BoltsCelebrate

Šláger štvrtkového programu NHL ovládli Tampa Bay Lightning, ktorí dokázali zdolať dlho neporazených Buffalo Sabres 5:4. Jednou asistenciou sa na výhre podieľal aj slovenský obranca Erik Černák.
Bodovo sa zo slovenských hokejistov už nepresadil nikto. Christián Jaroš rozdal 8 hitov pri výhre Ottawa Senators 3:0 nad New York Rangers. Neinkasovali ani Arizona Coyotes s Richardom Pánikom, ktorí vybojovali cenné víťazstvo nad Nashville Predators.

Sabres rekord nevylepšili
Klubovým rekordom Buffala aj naďalej ostáva 10 výhier v rade. Tím dosiahol takúto sériu tretíkrát v histórii, ale Lightning im už neumožnili pokračovať a v skvelom zápase zvíťazili 5:4.
V Amalie Arene od úplného začiatku každý chvíľku ťahal pílku. Domáci rýchlo viedli 1:0, ešte počas prvej tretiny prehrávali 1:2 a dokonca otočili na 3:2. Pri góle Nikitu Kucherova asistoval aj Černák. Ten si za necelých 17 minút na ľade pripísal aj tri strelecké pokusy a vďaka prihrávke pridal štvrtý bod v NHL.
Sam Reinhart počas druhej časti svojím druhým gólom večera vyrovnal a na začiatku tretej dvadsaťminútovky už znova viedli Sabres. Steven Stamkos však vyrovnal a Cedric Paquette v čase 54:19 strelil víťazný gól.

Paquette dal víťazný gól proti Buffalu

Asistenciou sa na jeho zásahu podieľal aj český útočník Ondřej Palát, ktorý sa vrátil po vynechaní 16 duelov kvôli zraneniu v dolnej časti tela.
"Myslím si, že tých 10 zápasov, to bola z našej strany naozaj veľmi vydarená séria," uviedol kapitán Sabres a autor dvoch asistencií Jack Eichel. "Ukázalo nám to, že môžeme bojovať o víťazstvo naozaj každý večer. A takto nastavenou mysľou by sme do toho mali ísť vždy."
Ehlersov hetrik a stogólový Laine
Ešte väčšie strelecké dostihy sa odohrali vo Winnipegu a zapojil sa do nich aj český útočník Jan Rutta, ktorý po súhre so svojím krajanom Davidom Kämpfom pred polovicou zápasu znížil na 3:4 z pohľadu Blackhawks.
Titulky si však ukradli iní. Nikolaj Ehlers pomohol Jets k výhre 6:5 hetrikom. Patrik Laine skóroval dvakrát, od začiatku ročníka má na konte už 21 gólov a osamostatnil sa na čele streleckej tabuľky pred devätnásťgólovými Davidom Pastrňákom a Jeffom Skinnerom.

Laine dal 100. gól v NHL

"Dúfate v to a pracuje na tom," povedal o svojom hetriku Ehlers. "Cítim, že v poslednom čase som hral celkom dobre. A cítim, že som stále lepší. Z defenzívnej stránky to dnes odo mňa nebolo dobré, ale tvrdo som makal a dočkal som sa za to odmeny."
Laine sa svojím prvým gólom večera navyše dostal na métu 100 nastrieľaných gólov v základnej časti NHL. Vo veku 20 rokov a 224 dní to dosiahol ako štvrtý najmladší hráč v histórii NHL.
V nižšom veku to stihli len Wayne Gretzky (20 rokov a 40 dní), Jimmy Carson (20 rokov a 116 dní) a Brian Bellows (20 rokov a 179 dní).
Mimoriadny výkon je aj 18 gólov v priebehu jediného mesiaca, ktoré nastrieľal v novembri. Od roku 1971 sa hráčom len v šiestich prípadoch podarilo dať viac.
Teemu Selanne ich za marec 1993 stihol dokonca 20, na 19 bol Wayne Gretzky v decembri 1981 a januári 1984 a rovnaký počet dosiahli aj Mario Lemieux v decembri 1988, Pat Lafontaine v januári 1992 a Pavel Bure v priebehu marca 1994.
Blake Wheeler a Mark Scheifele si v drese Winnipegu obaja pripísali tri prihrávky.

