Rangers neobral o výhru vietor ani pracanti z Buffala

Duel pod holým nebom potvrdil Lundqvistovu sériu

Autor NHL.com/sk

Čaro Henrika Lundqvista funguje aj s nástupom nového roka 2018. Švédsky gólman klubu New York Rangers sa v pondelok večer štvrtýkrát v kariére postavil do bránky počas zápasu pod holým nebom. A štvrtýkrát vyhral, jeho mužstvo vo 2018 NHL Bridgestone Winter Classic zdolalo Buffalo Sabres 3:2 po predĺžení.

Olympijský víťaz z Turína 2006 to ale ani zďaleka nemal také ľahké, ako by možno napovedal pohľad do tabuliek súťaže. Podmienky na ihrisku veľmi poznamenal fúkajúci víchor. Hoci hráči Sabres išli do zápasu ako druhý najhorší tím ligy, Lundqvistovi a spol. na štadióne Citi Field poriadne podkúrili.

"Trochu sme si ten zápas sami skomplikovali, ale vďaka presilovke v predĺžení sme ho našťastie získali späť. Dnešná NHL je neuveriteľne vyrovnaná, rozhodujú naozajstné detaily. Musím sa skloniť pred Buffalom, hrali naozaj dobre, poctivo dreli. Určite to pre nás nebolo jednoduché," vyhlásil tréner víťazného tímu Alain Vigneault.

[Viac o téme: Winter Classic dôstojne oslávil dekádu existencie]

Okrem gólov sa Sabres výrazne pripomenuli dvoma nastrelenými tyčkami a veľakrát súperom zavarili pri nezvyčajne vysokom počte vylúčení Rangers. Partia z Manhattanu však napriek tomu nakoniec ovládla veľkú novoročnú slávu hranú v teplote -8 stupňov Celzia, paradoxne práve vďaka svojej početnej výhode.

Už predtým sa jej veľmi vydarila prvá tretina. V nej síce Buffalo veľmi poctivo korčuľovalo, jeho súper však bol v nepríjemne fúkajúcom vetre predsa len aktívnejší, keď v úvodnom dejstve predviedol aj vyšší počet striel - mal ich 16 oproti 13 pokusom protivníka.

Ale predovšetkým sa ujal vedenia v gólovom skóre. A to veľmi rýchlo - Rangers viedli 2:0 už po necelých deviatich minútach hry. Najskôr sa na začiatku piatej Paul Carey presadil z voleja a po chvíli sa Kevin Hayes blysol šikovnou otočkou, vďaka ktorej stačilo Michaelovi Grabnerovi trafiť prázdnu bránku.

Lenže začiatky oboch nasledujúcich tretín potom patrili Buffalu.

Na začiatku druhého dejstva mu pomohla už spomínaná nedisciplinovanosť výberu kouča Alaina Vigneaulta - po faule Nicka Holdena sa z dorážky presadil Sam Reinhart. A 27 sekúnd po štarte tretieho dejstva sa Rasmus Ristolainen po chybe Ricka Nasha dostal k strele z diaľky a tá zapadla za Lundqvista.

Veľmi dobrý výkon Buffala pokazilo až nešťastné vylúčenie Jacoba Josefssona v tretej minúte predĺženia. J.T. Miller využil presilovku štyroch na troch, keď doklepol strelu Kevina Shattenkirka. Tento moment nakoniec len potvrdil, že Rangers, ktorí sa úspešne dostávajú zo spackaného začiatku sezóny, boli právom pasovaní za favorita.

Góly ale nebudú ani zďaleka to jediné, na čo sa bude v súvislosti s prvým januárovým stretnutím spomínať. V pamäti určite ostane napríklad počet divákov: 41.821. Rovnako aj nepotrestaný faul Miku Zibanejada, ktorý hokejkou trafil do tváre Evandera Kanea. Aj keď hráčovi Buffala tiekla krv z tváre, rozhodcovia neposúdili akciu ako nedovolenú.

Ale aj historické dresy oboch mužstiev - buffalské pripomínali éru 70. rokov, Rangers pripomenuli ešte oveľa dávnejšie časy. Či nezvyklé striedanie strán uprostred tretej tretiny a predĺženia, ktoré bolo potrebné kvôli poveternostným podmienkam.

"Bolo super zahrať si v takomto zápase, na podmienky sa vôbec nemôžeme sťažovať, aj ľad bol podľa mňa v poriadku. Pre každého z nás to znamená mimoriadnu skúsenosť. Od obidvoch tímov to bol slušný hokej, hraný v solídnej rýchlosti," opísal brankár Sabres Robin Lehner.

Možno zo všetkého najviac sa však bude hovoriť o novom zápise do historických štatistík - žiadny brankár narodený v Európe nemá po pondelku viac nazbieraných zákrokov než Lundqvist. Švéd počas druhej tretiny duelu Winter Classic prekonal doterajší rekord Nikolaia Khabibulina.

Nakoniec ani neprišiel o unikátnu zbierku výhier z duelov pod holým nebom. Aj keď tentoraz to bolo naozaj o chlp.