neal celly

Nováčik Vegas Golden Knights si užil víťazný debut v NHL. Vďaka dvom gólom Jamesa Neala otočil v tretej tretine vývoj duelu na ľade Dallas Stars a zvíťazil 2:1. Slovenský brankár Jaroslav Halák z New York Islanders síce na pôde Columbus Blue Jackets neinkasoval, ale postavil sa do bránkoviska v 32. minúte za stavu 0:5, ktorý sa už nezmenil.
Vydarený úvodný večer si mohol vychutnať český útočník Ondřej Palát, ktorý sa pri piatkovom vstupe celku Tampa Bay Ligtning do sezóny NHL podieľal dvoma gólmi na víťazstve v derby nad tímom Florida Panthers 5:3. Za svoj výkon bol vyhlásený za tretiu hviezdu zápasu. Kanonier Radim Vrbata si v drese porazených pripísal asistenciu v súťažnej premiére v novom pôsobisku.

Dallas Stars - Vegas Golden Knights 1:2
Golden Knights oslavovali pri svojej súťažnej premiére v American Airlines Center dvoch hrdinov. Vegas oboch získalo v júnovom rozširovacom drafte. Na vedúci gól Tylera Seguina z konca druhej tretiny odpovedal zásahmi v 51. a 58. minúte Neal, posila z celku Nashville Predators. Brankár Marc-Andre Fleury, trojnásobný víťaz Stanley Cupu s Pittsburgh Penguins, začal novú éru kariéry 45 úspešnými zákrokmi.
"Vedel som, že je to síce len prvý zápas sezóny, ale bolo vidieť, ako sú všetci chlapci šťastní a tešia sa na štart nového klubu. Na dobrý štart. Všetci máme obrovskú príležitosť dokázať tu niečo výnimočné. Je to úžasný pocit," tešil sa z výhry Neal.

Na historicky prvom góle Vegas v NHL sa nešťastne podieľal český útočník vo farbách Stars Radek Faksa, keď sa Nealova strela odrazila od jeho kolena a puk prešiel Karimu Lehtonenovi medzi betóny. Faksa si v zápase pripísal jeden mínusový bod, rovnako ako ďalší forvard Martin Hanzal, ktorý po konci zmluvy s celkom Minnesota Wild v júli podpísal so Stars trojročný kontrakt na 14,25 milióna dolárov.
Vegas oslávilo výhru v premiére ako prvý nováčik NHL od sezóny 1992-93, keď sa podaril úspešný štart celkom Ottawa Senators a Tampa Bay Lightning. Vychutnal si ju aj český útočník Tomáš Nosek, ktorého Golden Knights získali v rozširovacom drafte z Detroit Red Wings.
Columbus Blue Jackets - New York Islanders 5:0
Na jednoznačnej výhre Blue Jackets sa troma asistenciami podieľal útočník Artemi Panarin, ktorého Columbus získal v júni z celku Chicago Blackhawks. Čistým kontom začal držiteľ Vezina Trophy pre najlepšieho brankára z minulej sezóny Sergei Bobrovsky, ktorý si pripísal 29 úspešných zákrokov.
"V hale bola neuveriteľná atmosféra. Je skvelé vyhrať takýmto spôsobom pred vlastnými fanúšikmi. Cítim sa dobre, ale je to prvý zápas a sezóna je dlhá. Je to len začiatok," povedal Bobrovsky, ktorý udržal nulu v NHL dvadsiaty raz v kariére a prekonal klubový rekord. Steve Mason v rokoch 2008 až 2013 udržal v drese Columbusu 19 shutoutov.

Islanders nenadviazali na prípravu, v ktorej vyhrali šesť z ôsmich zápasov. "Základná časť je iná úroveň. Nehrali sme dobre," uviedol kapitán John Tavares. Halák nahradil v 32. minúte Thomasa Greissa, ktorý inkasoval päťkrát z 26 striel a kryl všetkých 11 pokusov Columbusu počas zvyšku duelu.
Tampa Bay Lightning - Florida Panthers 5:3
Palát v siedmej minúte otvoril skóre duelu, keď sám rozohral akciu v strednom pásme, následne ušiel obrancovi Aaronovi Ekbladovi a prekonal Roberta Luonga bekhendovou strelou. Dvadsaťšesťročný odchovanec Frýdku-Místku potom druhým gólom spečatil výsledok 14 sekúnd pred koncom pri power play a zabrániť mu v tom tentoraz nedokázal v bránkovisku zaskakujúci Ekblad.
Palát, ktorý v polovici júla podpísal s Lightning nový päťročný kontrakt na 26,5 miliónov dolárov, nastúpil v tretej formácii s Braydenom Pointom a Yannim Gourdeom. Point si pripísal tri body za gól a dve asistencie a stal sa prvou hviezdou zápasu.

"Bol to náš najlepší útok. Dnes nás priviedol k výhre," chválil tréner Lightning Jon Cooper, ktorý toto trio nasadzoval proti elitnej formácii Floridy Evgenii Dadonov, Aleksander Barkov, Jonathan Huderdeau. Gourdeova formácia dokopy nazbierala päť kanadských a päť plusových bodov.
Point zvýšil po 25 sekundách druhej tretiny na 2:0, ale Panthers dokázali ešte v strednej časti vyrovnať. Pri góle Marka Pysyka na 2:2 v 38. minúte asistoval Vrbata, ktorý v júli po skončení angažmánu v celku Arizona Coyotes uzavrel ako nechránený voľný hráč ročný kontrakt s Panthers.
V tretej tretine Tampa Bay vďaka Vladislavovi Namestnikovovi a Nikitovi Kucherovovi opäť získala dvojgólový náskok a Panthers už odpovedali len gólom Huberdeaua. Prihrávkou na tretí gól Lightning oslávil prvý štart v NHL od 15. novembra minulého roka kapitán Steven Stamkos, ktorý si liečil zranenie kolena.
"Fanúšikovia sú úžasní a vedia, ako veľmi sú pre nás dôležití," ďakoval Stamkos za veľkých ovácií počas predzápasového predstavovania. V zostave Tampy Bay nechýbal ani český obranca Andrej Šustr.
Kouč Panthers Bob Boughner začal kariéru hlavného kouča v NHL prehrou. "Ale náš výkon sa mi páčil. Dalo sa vidieť veľa dobrých vecí. Musíme ďalej pracovať a ešte hru vylepšiť," uviedol bývalý obranca Boughner.
1. Brayden Point (TBL): 1 gól, 2 asistencie, 2 plusové body
2. Artemi Panarin (CBJ): 3 body, 3 asistencie, 2 plusové body
3. Marc-Andre Fleury (VGK): 45 zákrokov, 1 inkasovaný gól