Stamkos scores in 800th game

Hokejisti Tampa Bay Lightning v pondelok porazili Colorado Avalanche 4:3 a predĺžili tak svoju víťaznú sériu už na 11 duelov. O rozhodujúci gól sa v predĺžení postaral Nikita Kučerov. V úplne opačnej situácii sú Washington Capitals, ktorí prehrali s Vegas Golden Knights 2:3. Už piatykrát v rade sa nepresadil Alex Ovečkin, ktorý sa zastavil dva góly pred métou 700. Washington prehral tri z posledných štyroch duelov.

Tampa pridala 11. výhru
Lightning po predchádzajúcich desiatich súperoch porazili aj Colorado. Avalanche si po dvoch zápasoch bez zisku pripísali aspoň bod, proti Tampe dohnalo stratu 1:3, ale nakoniec prehralo po góle Nikitu Kučerova v čase 63:03. Tampa prekonala svoje doterajšie najdlhšie série výhier z období medzi 9. a 27. februárom 2019 a medzi 23. decembrom a 11. januárom tejto sezóny.
Vstup do zápasu lepšie vyšiel Avalanche, ktorých v piatej minúte dostal do vedenia Andre Burakovsky. V čase 24:54 však zahájil obrat Alex Kilorn, ktorý po prihrávke Ondřeja Paláta zamieril do odkrytej bránky. Už po 16 sekundách Cameron Gaunce otočil stav strelou do prázdnej bránky.
Pavel Francouz, ktorý háji bránku Avalanche počas zranenia Philippa Grubauera, tretíkrát kapituloval v 34. minúte. Po prieniku Braydena Pointa nevidel puk a Steven Stamkos ho pri pravej tyčke doťukol do bránky. Kapitán Lightning sa tak presadil vo svojom 800. dueli v NHL.
Colorado odpovedalo 94 sekúnd pred koncom druhej časti vďaka Nathanovi MacKinnonovi a v 53. minúte Valeri Nichushkin vyrovnal tečom strely Caleho Makara. V predĺžení však Kučerov obral o puk MacKinnona a zakončil únik medzi Francouzove betóny.
V zostave víťazných Lightning nechýbal slovenský bek Erik Cernak, pripísal si dva kladné body v hodnotení účasti na ľade a šesť hitov.
Avalanche v zápase stratili útočníka Mikka Rantanena, ktorý v 28. minúte po náraze do mantinelu utrpel zranenie v hornej časti tela a niekoľko týždňov bude mimo hry.
Capitals stále čakajú
Vegas sa radovalo z tretej výhry za sebou a zdolalo Washington, ktorý po trojgólovej strate už márne finišoval. Ako prvý sa medzi strelcov zapísal Nick Holden, ktorý trafil po kombinácii s Tomášom Noskom a Williamom Carrierom.
V čase 17:17 zvýšil náskok domácich Reilly Smith a v 35. minúte upravil už na 3:0 Max Pacioretty. Capitals medzi okolo polovice záverečného dejstva znížili vďaka dvom gólom T.J. Oshie a na obidva mu asistoval Jakub Vrana.
Golden Knights si však tesný náskok udržali. "Ako tím sme predviedli veľmi dobrý výkon. Vedeli sme, že súper sa bude chcieť vrátiť do zápasu, ale trojgólové vedenie nám nakoniec stačilo," pochvaľoval si Pacioretty.
Ovečkin vyšiel strelecky naprázdno v piatom zápase za sebou a ostáva tak dva zásahy za hranicou 700 gólov v NHL. Osemnásobný držiteľ Maurice Richard Trophy tak so 40 gólmi naďalej ostáva aj o dva zásahy za lídrami tabuľky strelcov Davidom Pastrňákom z Boston Bruins a Austonom Matthewsom z Toronto Maple Leafs.
Útočník Richard Panik odohral za Capitals čas 13:41 a rozdal tri hity.
Mangiapane zažiaril hetrikom
Calgary si napravilo chuť po sobotnej prehre s Chicago Blackhawks 4:8 a v ďalšom dueli bohatom na góly opäť doma v Scotiabank Saddledome zdolalo Anaheim. Flames uspeli na vlastnom ľade prvýkrát po piatich porážkach a udržali sa na pozícii s prvou divokou partou v Západnej konferencii.
Zaslúžil sa o to hlavne Andrew Mangiapane, ktorý si okrem svojho premiérového hetriku v NHL pripísal aj asistenciu. "Cítili sme, že v zápasoch vonku odvádzame dobrú prácu a potrebovali sme to preniesť aj domov. Neviem, prečo sa nám doma nedarilo zbierať body, ale musíme pokračovať a nadviazať na tento dobrý výkon. V minulosti sa súperom v tejto hale hralo ťažko a dnes to platilo opäť," vyhlásil Mangiapane.
V bránke dostal prednosť Cam Talbot, ktorý prispel k úspechu 26 úspešnými zákrokmi.
Jedným gólom Calgary pomohol aj dvadsaťdvaročný Matthew Tkachuk a stal sa štvrtým hráčom v histórii Flames, ktorý sa dokázal pred 23. narodeninami v troch sezónach nastrieľať 20 gólov v sezóne. Ďalšími sú Sean Monahan (štyrikrát), Robert Reichel a Jarome Iginla (obaja trikrát).
Islanders tretíkrát neuspeli
New York Islanders prehrali na ľade Arizony 1:2 a úplne prvýkrát pod vedením trénera Barryho Trotza nebodovali trikrát za sebou. Druhé víťazstvo Coyotes v rade zariadili Clayton Keller a Conor Garland, za porazených znížil Anthony Beauvillier, ktorému pomohla nová posila defenzívy z New Jersey Devils Andy Greene.
Arizona si upevnila pozíciu druhej divokej karty na postup do play off v Západnej konferencii, na ktorej má trojbodový náskok pred Nashville Predators a Winnipeg Jets. Predators však oproti nim odohrali o štyri duely a Jets o dva duely menej. Islanders sa na Východe tiež držia na postupových pozíciách, ale s dvojbodovým náskokom pred Carolina Hurricanes.
Coyotes dostal v piatej minúte do vedenia Keller, ktorému pomohol nešťastný teč Nicka Leddyho. V čase 43:43 zvýšil po ideálnej bekhendovej prihrávke Christiana Dvoraka do odkrytej bránky Garland.
Po troch minútach skorigoval stav Beauvillier tečom strely Greenea, ktorého Islanders získali v nedeľu z New Jersey za obrancu Davida Quennevillea a výber v druhom kole draftu 2021. "Rovnako ako Arizona by sme si tento duel zaslúžili vyhrať aj my," komentoval vyrovnaný vývoj Trotz, ktorý prevzal Islanders v roku 2018 po zisku Stanley Cupu s Washingtonom.
Florida zabrala
Po dvoch porážkach uspela Florida, ktorá vyhrala v San Jose 5:3 a vo Východnej konferencii sa priblížila na tri body k druhej divokej karte momentálne patriacej Philadelphia Flyers. Sharks doma prehrali piatykrát za sebou, vonku pritom uspeli štyrikrát v rade.
"Bolo to pre nás dôležité. Veľmi sme potrebovali vyhrať. Teraz musíme predviesť nejakú šnúru víťazstiev," vyhlásil obranca Panthers Aaron Ekblad, ktorý prispel k úspechu dvoma asistenciami.