Numbers Game

Jednou z hlavných hviezd utorkového večera bol slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý nazbieral tri body pri bezproblémovej výhre Montrealu nad Floridou 6:1. V ročníku sa tak dostal na 57 zápisov, čo je jeho kariérne maximum. Obranca Christián Jaroš asistoval pri víťazstve Ottawy, ktorá nedovolila Buffalu ani jeden gól a uspela 4:0. Padli až tri hetriky, o dva z toho sa postarali Ryan Nugent-Hopkins a Leon Draisaitl pri triumfe Edmontonu nad Los Angeles 8:4 a ďalší nastrieľal Sam Steel z Anaheimu.

Tatar riadil výhru Canadiens
Slovenský útočník Tomáš Tatar riadil výhru Montrealu nad Floridou 6:1. Obidva svoje góly dal v prvých 15 minútach, medzi ne sa vtesnal ešte zásah Bretta Kulaka a Canadiens prvé dejstvo jasne vyhrali 3:0.
Tatar, ktorý bol vyhlásený za prvú hviezdu duelu, si v druhej časti pripísal ešte asistenciu a svoje čísla v sezóne vylepšil na 57 bodov v 75 dueloch za 25 gólov a 32 prihrávok. Jeho doterajším kariérnym rekordom bolo 56 bodov v sezóne 2014-15, keď v drese Detroitu nastrieľal 29 gólov a pridal 27 asistencií.
Florida sa presadila až v tretej tretine za stavu 0:5.
Pre Montreal bola výhra dôležitá aj preto, že využili prehru držiteľa prvej divokej karty Hurricanes na to, aby sa k nim priblížili.
"Samozrejme, že zároveň sledujete ostatné výsledky," pritakal Tatar. "Ale nakoniec je to aj tak všetko na vás, vy sa staráte o svoj vlastný osud. Musíme vyhrať čo najviac zápasov ."

Tatar bez prípravy otvoril skóre

Dva hetriky v drese Oilers
Ryan Nugent-Hopkins a Leon Draisaitl rozbehli parádnu kanonádu, ktorá vyvrcholila výhrou Oilers nad Kings 8:4. Kým hostia sú na dne Západnej konferencie, Edmonton sa v nej posunul na dosah piatich bodov od druhej divokej karty, ktorú držia Colorado Avalanche.
Nugent-Hopkins sa stal siedmym hráčom Oilers, ktorý stihol hetrik už v prvej tretine duelu základnej časti. Naposledy sa to podarilo Taylorovi Hallovi rovnako na konci marca roka 2013 pri výhre 4:0 nad Vancouverom.
"Myslím si, že toto sa mi nepodarilo už od čias, čo som hral ešte medzi mladými," povedal Nugent-Hopkins o predstavení v prvej tretine, keď skompletizoval prvý hetrik v kariére. Edmonton ju vysoko vyhral 5:1. "Je to pre mňa zase niečo nové, ale určite to bol dobrý spôsob, ako vstúpiť do zápasu. A potom sme ich tlačili celých 60 minút."
Draisaitl skóroval vo všetkých tretinách a sa radoval zo svojho úplne prvého hetriku v dlhodobej fáze sezóny. Pridal k nemu aj prihrávku a po 76 dueloch v ročníku tak má na konte 99 bodov za 46 gólov a 53 asistencií.
Nugent-Hopkins a Draisaitl sú aj prvými spoluhráčmi vo farbách Oilers, ktorí spoločne zaznamenali hetrik v jednom zápase. Naposledy to predviedli Jari Kurri a Paul Coffey 20. decembra 1985. Paradoxné je, že súperom Edmontonu vtedy tiež boli Kings a výsledok znel 9:4.
Connor McDavid vykázal opačnú bilanciu, pripísal si gól a tri prihrávky a so 112 bodmi (39+73) si tak vytvoril svoje osobné maximum v základnej časti.
Obranca víťazov Oilers Oscar Klefbom nazbieral tri prihrávky, v drese porazených zaznamenali tri body aj Dustin Brown (1+2) a Anze Kopitar (0+3).

