Cassidy_Bruins_coach

Bruce Cassidy har förlängt sitt kontrakt med Boston Bruins. Tränaren har skrivit på ett långtidskontrakt med klubben han ledde till en avgörande match i Stanley Cup-finalen förra säsongen.

Den 54-årige tränaren har kvoten 117-52-22 på 191 matcher med Bruins. Hans vinstprocent är fjärde bäst i klubbens historia, han nådde 100 segrar på bara 166 matcher vilket är näst snabbast i klubbens historia. Efter att Cassidy ersatte Claude Julien i båset den 7 februari 2017 har Boston samlat ihop 256 poäng, det är näst mest i NHL sedan dess efter Tampa Bay Lightning.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Förra säsongen gick Bruins 49-24-9 under grundserien och slutade tvåa i Atlantic Division efter Lightning. De slog sedan ut Toronto Maple Leafs, Columbus Blue Jackets och Carolina Hurricanes på sin väg till final. I den blev det förlust med 4-3 i matcher mot St. Louis Blues.
Några detaljer kring kontraktet offentliggjordes inte.