Cernak

Dvaja slovenskí obrancovia, dve asistencie na úvodný gól zápasu a dve prehry. To bola slovenská stopa v pondelkovom programe NHL. Erik Černák si v súboji Tampa Bay Lightning s Nashville Predators pripísal dokonca úplne prvý bod v lige. Jeho krajan Christián Jaroš zaznamenal druhú asistenciu v sezóne pri prehre Ottawa Senators s Florida Panthers 5:7.

Jarošova asistencia nestačila
Jaroš si pripísal svoju druhú asistenciu v sezóne aj v NHL, keď v druhej minúte prihral na gól Matta Duchenea. Ten následne otvoril skóre a poslal domácich Senators do vedenia. Ottawa však prehrala prvý z posledných troch zápasoch.
Dvadsaťdvaročný slovenský obranca presne našiel Duchenea, ktorý vyrazil do brejku a blafákom do forhendu zariadil Senators náskok. Duchene potom v zápase pridal ešte jeden gól a asistenciu.
Rodák z Košíc má zatiaľ bilanciu dve asistencie v pätnástich zápasov. Do NHL na dva zápasy nazrel už v minulej sezóne, ale vtedy nebodoval.

Útočník Mike Hoffman sa v drese Floridy prvýkrát predstavil v Ottawe, kde do minulej sezóny strávil celú svoju kariéru v NHL a comeback si vychutnal. Bekhendovým blafákom 100 sekúnd pred koncom zavŕšil výhru Panthers 7:5 a predĺžil svoju bodovú sériu už na 16 zápasov.
"Bol to vzrušujúci deň. Tešil som sa na to. Pred zápasom som nevedel zaspať, pretože som sa nevedel dočkať," opísal svoje pocity dvadsaťosemročný Hoffman, ktorého Senators vymenili 19. júla do San Jose, ale už po dvoch hodinách ho získali Panthers.
Černák otvoril bodový účet
Nashville po sérii troch porážok uspel druhýkrát za sebou, v súboji o prvé miesto v tabuľke celej ligy zdolal Tampu 3:2 a je tak jeden bod pred Torontom.
Černák si pripísal prvý bod v lige, keď asistoval na úvodný gól Victora Hedmana v šiestej minúte duelu. Dvadsaťjedenročný slovenský bek čakal na premiérový bod do štvrtého zápasu v NHL.
Kyle Turris ešte v prvej tretine vyrovnal a Filip Forsberg a Ryan Johansen ho v druhej časti nasledovali. Nikita Kucherov v záverečnom dejstve svojím ôsmym gólom v sezóne už len znížil na 2:3. Hostia síce ešte v druhej tretine strelili ďalší gól, ale zásah Alexa Killorna bol odvolaný za faul na obrancu Ryana Ellisa.

Forsbergov gól proti Lightning

"Boli to dva rôzne zápasy," vyjadril sa kouč Lightning Jon Cooper. "Oni určovali tempo v prvej polovici, my zase v druhej. Obidva tímy dali tri góly, ale jeden bol odvolaný. To nakoniec rozhodlo."
Brankár domácich Pekka Rinne predviedol 29 úspešných zákrokov. Proti Tampe sa mu všeobecne veľmi darí, v kariére proti tomuto súperovi nazbieral deväť víťazstiev a len jednu prehru.
Chytilova strelecká forma
Český talent Filip Chytil čakal na gól prvých 17 duelov v sezóne a mal na konte tri asistencie, ale teraz sa dostal do skvelej streleckej formy. Tentoraz si pripísal prvý víťazný gól, keď rozhodol o výhre Rangers 2:1 nad Stars.
V čase 44:32 Chytil zavŕšil obrat Rangers, ktorí doma vyhrali šiestykrát za sebou. Dallas vyhodil puk z obranného pásma, ale Brendan Smith ho pristrčil Chytilovi, ktorý sa dostal na pravý kruh a strelou cez obrancu Joela Hanleyho prekonal gólmana Antona Khudobina.

