Tampa_113

Počas sezóny 2017-18 vám NHL.com/sk každý piatok prinesie rebríček Super 10 - prehľad najsilnejších tímov ligy podľa aktuálnej situácie, celkovej kvality a momentálnej formy. Ponúka iný obraz ako klasická tabuľka, sleduje trendy a silu mužstiev podľa posledných výsledkov, schopnosti bojovať proti iným dobrým tímom, formy opôr a ďalších faktorov.

1. Tampa Bay Lightning (10-2-2; 22 bodov)Pred týždňom: 1.
Steven Stamkos a Nikita Kucherov už vedia, aké to je zažiť v tejto sezóne zápas bez bodu. Tampa Bay napriek tomu ostáva na špici ligy. Aj vďaka tomu, ako gólman Andrei Vasilevskiy dokazuje, že môže byť nielen plnohodnotnou jednotkou, ale aj veľkou oporou. Silu tímu naplno preverí nasledujúci týždeň, keď Lightning čakajú strety s Los Angeles a s Columbusom.
2. St. Louis Blues (10-3-1; 21 bodov)Pred týždňom: 3.
Blues vyhrali pred porážkou od Flyers štyrikrát v rade vrátane zápasov proti silnému Columbusu a Los Angeles. Ťahá ich líder Alex Pietrangelo a s ním celá obrana, ktorá v 14 zápasoch nastrieľala 14 gólov. Tím musí zapracovať na presilovkách, ktoré sa im v posledných zápasoch vôbec nedaria.

3. Los Angeles Kings (10-2-1; 21 bodov)Pred týždňom: 2.
Kings nezastavil ani náročný šesťzápasový trip, na ktorom štyrikrát vyhrali, a po návrate domov zdolali Toronto 5:3. V bránke ich drží vynikajúci Jonathan Quick. Tím skvelo zvláda tretie tretiny, vyhral všetkých päť duelov, ktoré boli po 40 minútach hry nerozhodné. L.A. má s 91,5 percentami najlepšie oslabenie v lige, presilovka naopak hapruje.
4. Columbus Blue Jackets (9-4-0; 18 bodov)Pred týždňom: 5.
Columbus mimo hlavných svetiel reflektorov herne prekonáva väčšinu súperov. Za posledné tri týždne nestačil len na tri tímy, ktoré sú v tomto rebríčku nad ním (Lightning, Kings a Blues), zvyšných sedem zápasov v tomto období vyhral a vo štvrtok nastrieľal sedem gólov do siete Florida Panthers. Blue Jackets sú majstri nadstavenia - všetky štyri vyhrali: trikrát po predĺžení a raz po nájazdoch.
5. New Jersey Devils (9-2-0; 18 bodov)Pred týždňom: mimo top 10
Devils naďalej boria prognózy a potvrdzujú skvelú začiatočnú formu. Zvládajú tesné zápasy, z posledných šiestich ich päť vyhrali a z toho štyri o jediný gól, dva v predĺžení a jeden po nájazdoch. Veľkou správou je návrat forvarda Briana Boylea do zostavy po tom, ako mu na začiatku prípravného kempu diagnostikovali leukémiu.

6. Toronto Maple Leafs (8-6-0; 16 bodov)Pred týždňom: 4.
Maple Leafs prestali robiť to, čím drvili súperov na začiatku sezóny: strieľať góly. V posledných siedmich dueloch nedali nikdy viac ako tri a pretože obrana nie je ich najsilnejšou stránkou, päť z nich prehrali. Stredajší duel proti Anaheim Ducks ukončil sériu ôsmich zápasov, v ktorých súperi Toronto prestrieľali. Ofenzíva je však dosť silná na to, aby sa vrátila k výkonom zo začiatku sezóny.
7. Pittsburgh Penguins (8-5-2; 18 bodov)Pred týždňom: 6.
Penguins stále hľadajú ideálny rytmus, ale aj tak zbierajú body. Z posledných šiestich duelov ich získali sedem vďaka prehre po predĺžení a trom výhram o jediný gól. Keď naopak prehrávajú, zvyčajne dostanú nakladačku: nedeľná 'sedmička' od Winnipegu bola už tretím debaklom v sezóne. Pittsburgh má preto ako jediný tím z top 15 NHL záporné skóre (dokonca 40:54), aj keď podľa bodov je 6. v lige.

8. Ottawa Senators (6-2-5; 17 bodov)Pred týždňom: 9.
Senators majú najhoršiu bilanciu v predĺženiach a nájazdoch v lige (1-5), ale vďaka tomu aspoň z mnohých zápasov získali bod. S 53,4 percentami majú naopak najlepšiu úspešnosť na vhadzovaní zo všetkých 31 tímov NHL. Obranca Erik Karlsson má po ôsmich štartoch na konte 12 bodov (všetky za asistencie).
9. Winnipeg Jets (7-3-2; 16 bodov)Pred týždňom: mimo top 10
Jets bodovali v šiestich dueloch za sebou, štyri z nich vyhrali a v posledných troch nastrieľali 14 gólov. Veľký podiel na ich obrodení má brankár Connor Hellebuyck, ktorý má v posledných štyroch štartoch úspešnosť 95 percent a zdá sa, že vytlačil Stevea Masona z postu prvého gólmana.

10. San Jose Sharks (7-5-0; 14 bodov)Pred týždňom: mimo top 10
Sharks nenápadne plávajú do pokojných vôd Pacifickej divízie, v ktorých sa vyhupli na druhé miesto. Vyhrali tri zápasy po sebe a šesť z posledných ôsmich duelov, pritom nestrieľajú veľa gólov - s 34 gólmi sú v NHL 9. od konca. Lenže s 29 inkasovanými sú druhí najlepší po Los Angeles. Joe Thornton v stredu oslávil 1400. bod v NHL.
Vypadli z top 10: Vegas Golden Knights, Chicago Blackhawks, Vancouver Canucks