cz2

Hokejisti Vegas Golden Knights dokazujú, že neskúsenosť so zápasmi play off im absolútne nevadí. Po výhre 3:2 v Los Angeles vedú v sérii play off Západnej konferencie 3:0 na zápasy a zo všetkých tímov NHL sú najbližšie k postupu. Tomáš Tatar na zápas nenastúpil. Columbus Blue Jackets si vezú aj druhý triumf zo štadióna Washington Capitals. Favorit opäť prehral po predĺžení, tentoraz 4:5. Nestačili ani dva góly Alexa Ovechkina, Sergei Bobrovsky v bránke hostí zastavil rekordných 54 striel.

Séria s veľkými výsledkovými výkyvmi pokračuje. Potom, ako Pittsburgh Penguins vyhral prvý zápas 7:0 a v druhom padol 1:5, v nedeľu na ľade Philadelphia Flyers sa radoval zo zrkadlovo obrátenej výhry 5:1. Hráči Minnesota Wild nedali v treťom zápase série s Winnipeg Jets súperom veľa šancí a dosiahli prvú výhru (6:2). Šesť strelcov nastrieľalo šesť gólov a ide o druhý najvyšší počet gólov v jednom zápase v klubovej histórii.
Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights 2:3 (stav série: 0:3)
Záverečná dvojminútovka akoby symbolizovala doterajší priebeh celej série. Kings sa síce na tretíkrát podarilo odvolať brankára Jonathana Quicka a snažili sa vyrovnať v šiestich proti piatich, ale hráči z Nevady lepšie korčuľovali a ťažkopádnemu súperovi vôbec nedovolili usadiť sa v útočnom pásme.
Golden Knights tak uhájili tretiu tesnú výhru nad Los Angeles a na postup do druhého kola im už chýba len jeden bod. Všetky tri zápasy vyhrali jednogólovým rozdielom, ale zásahy celkovo pribúdajú: prvý duel sa skončil 1:0, druhý 2:1 a tretí 3:2 pre Vegas.
Kings pritom doma v Staples Center viedli vďaka gólu Alexa Iafalla z času 13:14 prvej tretiny a dlho držali súpera pod kontrolou. Po dvoch tretinách mali viac striel v pomere 22:17, v tretej časti súpera prestrieľali dokonca 17:9.
Lenže hostia boli vďaka parádnej tretej tretine efektívnejší. Šesť minút po druhej prestávke vyrovnal Cody Eakin a päť minút pred koncom zlepenými gólmi definitívne otočili zápas: James Neal trafil v čase 54:23 a už po 21 sekundách sa presadil ich najlepší strelec zo základnej časti William Karlsson.
Kings síce 124 sekúnd pred koncom znížili vďaka Anze Kopitarovi, ale v spomínanej poslednej dvojminútovke si Golden Knights ustrážili výhru. Ich hrdinom bol znovu gólman Marc-Andre Fleury, ktorý chytil 37 z 39 striel súpera a po troch zápasoch play off má zatiaľ fantastickú úspešnosť 98,3 percenta. Jonathan Quick si pripísal 23 zákrokov.
Vegas sú tretím tímom v histórii NHL, ktorý vyhral všetky tri prvé duely v play off po Pittsburgh Penguins v roku 1970 a Florida Panthers (1996). Nikomu sa to však nepodarilo hneď v prvej sezóne.

Philadephia Flyers - Pittsburgh Penguins 1:5 (stav série: 1:2)
Penguins druhýkrát v sérii vystrieľali výrazné víťazstvo nad svojím najväčším rivalom. Obhajca Stanley Cupu tentoraz nenechal nič na náhodu a od prvého gólu z hokejky Sidneyho Crosbyho v čase 10:25 až do konca viedol - a väčšinou aj pohodlne zvyšoval náskok.
Šancu domácich definitívne zlomili dva nevídané góly len v priebehu piatich sekúnd, ktoré padli v časoch 26:48 a 26:53. Prvý dal parádnou bombou v dobre odohranej presilovke Evgeni Malkin, druhý padol potom, ako Crosby vyhral vhadzovanie, bleskovo sa prebojoval do pásma a krížnou prihrávkou našiel v prekvapenej obrane súpera úplne voľného obrancu Briana Dumoulina, ktorý využil dobrú pozíciu.
Hostia tým zvýšili na 4:0, pretože začiatkom druhej tretiny skóroval v presilovke aj Derick Brassard.
Dvoma gólmi v priebehu piatich sekúnd Penguins vyrovnali rekord play off NHL, ktorý 11. apríla 1965 stanovili Detroit Red Wings v zápase proti Chicago Blackhawks. Detroitský Norm Ullman vtedy dal góly v časoch 37:35 a 37:40 (Red Wings vyhrali 4:2).
Tento zásah síce Flyers nepoložil, ale odvtedy nemali šancu. V čase 33:42 síce obranca Travis Sanheim po priťuknutí Jakuba Voráčka znížil strelou od modrej čiary svojím prvým gólom v play off v kariére, ale žiadny návrat do zápasu sa nekonal. Justin Schultz sa o to v tretej tretine postaral tretím presilovkým gólom v zápase.
Penguins boli kreatívnejší, hrali s väčšou ľahkosťou a troma využitými presilovkami potvrdili pozíciu najlepšieho tímu základnej časti v početných výhodách. Oba tímy teraz čakajú dva dni voľna, štvrtý zápas sa hrá v stredu.

