Hokejisti tímu Washington Capitals zvíťazili v 1. zápase finále Východnej konferencie na ľade celku Tampa Bay Lightning 4:2. Hosťujúci Capitals po dvoch tretinách viedli už 4:0, kapitán hostí Alex Ovechkin k tomu prispel gólom a asistenciou a bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Na úspešnom vykročení svojho tímu do série sa podieľal aj český bek Michal Kempný, ktorý strelil dôležitý úvodný gól. Lightning sa strelecky prebudili až v poslednej tretine, zásahy Stavena Stamkosa a Ondřeja Paláta však už na obrat nestačili.

Tampa Bay Lightning - Washington Capitals 2:4 (stav série: 0:1)
Prvý zápas domácich nezastihol v ideálnom rozpoložení. Kempný v polovici ôsmej minúty využil zaclonený výhľad domáceho gólmana, keď mal Andrei Vasilevskiy pred sebou niekoľko hráčov. Od modrej čiary urobil ešte dva tri rýchle kroky smerom dopredu a potom parádne trafil zápästím.
Záver prvého dejstva potom priniesol mimoriadne dôležité momenty. V čase 19:52 sa zdalo, že domáci budú zásluhou Nikitu Kucherova oslavovať vyrovnanie, lenže namiesto toho prišiel úplný šok. Lightning boli potrestaní za príliš veľa hráčov na ľade a Ovechkin zostrelil ich sebavedomie len o 1,8 sekundy neskôr.
"Uvedomili sme si jednu vec - my skrátka len musíme hrať svoju hru," vyhlásil Ovechkin. "Nie je dôležité, v akej sme pozícii, o aké kolo sa jedná, treba sa len držať našej hry. Dnes k tomu každý prispel a mohli ste vidieť, čo do toho všetci chlapci dali, počnúc od brankára až po všetkých ostatných."
Ovechkinovi sa podarilo napáliť puk tak dobre aj napriek tomu, že domáci forvard Alex Killorn sa mu snažil hneď vrhnúť do cesty. "To je jedna z vecí, ktorú som mal urobiť lepšie - možno som mu tam mal skočiť rýchlejšie," pripustil Killorn.
"To bola poprava," povzdychol si kapitán domácich Steven Stamkos. "Presne vieme, čo sa súper v takýchto situáciách snaží robiť - dostať puk na Ovechkina, aby mohol vypáliť. Lenže dnes sme zaostali za našimi myšlienkami. A niečo také si v tejto fáze roka nemôžeme dovoliť."
Hokejisti Tampy akoby s týmto momentom v hlavách hrali aj v druhej tretine. Už v 23. minúte až neuveriteľne ľahko nechali Jaya Beaglea, aby sa pretlačil k dorážke a zvýšil na 3:0. V čase 26:42 po góle Larsa Ellera v presilovke bolo už prakticky rozhodnuté.
"Sme vo finále konferencie, ale dnes sme tak určite nepôsobili," hneval sa kouč porazených Jon Cooper. "Tým neuberám absolútne nič z výkonu, ktorý tu predviedol Washington. Držali sa svojho plánu, hrali jednoducho, premenili svoje brejky na presilovky a tie potom zužitkovali. Nám sa brejky využiť nepodarilo."
"Kým súper hral finále Východnej konferencie, my sme odohrali zápas sezóny číslo 38. Presne tak to vyzeralo," doplnil Cooper.
Vasilevskiy nakoniec duel ani nedochytal, od tretej tretiny ho nahradil Louis Domingue, ktorý tak zažil debut v play off a aspoň v osobnej rovine ho zvládol dobre, keď si pripísal sedem úspešných zákrokov.
Ich náprotivok Braden Holtby pochytal 19 striel, ale na čisté konto to bolo málo. Stamkos v 44. minúte využil početnú výhodu a znížil strelou bez prípravy, Palát prekonal Holtbyho v čase 53:03 zápästím z kruhu na vhadzovanie.
Evgeny Kuznetsov a T.J. Oshie si v drese víťazov obaja pripísali dve asistencie. Capitals zvládli zápas aj napriek tomu, že sa museli už v druhom vystúpení po sebe zaobísť bez kľúčového centra Nicklasa Backstroma, ktorý má zranenú ruku.
Ďalší zápas: Nedeľa 13. mája (Pondelok 14. mája od 2:00 SELČ) v Amalie Arene v Tampe.