Vrána nastrieľal prvý hetrik v NHL

V noci z nedele na pondelok sa v NHL odohrali len dva zápasy, v ktorých nenastúpil žiadny Slovák. Washington uspel najmä vďaka prvému hetriku českého útočníka Jakuba Vránu, keď doma zdolal Calgary Flames 4:2. Po druhom súboji sa radovali Chicago Blackhawks, ktorí si z ľadu Anaheim Ducks odniesli výhru 3:2 po predĺžení. Ryan Getzlaf tak vo svojom 1000. dueli za Ducks utrpel porážku.

Vránovo galapredstavenie
Capitals v domácej Capital One Arene porazili Flames 4:2 a pripísali si štvrtú výhru v rade. Hlavnou hviezdou duelu bol suverénne český útočník Jakub Vrana, ktorý nastrieľal do siete Calgary tri góly. Evgeny Kuznetsov sa asistenciami podieľal na dvoch z nich. Kapitán domácich Alex Ovechkin odohral svoj 1100. zápas v NHL, ale bodovo sa nepresadil.
Vrána tak potvrdil vynikajúcu formu, v predchádzajúcom zápase proti Buffalo Sabres sa totiž presadil dvakrát. V sezóne má na konte deväť gólov.
"Nie som z toho až taký prekvapený, lebo on to v sebe má," uviedol na adresu svojho spoluhráča útočník Lars Eller. "Asi nebude strieľať hetriky v každom zápase, ale je dostatočne talentovaný na to, aby sa mu to niekedy podarilo. Získava stále viac skúseností a na jeho hre je to vidieť."
Ako prvé sa do vedenia dostalo Calgary, keď Andrew Mangiapane v šiestej minúte využil prihrávku Matthewa Tkachuka. Potom už prišla Vránova chvíľa, keď dvoma gólmi v priebehu necelých štyroch minút zariadil domácim vedenie.
Flames síce ešte v absolútnom závere prvej časti vyrovnali vďaka teču Eliasa Lindholma, ktorý bol jeho 100. zásahom v NHL. Necelých 5 minút pred záverečnou sirénou dvadsaťtriročný Čech premenil samostatný únik a radoval sa z prvého hetriku v NHL.
"Snažím sa tvrdo pracovať, predovšetkým na svojej strele," vysvetlil Vrána. "Okrem toho je dôležité, že hrá dobre celý tím."
V poslednej tretine ešte Lars Eller poistil výhru Washingtonu v presilovej hre.
Útočník Capitals Richard Panik je dlhodobo ma maródke so zranením v hornej časti tela.
Chicago sa radovalo v Anaheime
Blackhawks si pripísali ešte len druhú výhru z posledných ôsmich zápasov, keď uspeli v aréne Ducks 3:2 po predĺžení.
Hosťom sa osvedčila súhra Patricka Kanea a Jonathana Toewsa, ktorí mali na svedomí rozhodujúcu akciu. Toews hneď v úvode nastaveného času ideálnou prihrávkou našiel Kanea a ten po 24 sekundách extra času ukončil zápas.
"Vždy je príjemné dať gól. Keď je to navyše v predĺžení, tak je ten pocit ešte lepší," pochvaľoval si hrdina zápasu. "Z cesty do Kalifornie máme tri body, to je pre nás dobrý začiatok," dodal Kane.
Hviezdny kapitán domácich Ryan Getzlaf odohral svoj 1000. duel za Ducks, čo sa mu podarilo ako úplne prvému v histórii klubu. Svoje jubileum oslávil prihrávkou na gól Erik Gudbransona.
Pred Kaneovým rozhodujúcim gólom sa za víťazov presadil aj Adam Boqvist, ktorý dal svoj prvý gól v NHL, a Alex DeBrincat, ktorému okrem Kanea asistoval aj Dominik Kubalik. Kapitán Toews skončil s bilanciou dve asistencie. Domácim Ducks sa tak vôbec nevydarila prvá tretina, v ktorej dvakrát inkasovali.
Anaheim ani po dvoch inkasovaných góloch nezložil zbrane a nakoniec vybojoval aspoň bod. V tabuľke Západnej konferencie sa tak posunul na štvrtú priečku.
Chicago vyhralo úplne prvý duel vonku v sezóne a poskočilo na 12. pozíciu, ale aj napriek výhre má pred sebou ešte veľa práce.
"Tento smer je správny. Všetci sme si zápas poriadne odmakali. V našej hre bolo veľa obetavosti. Tak to má byť," pochvaľoval si brankár Robin Lehner