sergachev drouin

Jonathan Drouin återvänder hem till Quebec-provinsen och sina rötter strax utanför Montreal.
Mikhail Sergachev får göra sin riktiga NHL-debut i Florida.

Den första stora sommartraden är ett faktum: Tampa Bay Lightning skickar 22-årige anfallaren Jonathan Droiun till Montreal Canadiens i utbyte mot den 18-årige backen Mikhail Sergachev plus ett villkorat andraval i draften nästa år - den bonusen faller ut om Sergachev inte kommer upp i 40 matcher, i grundserien och slutspelet, nästa säsong.
- Vi var ute efter en försvarsspelare och Sergachev passade bra in i bilden, förklarade Tampas general manager Steve Yzerman klubbens intresse för 18-åringen från Niznekamsk i Ryssland.
Sergachev kom till Nordamerika redan som 17-åring och tillbringade den första säsongen i Windsor Spitfires i Ontario Hockey League med ett facit på 57 poäng (16/40) på 67 matcher innan han förra säsoingen gjorde 43 poäng (10/33) på 50 matcher och med 71 utvisningsminuter - en insats som också belönade honom med fyra poänglösa matcher för Montreal i NHL.
Mikhail Sergachev är 190 centimeter lång och 98 välbyggda kilon tung. Han gör skillnad med fysiskt spel.

 • Han är stor och stark, han skjuter bra och transpoterar pucken bra. Han ärprecis den spelartyp vi letade efter, sade Steve Yzerman om Sergachev. Han är en spelartyp som inte är helt lätt att hitta.
  Tampa Bay Lightning, som trots en stark avslutning missade slutspelet med en enda poäng den gångna säsongen, får en spelintelligent puckförande, skridskoskicklig och ung back med stora både defensiva och offensiva kvaliteter.
  Montreal Canadiens, som började bra och vann Atlantic Division innan laget föll med 2-4 i första slutspelsomgången mot New York Rangers, får en produktiv forward som efter inkörnings- och vissa disciplinära problem fick sitt stora genombrott den nyss avslutade säsongen med 53 poäng (21/32) på 73 matcher.
  Det var under den förr-förra säsongen som Drouin stängdes av sedan han vägrat infinna sig för spel i farmarlaget Syracuse Crunch. Efter diverse hårda ord kallades Drouin till slut upp när Tampa på grund av ett akut skadeläge blev kort om folk. Under ett konferenssamtal över telefon på torsdagen förklarade Steve Yzerman klubbens inställning till Drouin.
  - Det som hände då har inget med saken att göra, sade Yzerman. Jonathan är en extremt talangfull ung spelare, jag tror att han kommer att ha en lång och lyckosam karriär och jag önskar honom lycka till.
  - Jag började prata med (Montreals general manager) Marc Bergevin förra veckan och vi diskuterade olika spelare, vad de var ute efter och vilka spelare som eventuellt skulle passa in där. Vi började bolla namn fram och tillbaka och det slutade med att vi kunde göra den här affären idag.
  En affär som sannolikt båda parter tjänar på. Tampa får en spelare som om han fortsätter att utvecklas i samma takt som hittills har alla förutsättningar att ta en plats i Lightnings andra backpar, bakom gjutna förstaparet med Victor Hedman och Anton Strålman.
  I Tampa Tribune kommenterar TSN:s analytiker och scoutingchef Craig Button, tidigare också general manager för Calgary Flames, Lightnings värvning av Mikhail Sergachev i enbart positiva ordalag.
  - Han är en försvarare för en av toppfemmorna. Han kan spela i alla situationer, i fem mot fem, i numerära överlägen och underlägen och han kan spela långa minuter. Han kan åka skridskor, han kan skjuta och kan passa. Det här är en bra affär. Jag vet hur fansen tänker, de är upprörda för att de inte känner till vem han är. Men han är en bra spelare, en riktigt bra spelare.

Det är också Jonathan Drouin som blir ett starkt komplement till Montreals toppforwards; med förra säsongens 53 poäng skulle Drouin gått in på tredje plats i Canadiens interna poängliga efter Max Paciorettys 67 poäng (35/32) och Alexander Radulovs 54 (18/36) men före trean Alex Galchenyuk som slutade på 44 poäng (17/27).
Drouin, som kommer från Ste. Agathe Des Monts, bara cirka tio mil från Montreal, var en av spelarna i det nordamerikanska "ungdomslag" som med snabb och konstruktiv hockey gjorde succé i World Cup of Hockey i september förra året. Drouin är en så kallad restricted free agent som kunde förvänta sig ett rejält lönelyft till nästa säsong från de 832.000 dollar han tjänade förra säsongen. Ett lyft som inte riktigt passade in under Tampas lönetak.
Enligt tränarlegendaren Scotty Bowman har Drouin en poäng per match i sig. I en intervju för Sportsnet på torsdagen förklarade Bowman varför Drouin aldrig riktigt passade in i Tampa och varför han kommer att göra det bättre i Montreal.
- Han lyckades aldrig riktigt där (i Tampa), säger Bowman. De fick honom aldrig att passa in riktigt. Det blev fel redan från början och det fortsatte med alla möjliga bakslag. Men han en väldigt bra blick för spelet, särskilt i power play. Han kommer att bli en riktig dynamo i power play-spelet.