Numbers Game

V utorkovom desaťzápasovom programe zo Slovákov bodoval len Tomáš Tatar, ktorý prispel asistenciou k víťazstvu Canadiens nad Senators 5:2. Jaroslav Halák v bránke Bostonu inkasoval päť gólov zo 44 striel a Bruins prehrali na Floride 0:5.
Traja hráči stihli nastrieľať hetrik - Cam Atkinson (Columbus), Frans Nielsen (Detroit Red Wings) a Patric Hornqvist (Pittsburgh Penguins). Len Hornqvist, ktorý ho stihol dokonca za 167 sekúnd, sa s tímom mohol radovať z výhry.

Tatar pomohol ukončiť sériu Senators
Ottawa Senators mohli v Montreale prvýkrát v sezóne vyhrať aj štvrtý duel za sebou, ale Canadiens boli proti. Hoci Senators dostali za predchádzajúcich 27 zápasov desivých 109 gólov, pri víťaznej sérii inkasovali celkovo päťkrát a dokonca si udržali prvýkrát v sezóne čisté konto.
Tatar v záverečnej tretine pripravil gól pre Brendana Gallaghera, ktorý znamenal zvýšenie vedenia už na 5:1. Slovenský forvard pridal svoju 11. asistenciu v sezóne. Mark Stone síce do konca duelu ešte znížil, ale to bolo zo strany hostí všetko.
Montreal viedol 4:1 už po dvoch tretinách. Tromi bodmi sa blysli Max Domi (2+1) a Jonathan Drouin (1+2). Brankár Carey Price chytil 28 striel Ottawy.
Montreal sa konečne strelecky rozbehol, v predchádzajúcich šiestich dueloch mal totiž vždy na konte maximálne dva góly.
Proti Tatarovi sa postavil jeho krajan Christián Jaroš, ktorý nepremenil dva strelecké pokusy a zablokoval dve strely.
Senators budú mať možnosť odplatiť Canadiens porážku už vo štvrtok, keď tieto dva tímy proti seba postavia v Ottawe.

Gallagher skóroval po prihrávke Tatara

Hornqvist zostrelil Avalanche
Tímu Colorado Avalanche sa podarilo zlikvidovať trojgólové manko, keď dorazil do Pittsburghu s vizitkou 11 zápasov, v ktorých dokázal bodovať. Colorado deväť z nich vyhralo a uspelo v posledných šiestich vystúpeniach v arénach súperov.
V čase 7:27 Penguins viedli už 3:0, keď svoje góly vtesnali do štyroch minút a 41 sekúnd. Hostia odpovedali takmer rovnako. Úsek piatich minút a jeden sekundy navyše v druhom dejstve priniesol vyrovnanie.
Aby toho nebolo málo, v druhej päťminútovke tretej časti vstúpil do deja Hornqvist. Trojgólovou smršťou v priebehu dvoch minút a 47 sekúnd sa postaral o najrýchlejší hetrik v histórii Penguins. Doteraz posledný hráč Pittsburghu, ktorý dal tri góly v tretej tretine, bol Evgeni Malkin 15. januára v zápase proti Tampa Bay Lightning.
V histórii celej súťaže však bolo až 20 hráčov rýchlejších. Tých 167 sekúnd potreboval na trojgólové predstavenie aj Žigmund Pálffy, ktorý sa s Hornqvistom delí o 21. priečku. Pálffy nastrieľal bleskový hetrik 3. marca 1996 ako hráč New York Islanders.
"Občas máte dni, keď vám skrátka puky dobre chodia na hokejku, vy veľmi nepremýšľate a strieľate," vyhlásil Hornqvist, ktorý má od začiatku ročníka na konte 12 gólov.

"Myslím si, že toto bol v našej sezóne bod zlomu. Odohrali sme skvelú tretiu tretinu, poďme na nej teraz každý deň stavať a budeme v pohode."

Hornqvistov najrýchlejší hetrik v histórii Penguins

15 gólov v Columbuse
Tak tomu sa hovorí gólová nádielka. Kto v utorok zavítal do metropoly Ohia na hokej, nestačil sa čudovať, čo všetko je v NHL možné.
V akcii boli všetci štyria brankári. Český gólman David Rittich dostal šancu od začiatku, ale stav bol po prvej tretine 3:1 v prospech Blue Jackets. Aj napriek tomu, že ťahúň hostí Johnny Gaudreau otvoril skóre. Po 11 Rittichových zákrokoch sa do bránky dostal Mike Smith a s ním v bránkovisku sa zápas úplne otočil.
Aj keď tomu spočiatku nič nenasvedčovalo. Už po 49 sekundách od nástupu do druhej tretiny Atkinson zvýšil na 4:1. Ale potom to prišlo. Calgary piatimi gólmi medzi 22. a 35. minútou piatimi gólmi otočilo vývoj na 6:4.
Hosťom tak ani veľmi nevadilo, keď Atkinson v 49. minúte skompletizoval hetrik a znížil na 6:8. Posledné slovo mal Austin Czarnik.
Gaudreau a Sean Monahan si v drese Flames obaja pripísali štyri body za dva góly a dve prihrávky.
"To bol teda bizarný zápas, čo?" vystihol kouč víťazov Bill Peters všetko, čo sa v utorok odohralo v Columbuse.

