backstrom 1

Det hör inte längre till vanligheten att en spelare spenderar hela sin karriär i en och samma klubb. Det ser dock ut att bli fallet för Washington Capitals svenske stjärna Nicklas Bäckström.

Under tisdagen kom nyheten från den amerikanska huvudstaden att Capitals hade kommit överens om en förlängning med den 32-årige assisterande lagkaptenen.
Bäckström kritade på ett nytt femårskontrakt som bär med sig en caphit på 9,2 miljoner per säsong med start nästa säsong. Med nuvarande valutakurs innebär det att "Bäckis" nya kontrakt är värt runt 437 miljoner kronor. Bäckström var inne på sista året på sitt nuvarande kontrakt med en caphit på 6,7 miljoner dollar som han skrev på inför säsongen 2010-11.
Läs också: [Bäckström förlänger kontraktet med Capitals]
- Jag är oerhört glad, sa Bäckström till NHL.com/sv. Jag kände när det var klart att det var en stor lättnad och glädje. Man säger att man inte tänker på det, men i slutändan har det funnits i bakhuvudet. Vad skall ske? Ska jag hamna någon annanstans? … Nu när det är över är jag bara glad att det är klart.
En sak som var anmärkningsvärt var det faktum att Bäckström på egen hand förhandlade med lagets general manager Brian MacLellan efter att ha gått skilda vägar med sina agenter i somras. Det hör inte till vanligheten att en spelare med Bäckströms status sköter sina egna förhandlingar, och den enda som gjort det den senaste tiden är Los Angeles Kings back Drew Doughty.
- Jag hörde från en tredje part att han funderade på det (att förhandla själv) och sedan frågade han ifall vi var öppna för det, och det var vi, sa MacLellan till NHL.com/sv. Vi har en bra relation och litar på varandra, kommunicerar på ett liknande sätt och är ärliga och öppna. Så jag trodde att vi skulle kunna nå en överenskommelse och det gjorde vi.

PHI-WSH: Bäckström avslutar på Wilsons pass

Bäckström påpekade även att det var viktigt för honom att få stanna kvar i Washington D.C. även fast chansen att tjäna ännu mer pengar hade funnits ifall han valt att testa free agency-marknaden i sommar. Det är uppenbart att chansen att få spendera hela karriären i ett och samma lag väger tyngre än några extra dollar på kontot för Bäckström. Han medgav att mottagandet som Daniel och Henrik Sedin fick under sin sista match med Vancouver var speciellt.
- Jag såg deras sista match, och det var speciellt, sa Bäckström. Det är en del av hockeyfamiljen, de uppskattar när du varit med ett lag hela vägen och det är vad jag vill göra. Det är här jag vill avsluta (karriären) och jag kunde inte se mig själv i en annan tröja. Jag vill inte spela för något annat lag, så jag är glad över att ha fått skriva ett nytt kontrakt.
Den svenske stjärncentern är inne på sin 13:e säsong med Capitals och har under många år tillhört toppskiktet på sin position. Tillsammans med ryske målsprutan Alexander Ovechkin har Bäckström skördat stora framgångar, och det hela kröntes när duon var med och ledde Capitals till sin första Stanley Cup seger i klubbens historia säsongen 2017-18.
Området där Bäckström och Ovechkin har varit som allra mest framträdande är spel i numerärt överläge. Bäckström leder ligan i powerplay-assists (295) sedan hans intåg i ligan 2007, och endast Ovechkin har gjort fler poäng i powerplay (389) än Bäckström (368) under samma tidsperiod.
Tillsammans har man utgjort en av 2000-talets mest effektiva duos, och det är ingen tillfällighet att man varit som allra bäst när de spelat ihop. Med Tom Wilson som tredje länk har Capitals en oerhört stark förstakedja som kan mäta sig med de allra bästa i ligan. Bäckström står noterad för 35 poäng (9+26) på 39 matcher, medan Ovechkin redat smällt in 28 mål. Svensken är en av endast två aktiva spelare (tillsammans med San Jose Sharks veteran Joe Thornton) som stått för minst 50 assists under sex raka säsonger under sin karriär.
På 934 matcher i NHL har det blivit 908 poäng (240+668), vilket räcker till en andra plats i Capitals totala poängliga genom tiderna, där endast Ovechkin gjort fler poäng (1255). Hans 668 assists är flest i klubbens historia. Bäckström ligger på sjunde plats i tidernas svenska poängliga. Han är 52 poäng bakom Henrik Zetterberg (960 poäng) och det är bara en tidsfråga innan gästriken kommer att bli den blott sjätte svensken i historien som når 1000 poäng.
Bäckström draftades av Capitals som nummer fyra i draften 2006, och efter att ha tagit ett år till i SHL med Brynäs gick flyttlasset över Atlanten. Utöver sina 908 poäng i grundserien har han stått för 106 poäng (36+70) på 123 matcher i slutspelet. När Capitals bärgade hem Stanley Cup stod han för 23 poäng (5+18) på 20 matcher.
Bäckström sa även att det fortfarande finns en möjlighet att han vill fortsätta att spela efter hans nya kontrakt är över.

  • Detta är en bra start, sedan får vi se vad laget vill efter detta.