BruinsColumnPrimary

Boston Bruins grävde djupt och tvingade fram en sjunde och avgörande match i Stanley Cup-finalen mot St. Louis Blues då man tog en 5-1 seger i Enterprise Center natten till måndag.

Nu vänder serien tillbaka till Boston och TD Garden för den avgörande bataljen i årets slutspel. Bruins tog kommandot i match 6 i den första perioden då Brad Marchand skickade in 1-0 bakom Jordan Binnington i powerplay. Målet var det första för Marchand på fyra matcher, och han är nu uppe på nio fullträffar i slutspelet.
Det var med ryggarna mot väggen som Bruins klev på isen, då Blues hade 3-2 i matcher och chansen att vinna Lord Stanleys pokal för första gången i klubbens historia. Enterprise Center kokade av förväntning inför nedsläpp och tiotusental fans som inte hade lyckats säkra en biljett följde matchen på storbild utanför arenan.
Bruins back Charlie McAvoy berättade om känslorna inför matchen när han talade med drevet av reportrar i Bostons omklädningsrum efter segern.
Läs också: [Bruins vann match 6 - nu väntar sjunde avgörande]
- Jag går igenom detta, och det är min första Stanley Cup-final, säger McAvoy till NHL.com/sv. Jag ska vara ärlig med er, det är mycket känslor inblandade. Det är mycket. Du gör vad som krävs, det är din dröm att vinna detta, och när ryggen är mot väggen och du vet att de är en match ifrån att vinna, det gör lite ont.
- Men jag tycker att man fick ett annat perspektiv när vissa av våra killar klev fram och pratade (inför matchen). Det var ett element av ärlighet om att vara i denna positionen … Vi är en familj, vi tror på varandra och älskar varandra. Bara tanken på att det skulle ta slut ikväll var skrämmande. Vi har kommit långt tillsammans och vi spelar alltid bäst för varandra när det behövs som mest. Jag tycker vi visade det ikväll. Vi är tacksamma att få chansen att spela match 7.
Blues radade upp chanser under de inledande 40 minuterna, men Tuukka Rask stod pall mellan stolparna för Bruins och stod för flera extraordinära räddningar som höll laget kvar i ledning. I den tredje perioden så fick man ett tidigt 2-0 från Brandon Carlo (2:31) och när Karson Kuhlman snärtade in 3-0 halvägs in i den tredje så kändes det som att luften gick ur Blues och publiken i Enterprise Center.
Ryan O'Reilly reducerade till 3-1 efter 12:01, men David Pastrnak lyfte in 4-1 drygt två minuter senare så dog allt hopp om en comeback för hemmalaget. Bruins lagkapten Zdeno Chara fastställde sedan slutresultat med ett mål i tom kasse.

STL-BOS, M6: Marchand spelar fram Pastrnak

Bruins svenske forward Joakim Nordström, som loggade mest istid i match 6 av alla Bruins forwards (18:31), var nöjd med lagets insats och ser nu fram emot en avgörande match 7.
- Det blir inte större än så, säger Nordström till NHL.com/sv. Det är jättekul så klart, och det behöver väl knappast sägas men det var målet när vi kom hit att vinna den här och ta det till match 7 hemma. Det blir jättekul, men nu gäller att ladda om här snabbt.
- Jag tycker vi spelar bra defensivt. Vi pratade mycket om det innan matchen att vi verkligen behövde ha en riktigt bra defensiv insats. Offensivt brukar det lösa sig för oss. Vi har offensivt skickliga spelare, men verkligen spela en solid defensiv match.
[Här kan du läsa allt från serien BOS-STL]
Årets finalserie blir den första sedan 2011 att gå till en sjunde och avgörande match. Senaste gången det hände var det just Boston som drog längsta strået då man besegrade Vancouver Canucks på bortais. Totalt är det den 17:e finalen i NHLs historia som går till sju matcher.
Nordström förväntar sig dock inte att uppladdningen inför den avgörande matchen kommer att vara annorlunda i jämförelse med de tidigare matcherna i serien.
- Dem (dagarna före match 7) kommer nog vara ganska lika som det varit här tidigare, säger Nordström. Vi reser hem imorgon (läs måndag) och det gäller att lägga det här bakom sig och förbereda sig mentalt och fysiskt på nästa match.

STL-BOS, M6: Carlos studspuck hittar nät

Rask, som stod för 28 räddningar i match 6 sa efteråt att han ser fram emot att få spela om bucklan på hemmais.
- Vi har ett gäng spelare som varit i final förut, men inte haft chansen att få avgöra på hemmais, säger Rask till NHL.com/sv. Så hela staden kommer att stötta oss och det är spännande.
Match 7 spelas på onsdag natt i TD Garden.