tippett062217_169

Dave Tippet har gått med på att lämna tränarposten i Arizona Coyotes. Detta offentliggjordes under torsdagen.
"Efter noggranna diskussioner med [ägaren] Andy Barroway, kom vi överens om att det var bäst för mig att flytta vidare." sa Tippett i ett pressmeddelande från klubben. "Jag verkligen njutit av min tid hos Coyotes och önskar Andy och organisationen all framgång i framtiden."

55-årige Tippett var hos Coyotes under åtta säsonger och noterades för ett facit på 282-257-83. Han var den tränare som varit näst längst på sin post, bakom Chicagos Joel Quenneville som började hos Blackhawks fyra matcher in på säsongen 2008-09. Arizona har missat slutspel de senaste fem åren.
"Å hela organisationens vägnar vill jag tacka Tip för hans hårda jobb och det han har bidragit med till organisationen." sa Barroway. "Tip är en man med karaktär och vi är väldigt tacksamma för det han har gjort under hans tid som vår huvudtränare."
Laget meddelade Tippetts avgång fem dagar efter att man tradat målvakten Mike Smith till Calgary Flames och tre dagar efter att man offentliggjort att lagets trotjänare och lagkapten Shane Doan inte får något nytt kontrakt.
"Dave är en fantastisk tränare och en härlig person." sa lagets general manager John Chayka. "Jag har bara respekt för honom och det jobb han har gjort för Coyotes. Det har varit ett privilegium att jobba med honom och jag önskar honom all lycka i framtiden."
Tippett lämnar tränarjobbet en dag före den första rundan av 2017 års NHL-draft, sponsrad av Adidas, i Chicago.
Barroway, som enligt uppgifter tidigare i månaden köpte ut övriga ägare för att få full kontroll över Coyotes, sa att det fanns filosofiska skillnader med Tippett om hur laget skulle byggas.
"Därför kom vi tillsammans överens om att det är i allas intresse att byta tränare för organisationen att ta nästa steg." sa han.
Tippett har gått med på att bli utköpt, meddelade Coyotes. Den 5 maj 2016 skrev han på ett nytt femårskontrakt som ersatte hans tidigare avtal och han fick även rollen som vice president gällande hockey-affärer. Detta hände samtidigt som Chayka blev general manager.
Tippett var klubbens sjätte tränare sedan man flyttade från Winnipeg (där klubben hette Jets) till Arizona 1996. Han ersatte Wayne Gretzky inför säsongen 2009-10. Hans 283 segrar på 622 matcher är rekord för organisationen sedan flytten.
Tippett vann Jack Adams Award som ligans bäste tränare under säsongen 2009-10, hans första med klubben. Han tog Coyotes till slutspel under de tre första säsongerna och under våren 2012 nådde man hela vägen till Conference-final.
På 14 säsonger i NHL, hos Coyotes och Dallas Stars, har Tippett ett facit på 553-413-120 samt 28 oavgjorda matcher.
Coyotes lät meddela att klubbens jakt på en ny tränare inleds omedelbart.
Klubben sparkade i april assisterande tränaren Newell Brown, som var ansvarig för powerplay. Han skrev också på ett nytt flerårigt avtal förra våren.