kakko

Den 21-22 juni hålls NHL-Draften 2019 i Rogers Arena, Vancouver. Fram till dess ger NHL.com/sv er reportage, artiklar och djupgående material från en av sommarens absoluta höjdpunkter. I den här upplagan tar vi en titt på vilka lag som med en bra draft kan vara på väg mot bättre tider.

Vare sig man är ett lag under uppbyggnad eller en av aspiranterna till Stanley Cup är en av huvudkomponenterna till att nå framgång för NHL-klubbarna att göra lyckade val i den årliga draften.
Till helgen är det åter dags för lagen att sätta sina strategier i verket gällande vilka pusselbitar som ska läggas till helheten i lagbygget samtidigt som en samling unga spelare står inför sin största kväll hittills i karriären.
För klubbarna gäller det att ha en långsiktig utvecklingsplan för sina spelare.
Exempelvis valdes Pittsburgh Penguins sina nyckelspelare Sidney Crosby och Evgeni Malkin i NHL-drafterna 2004 och 2005. Och betalningen kom i de dubbla Stanley Cup-mästerskapen 2016-2017.

sidney crosby draft

Inte lika lång tid tog det för Chicago Blackhawks att få utdelning med hjälp av sina förstaval i drafterna 2006 och 2007, Jonathan Toews och Patrick Kane, med de fick ändå vänta fyra år för att ta det första av de tre mästerskapen 2010, 2013 och 2015.
- Vi har alltid för ögonen att inte fokusera på vilken spelare som kommer att vara bäst nästa säsong utan på vilken spelare vi tror kommer att vara bäst om två, tre, fyra säsonger, säger Buffalo Sabres general manager Jason Botterill till NHL.com/sv inför draften i helgen.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
- Det är viktigt att vi har en metod och en plan för att hitta bra och utvecklingsbara spelare genom hela draften, säger Botterill. Det är i draften man har en chans att knyta till sig skickliga spelare, medan man senare under säsongen kan koncentrera sig på att hitta kvalitet bland de kontraktslösa spelarna.
Buffalo har de senaste säsongerna hållit till i ligans bottenskikt men har på så vis samtidigt kunnat knyta till sig en spännande grupp talangfulla spelare, med valet av Rasmus Sandin i förstarundan förra året, som kronan på verket.
GM Botterill har aviserat att Buffalo, med nya head coachen Ralph Kreuger den här sommaren är ute efter att fylla på med offensiv spets i truppen och kan mycket väl hitta detta med sina två val i den första draftrundan, nr 7 och 31.
Två val som skulle kunna innebära att "draftens bästa målskytt Cole Caufield, (100 poäng, 72 + 28 på 64 matcher med U.S. National U18 Team den gångna säsongen) eller lagkamratenTrevor Zegras, (87 poäng 26+61) på 60 matcher kan hamna i Buffalo med det sjunde valet i draften.
Sabres har offensiva den offensiva spetsen i Jack Eichel och Jeff Skinner på plats och hoppas nu kunna fylla på prospect-poolen med spelare som kan ta större ansvar för lagets produktion, exempelvis Casey Mittelstadt (vald nr 8, 2017) eller Alexander Nylander (nr 8, 2016).

BUF-EDM: Eichel hittar luckan på koskinen

Dessutom kommer Victor Olofsson från en stark säsong i AHL där han gjorde 63 poäng (30+33) på 66 matcher med Rochester Americans.
Troligt är också att Sabres kommer att försöka knyta till sig en erfaren offensiv kraft på marknaden för kontraktslösa spelare eller genom trejd.
New Jersey Devils, som av allt att döma kommer att välja Jack Hughes som nummer ett i årets draft, kommer att få ett lag centralt med Nico Hischier som valdes först av alla i NHL-draften 2017. Med de två unga och ännu billiga kommande nyckelspelarna har Devils två viktiga fundament på plats att bygga vidare kring.

Hughes
 • Vi kommer att välja den spelare som passar bäst in i vårt lag, säger Devils GM Ray Shero inför draften. Förhoppningsvis kommer vi att välja rätt.
  Devils har dock fortfarande lite för stora luckor i laget för bli ett topplag bara genom Hughs ankomst. Särskilt då Hart Trophy-vinnaren 2017-18 Taylor Hall, som är på väg tillbaka efter sin knäskada, ännu inte gett något besked om hur han ser på sin eventuella framtid i klubben då hans kontrakt går ut efter den kommande säsongen.
  New York Rangers å andra sidan ser ut att befinna sig i en spännande situation i sin ombyggnad.
  Laget väljer som nummer två i årets draft vilket innebär att finska underbarnet Kaapo Kakko ser ut att hamna i Madison Square Garden.
  - Vi är väldigt nöjda med vår position, säger Rangers GM Jeff Gorton. Vad som än händer vet vi att vi kommer att få en väldigt bra spelare till vårt lag. Det är inte ofta man får chansen att landa en spelare av Kakkos eller Hughes kaliber och det är något vi verkligen ser fram emot.
  Rangers har dessutom visat handlingskraft i den gångna säsongens efterdyningar då laget nyligen gjorde klart med backen Jacob Trouba efter en bytesaffär med Winnipeg Jets som fick Neal Poink och ett 20:e-val i draften 2020 i retur.
  Med Rangers med i diskussionerna om Columbus Blue Jackets skarprättare Artemi Panarin kan Rangers ombyggnation ha kommit en bra bit på väg redan till starten av nästa säsong.
  - Det är en spännande till för Rangers och våra fans, säger Gorton. De har haft ett stort tålamod med oss de senaste åren. Förhoppningsvis kan vi belöna dem nu.