Atkinsonov hetrik proti Flames

Nielsenov hetrik nestačil
Frans Nielsen zaznamenal druhý hetrik v kariére a stal sa prvým hráčom Red Wings, ktorému sa to podarilo od Tomáša Tatara. Ten prežil trojgólový večer 17. decembra 2016 proti Anaheimu. Výhru 6:5 po samostatných nájazdoch si však odviezli Tampa Bay Lightning.
Tím v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom predĺžil úspešnú bilanciu zo vzájomných súbojov s Detroitom z posledného obdobia už na 13 po sebe idúcich výhier. Séria trvá od 3. februára 2016 a v súčasnosti je to aj najdlhšia aktívna séria v NHL. Rovnako trinásťkrát porazil Boston Arizonu (od 10. októbra 2010) a Washington zhodou okolností práve Boston (od 11. októbra 2014).
Detroit viedol po prvej tretine 2:0, potom 3:2 a v úvode tretej tretiny ešte aj 5:3, ale Cedric Paquette na konci 55. minúty v oslabení poslal zápas do predĺženia. Ani to nerozhodlo, víťazný gól dal v nájazdoch Nikita Kucherov.
Gólman Edward Pasquale tak pri svojom debute v NHL vychytal výhru. "Tento tím naozaj vie dávať góly," ocenil spoluhráčov dvadsaťosemročný Pasquale, ktorý predviedol 19 úspešných zákrokov.
"Samozrejme, že som nečakal, že pri debute dostanem päť gólov, ale na túto príležitosť som čakal deväť rokov a bolo to s výhrou, takže to beriem."

Nielsen dal hetrik proti Lightning

Luongova nula č. 77
Oveľa lepšie sa darilo veteránovi v drese Florida Panthers Robertovi Luongovi, ktorý odolal strelcom Boston Bruins a v BB&T Center pomohol domácim k výhre čistým kontom. Florida vyhrala 5:0 a bodovala tretíkrát za sebou.
Tridsaťdeväťročný Luongo, ktorý sa vrátil do zostavy po päťzápasovej absencii kvôli zraneniu kolena, ukázal 33 zákrokov a zaznamenal už 77. čisté konto v kariére, čo ho v historickej tabuľke NHL posúva na deviatu priečku pred Eda Belfoura a Tonyho Esposita.
"Bolo skvelé mať ho späť v akcii," pochvaľoval si kouč Panthers Bob Boughner. "Jeho kontrola dorážok bola úžasná. A dnes ich teda bolo naozaj dosť. Som šťastný aj za neho, na to deviate miesto sa posunul naozaj štýlovo."
Halák naopak inkasoval päť gólov z 44 striel domácich. Jonathan Huberdeau ho prekonal raz, keď bodoval v šiestom dueli v rade. Mike Hoffman až dvakrát a Aleksander Barkov zažiaril troma asistenciami.
Huberdeau je len jeden zápas od vyrovnania klubového rekordu: Pavel Bure bodoval viackrát v siedmich zápasoch v rade medzi 11. a 23. marcom 2001. "Teraz všetko funguje," pochvaľoval si Huberdeau. "Je to neuveriteľné. Snažím sa o jednoduché veci a vychádza to."
Bruins vyšli piatykrát v sezóne gólovo naprázdno.

Ostatné zápasy: Matthews prekonal Eichela, Vegas ovládli reprízu finále
Auston Matthews, dvadsaťjedenročná jednotka draftu 2016, nakoniec prekonal Jacka Eichela, dvadsaťdvaročnú dvojku výberu talentov z roku 2015. Obaja dvakrát skórovali, ale Matthews pridal aj asistenciu a hlavne v čase 64:57 v predĺžení rozhodol o výhre tímu Toronto Maple Leafs, v ktorých zostave zatiaľ chýbal William Nylander, nad domácimi Buffalo Sabres 4:3. Sabres po sérii 10 výher prehrali štvrtýkrát v rade, vždy jednogólovým rozdielom.
Golden Knights v repríze posledného finále aspoň čiastočne zúčtovali s Capitals. Potom, ako v úvodnom finálovom súboji nadviazali na dve výhry zo základnej časti svojej nováčikovskej sezóny, ale prehrali sériu o Stanley Cup 1:4 na zápasy, stratili aj prvý duel na ľade Capitals. Séria porážok z duelov proti Washingtonu sa v utorok skončila na piatich zápasoch. Úradujúcim šampiónom nestačili ani dva góly českého útočníka Jakuba Vránu.
Winnipeg si pripísal štvrtú výhru za sebou a Jets sa zároveň podarilo štvrtýkrát vyhrať vonku, keď uspeli na ľade New York Islanders 3:1. Góly padali až v tretej tretine. Domáci Anders Lee otvoril skóre, potom už triafali len hostia Jacob Trouba, Adam Lowry a Nikolaj Ehlers.
Sériu troch porážok, s ktorou Vancouver Canucks aj Minnesota Wild nastupovali do vzájomného zápasu, nakoniec pretrhli hosťujúci Wild. Canucks pritom dvakrát viedli, lenže Jason Zucker dvoma gólmi za 55 sekúnd druhej tretiny otočil skóre z 1:2 na konečných 3:2.
Los Angeles Kings, ktorí pred zápasom ocenili bývalého obrancu Ľubomíra Višňovského, ostávajú na dne Západnej konferencie, podľahli Arizona Coyotes 1:2. Víťazi si pripísali štvrtý úspech po sebe. Góly zaobstarali Lawson Crouse, ktorý trafil v oslabení, a Nick Schmaltz. Richard Pánik ani raz nevystrelil na bránku. Za domácich len znížil Alec Martinez.