Minnesota Wild - Winnipeg Jets 6:2, (stav série: 1:2)
Keď v 5. minúte obranca Jonas Brodin tečoval strelecký pokus kapitána Jets Blakea Wheelera do vlastnej bránky, vyzeralo to, že hostia urobili výrazný krok k tretiemu víťazstvu vo vzájomnom súboji.
Lenže opak bol pravdou a Wild zásluhou Mikaela Granlunda a Zacha Pariseho, ktorý zatiaľ v sérii skóroval v každom zápase, ešte do prvej prestávky otočili skóre.
Ešte v 26. minúte Tyler Myers znížil na 2:3 a Winnipegu svitla nádej na úspech, ale Eric Staal a Jordan Greenway ju pochovali dvoma gólmi do pauzy. Pre Greenwaya išlo o premiérový zásah v NHL. Nikto pred ním nedal za Minnesotu prvý gól kariéry vo vyraďovacích bojoch. Posledný gól strelil Marcus Foligno a vyhnal brankára Jets Connora Hellebuycka na striedačku.
"Presne túto výhru sme potrebovali," usmieval sa Parise. "Toto je presne to, ako to v play off býva. Idete z Winnipegu s dvoma porážkami, myslíte si, že je koniec sveta a náhle dostanete trochu života. Bol to tu pre nás dobrý štart a v ďalším zápase budeme chcieť vyrovnať stav série," dodal.
V tábore Jets pochopiteľne nemohla vládnuť spokojnosť, ale v žiadnom prípade nie je priestor na krízové scenáre.
"Je to je jeden zápas zo siedmich v sérii," povedal Wheeler. "Ale dnes sme sa ani nepriblížili k úrovni našej hry. Musíme byť rýchlejší, od druhej tretiny sme toho vôbec neboli schopní. Skrátka to nešlo."

Washington Capitals - Columbus Blue Jackets 4:5 po predl. (stav série: 1:2)
Vo Washingtone sa aj druhýkrát konala dráma so šťastným koncom pre Columbus, o ktorého výhre rozhodol v 13. minúte predĺženia Matt Calvert.
Domácim nestačilo viesť ani dvakrát o dva góly, v prvej tretine totiž najprv trafili Jay Beagle a Alex Ovechkin, ktorý v úvode strednej časti ďalším gólom odpovedal na zásah Cama Atkinsona. Kapitán Washingtonu si tak pripísal ďalší klubový rekord, keď siedmimi viacgólovými zápasmi prekonal niekdajšiu slovenskú hviezdu Petra Bondru (6).
Potom však Blue Jackets otočili skóre vďaka gólom Josha Andersona, opäť Atkinsona a obrancu Zacha Werenskiho v priebehu desiatich minút a štyroch sekúnd. T. J. Oshie v početnej výhode tri a po minúty pred koncom riadneho hracieho času poslal zápas do predĺženia. V ňom potom Calvert prekonal Bradena Holtbyho, ktorý od začiatku tretej tretiny nahradil v bránke Philippa Grubauera.
"Musíme sa poučiť z chýb, ktoré robíme," povedal kouč Washingtonu Barry Trotz. "Ale aj tak som v zápase videl množstvo pozitív. Napríklad v prvej tretine sme hrali veľmi dobre, len ich brankár mal niekoľko veľkých zákrokov a celkovo bol dnes vynikajúci. A potom sme hrali kvalitné presilovky," pripomenul tri strelené góly.
Celkových 58 striel a veľký tlak na Sergeia Bobrovskyho nestačili.
"Bol to náš jasne najlepší hráč," pochválil ruského gólmana Calvert. "Ale dostali sme aj veľa gólov v oslabení a to musí byť z našej strany v budúcom zápase lepšie."