Chytilov rozhodujúci gól proti Dallasu

"Po každom dueli sa cítim sebavedomejší. V prvých sedemnástich zápasoch, v ktorých som neskóroval, mi sebadôvera chýbala. Ale od prvého gólu to bolo stále lepšie. Vyhrávame a som schopný tímu pomáhať gólmi," povedal Chytil.
"Od začiatku sme vedeli, že je veľmi šikovný. Videli sme to od prvého dňa. Teraz sa začína ukazovať, čo dokáže v kľúčových momentoch zápasu. Hráč ako on, ktorý je výborne technicky vybavený, môže byť rozdielový v mnohých stretnutiach," chválil Chytila gólman Rangers Henrik Lundqvist.
Stars v zápase viedli od 23. minúty po góle Tylera Seguina v presilovej hre, ale v polovici druhej tretiny vyrovnal Jimmy Vesey. Hostia prišli v zápase o brankára Bena Bishopa, ktorý po druhej tretine odstúpil kvôli zraneniu v dolnej časti tela.
Trápenie Pittsburghu pokračuje
Pittsburgh utrpel štvrtú porážku za sebou a celkovo deviatu z posledných desiatich duelov, keď na vlastnom ľade podľahol Buffalu 4:5 po predĺžení. Výsledok bol pre Penguins o to krutejší, že v 25. minúte viedli už 4:1 a získaný bod po troch zápasoch bez zisku bol pre nich slabou náplasťou.
"V našej hre a výkone bolo veľa pozitívnych vecí, ale niektoré situácie musíme lepšie pokryť defenzívne. Každý zápas je dôležitý a každý bod je dôležitý. Snažíme sa zlepšiť a vydolovať zo seba čo najviac," vyhlásil kouč Penguins Mike Sullivan. Pittsburghu už v treťom zápase za sebou chýbal kapitán Sidney Crosby, ktorý utrpel zranenie v hornej časti tela.
Obrat Buffala dokonal po 45 sekundách nadstavenia Jack Eichel a Sabres dosiahli šiestu výhru v rade. "Bol to z našej strany skvelý tímový výkon. Nikdy nechcete prehrávať 1:4. Je ťažké to otočiť, ale popasovali sme sa s tým," pochvaľoval si Eichel.

Ovechkin sa posunul v tabuľkách
Za Capitals dvakrát trafil kapitán Alex Ovechkin a s 15 gólmi sa posunul na druhé miesto poradia strelcov za českého útočníka Davida Pastrňáka z Boston Bruins, ktorý má na konte o dva góly viac.
Ovechkin svojím druhým zásahom v stretnutí po 62 sekundách tretej tretiny zariadil vyrovnanie na 4:4. Bol to jeho 236. gól v presilovej hre v kariére v NHL a dotiahol sa na Maria Lemiouxa na siedmom mieste historickej tabuľky.
Veľký podiel na rozuzlení duelu v Montreale mal Jakub Vrána. Prevzal puk už vo vlastnom obrannom pásme od Michala Kempného, prešiel cez celé klzisko a ideálne prihral Larsovi Ellerovi, ktorý v čase 63:34 zaistil obhajcom Stanley Cupu výhru.
Tomáš Tatar za Montreal predtým strelil šesť gólov v šiestich zápasoch, ale proti Capitals vyšiel naprázdno.
Ostatné zápasy: Laine nastrieľal hetrik, Toronto znova víťazne
Winnipeg sa radoval z víťazstva vo Vancouveri 6:3 aj vďaka trojgólovému príspevku fínskeho kanoniera Patrika Laineho. Dvadsaťročný útočník si pripísal druhý hetrik v sezóne a celkovo šiesty v NHL. Canucks utrpeli šiestu porážku za sebou.
Calvin Petersen 29 zákrokmi vychytal víťazstvo Los Angeles v St. Louis 2:0 a vo svojom štvrtom dueli v NHL prvýkrát udržal čisté konto. V 29. minúte sa Matt Luff dočkal premiérového gólu v súťaži a hneď bol víťazný. V závere kapitán Kings Anze Kopitar ešte poistil výsledok.
Toronto vybojovalo štvrtú výhru za sebou, keď doma zdolalo Columbus 4:2. Zach Hyman o tom rozhodol dvoma gólmi v tretej tretine. V čase 55:38 strelil víťazný gól a 61 sekúnd pred koncom pri hre Blue Jackets bez brankára spečatil výsledok.
Calgary sa mohlo spoľahnúť na spoľahlivý výkon Davida Ritticha. Český brankár vychytal siedmu výhru z ôsmich štartov. Flames dali päť gólov už v prvej tretine, Johnny Gaudreau štyrmi bodmi v jednom dejstve vyrovnal rekord klubu.