eakins_061619

På måndagen presenterades Dallas Eakins som ny huvudtränare för Anaheim Ducks. 52-åringen har de senaste fyra åren ansvarat för Ducks AHL-lag i San Diego.

  • Det är en oerhört stor ära för mig och min familj. Det var ett privilegium att vara coach för San Diego Gulls under våra fyra första år här och jag ser fram emot att bygga vidare på den framgången här i Anaheim, säger Eakins.
    Under sina år i San Diego hade Eakins kvoten 154-95-23 och nådde Calder Cup-slutspelet vid tre tillfällen. Eakins var coach för Edmonton Oilers mellan 2013-15, innan de åren var han i Toronto Maple Leafs organisation under sju säsonger.
    Eakins tar över ett Ducks som förra säsongen slutade tio poäng efter Colorado Avalanche för det andra wild cardet till Stanley Cup-slutspelet. Det var första gången på sju år som klubben missade att ta sig till slutspel. Anaheim förlorade 12 raka matcher mellan den 18 december och 15 januari, vilket är den längsta förlustsviten i klubbens historia. Den sviten var en del av en 21 matcher lång matchsträcka som bara gav två segrar. Ducks sparkade Randy Carlyle som coach den 10 februari och slutförde säsongen med general manager Bob Murray vid rodret.
    - Dallas är en väldigt bra huvudtränare som har gjort ett bra jobb med våra spelare sedan han kom till organisationen för fyra säsonger sedan. Han är en väldigt bra ledare, han är strategisk och förtjänar chansen, säger Murray.