Draisaitl nastrieľal hetrik proti Kings

Ovechkin sa znova posunul v tabuľkách
Carolina po dvoch predchádzajúcich výhrach nestačila na Washington, hoci po dvoch tretinách bol stav vyrovnaný 1:1.
Lenže v 45. minúte prvýkrát po štyroch dueloch skóroval Alex Ovechkin a svojím 49. gólom v sezóne aj rozhodol. Ďalšie zásahy pridali John Carlson a pri hre hostí bez gólmana aj Nicklas Backstrom.
Pre kapitána víťazov Ovechkina to bol už o 656. zárez na pažbu v základnej časti, vďaka čomu sa v historickom prehľade dotiahol na trinásteho Brendana Shanahana.
Zároveň je Ovechkin krôčik od opätovného pokorenia magickej päťdesiatgólovej hranice. Ak sa mu to podarí, bude ešte len tretím hráčom v histórii s ôsmimi takýmito sezónami. Deväť ich majú za sebou len velikáni Mike Bossy a Wayne Gretzky.
"Dnes som mal veľa šancí a konečne sa mi podarilo jednu premeniť. V posledných niekoľkých zápasoch som totiž všetky šance zahodil," uviedol Ovechkin. "Okrem toho to bol dôležitý gól a z výhry sa veľmi teším."
Evgeny Kuznetsov stihol tri asistencie, Braden Holtby pomohol z bránky 27 úspešnými zákrokmi a jeho náprotivok Petr Mrázek ich predviedol 24.
Capitals sa na dva body priblížili k stobodovej hranici. Ak ju pokoria, dostanú sa na ňu už piatykrát za sebou a dvanásty raz vo svojej histórii.
Hurricanes naopak prišli o pohodu, ktorú im na pozícii prvej divokej karty prinášal päťbodový náskok na deviate miesto.
Kuriozitou je, že za celý zápas sa len dvakrát vylučovalo. V oboch prípadoch na strane Caroliny a jedným z hriešnikov bol aj brankár Mrázek. Pred polovicou zápasu dostal menší trest za hákovanie.

Ovechkin trafil a vyrovnal sa Shanahanovi

Islanders opäť bez gólu
New York Islanders už tretíkrát z posledných piatich duelov vyšli gólovo naprázdno.
Všetky ich pokusy tentoraz pochytal Sergei Bobrovsky, ktorý kryl 26 striel, vychytal nulu druhýkrát za sebou a tretíkrát z posledných troch vystúpení. Neinkasoval už 159 minút a 25 sekúnd.
Ruský gólman tak ôsmym čistým štítom v sezóne stanovil nové osobné maximum a na čele tejto štatistiky sa dotiahol na prvú priečku, na ktorej je Marc-Andre Fleury z Vegas Golden Knights.
"Je to tímový šport," zdôraznil Bobrovsky. "Som súčasťou tímu a je nesmierne dôležité, ako ten tím pred vami hrá. Ja sa len snažím pomôcť čo najviac, aby sme vyhrávali zápasy."
O góly Blue Jackets, ktorí v naháňačke za postupom do play off naozaj potrebujú každý bod, sa podelili Ryan Dzingel, ktorý v šiestej minúte otvoril skóre, Artemi Panarin, Oliver Bjorkstrand a Cam Atkinson, ktorí istili výhru v treťom dejstve.
Výhra Columbusu definitívne vyradila z hry o play off tím Florida Panthers. Samotní Blue Jackets zaostávajú za druhou divokou kartou, ktorú naďalej drží Montreal, o dva body. Čaká ich však o jeden duel viac.
Coyotes stačil jediný zásah
Darcy Kuemper pokryl 31 striel, ktoré naňho mierili z hokejok Blackhawks, a štvrtým čistým kontom v sezóne sa tak veľmi výrazne zaslúžil o tom, že Arizona Coyotes výhrou 1:0 nad Chicago Blackhawks ukončili sériu piatich porážok.
Víťazný gól strelil Nick Cousins, ktorý v čase 45:40 využil presilovku. Blackhawks tak vo veľmi slušne odohranom dueli kruto zaplatili sa svoj úplne prvý prehrešok proti pravidlám. Celkovo boli vylúčení dvakrát, domáci dokonca len raz.
"Dnes nebolo na ľade veľa priestoru a nebol to práve najkrajší duel," pripustil Cousins. "Ale tak to funguje, keď v tejto fáze sezóny potrebujete vyhrať."
Z výhry sa so spoluhráčmi radoval aj Richard Pánik, ktorý nepremenil štyri strelecké pokusy.
Ostatné zápasy: Jaroš pomohol Ottawe asistenciou, Ducks prestrieľali Canucks
Ottawa jasne porazila Buffalo 4:0 a jednou asistenciou sa na triumfe podieľal aj Christián Jaroš, ktorý v závere prvej tretiny pripravil gól pre Briana Gibbonsa. Dvadsaťdvaročný obranca pridal svoj 10. bod v sezóne.
Gólman Craig Anderson predviedol 35 zákrokov, vychytal druhú nulu v sezóne a celkovo už 42. v kariére, čo ho zaraďuje na tretie miesto medzi americkými brankármi. Na čele je ešte stále chytajúci Jonathan Quick (51). Sabres prehrali v Canadian Tire Centre už trinásty duel na ľade súpera v rade.
Sam Steel mal hlavnú úlohu pri výhre Anaheim Ducks 5:4 na ľade Vancouver Canucks. Vo veku 21 rokov a 51 dní sa stal najmladším hráčom v histórii klubu, ktorý nastrieľal hetrik. Vymazal tak rekordný zápis Bobbyho Ryana (21 rokov a 297 dní) z januára 2009. Steel je zároveň ešte len tretím nováčikom, ktorý si k hetriku pomohol gólom z trestného strieľania. Jeho predchodcami boli Eric Lindros (december 1992) a Teemu Selanne (marec 1993).