Ehlers nastrieľal tretí hetrik v kariére

Boston zvládol nájazdy
Domáci pred zápasom slávnostne vyvesili dres s číslom 16, ktorý nosil Rick Middleton. Ten v rokoch 1976 až 1988 stihol za Boston 881 duelov a 898 bodov (402+496).
Bruins, ktorým od 14. novembra chýba zranený kapitán Zdeno Chára, aj Islanders majú medzi sebou niekoľko obávaných strelcov, ale vo štvrtok ich prekonali gólmani. Domáci Tuukka Rask si pripísal 28 zákrokov a Robin Lehner ich v bránke hostí stihol ešte o sedem viac.
Islanders poslal do vedenia Anders Lee, Brad Marchand v 33. minúte vyrovnal v presilovej hre po asistencii Davida Pastrňáka. Od tej chvíle sa stav už nezmenil až do nájazdov, hoci Islanders v predĺžení prestrieľali Boston pomerom 6:2.
Víťazný gól si vo štvrtom kole rozstrelu pripísal Ryan Donato, ktorý nastúpil prvýkrát od 30. októbra po desiatich dueloch na farme v Providence.
"Veľa chlapcov sa snažilo zakončovať medzi nohy," všimol si Donato. "Vedel som, že sa možno bude dosť spoliehať na prvý pohyb. Mal som šťastie, že to tak naozaj bolo a trafil som nad jeho pravý betón."
Forvard Islanders Valtteri Filppula odohral 900. zápas v NHL.
Anderson vychytal Rangers
V Ottawe sa stalo niečo, čo sa zdalo byť nemysliteľné. Zástupcovia kanadskej metropoly dokázali uhájiť čisté konto! Tím, ktorý v priebehu úvodných 25 zápasov inkasoval neuveriteľných 107 gólov a viac ako sto inkasovaných gólov ho ťaží ako zatiaľ jediný tím v súťaži, ubránil strelcov New York Rangers.
Hostia si tak vonku pripísali tretí zápas bez bodového zisku v rade, pričom neskórovali ani v jednom z posledných dvoch.
Prvý zápas s čistým štítom od začiatku sezóny zaistil Senators v Canadian Tire Centre skvelo chytajúci Craig Anderson, ktorý si pripísal 27 zákrokov.

Duchene trafil po prihrávke Bathersona

Každý z dvojice Drake Batherson a Matt Duchene pomohol k úspešnému dielu gólom a asistenciou. Ottawa tak po sérii štyroch zápasov, v ktorých vyšla úplne naprázdno, uspela druhýkrát za sebou.
Jaroš si za necelých 14 minút na ľade pripísal dokonca 8 hitov. Dvadsaťdvaročný obranca má v sezóne zatiaľ na konte štyri body za gól a tri asistencie.
"Toto bol jeden z doteraz len niekoľkých odohraných zápasov, v ktorom sme celých 60 minút hrali ako tím," podotkol Anderson. "Mali sme tu už pár streleckých dostihov, zápasov, v ktorých sme ukázali, čo dokážeme v ofenzíve aj defenzíve, ale toto bolo skrátka celých 60 minút. Bolo skvelé, že som k tomu mohol chlapcom pomôcť a byť tu pre nich."
Klefbom znova spasiteľom Oilers
Dvadsaťpäťročný švédsky bek v službách Edmonton Oilers ukázal, aké dôležité je mať Oscara.
Jeden z hlavných pilierov zostavy kanadského celku minule prvým gólom sezóny rozhodol o domácej výhre 1:0 po predĺžení nad Dallas Stars.
Úlohu hlavného hrdinu si však Klefbom veľmi rýchlo zopakoval. Potom, ako bol medzi asistentmi na gól Alexa Chiassona, ktorým domáci v polovici prvej tretiny zvýšili na 2:0, rozhodol za vyrovnaného stavu 2:2 v čase 57:40 rozdielovým gólom.

Klefbom prestrelil Quicka v presilovke

Porazení Los Angeles Kings, ktorí po návrate brankárskej jednotky Jonathana Quicka poslali Petra Budaja späť na farmu v Ontariu, tak nevyužili príležitosť dostať pod seba na dno Západnej konferencie St. Louis Blues, na čo by im stačil len bod.
Ostatné zápasy: Coyotes prekvapili Predators, Blue Jackets skrotili Wild, Golden Knights s ďalšou výhrou
Ak bol niekto favoritom štvrtkového programu, tak to bol najlepší tím Západnej konferencie. Nashville. Predators však ani raz nenašli recept na gólmana Arizony Adina Hilla. Dvadsaťdvaročný brankár naskočil do tretieho duelu v sezóne, ale prvýkrát od začiatku. Celkovo 29 zákrokmi vychytal svoju prvú nulu v NHL. Richard Pánik nebodoval už v ôsmom dueli v rade.
Minnesota síce v Columbuse viedla, lenže potom jej medzi nástupom do druhej tretiny a 32. minutou ušiel vlak, keď Blue Jackets dokonali obrat a za stavu 1:1 odskočili až na 4:1. Riley Nash si v drese víťazov pripísal gól a prihrávku.
Súboj dvojgólových strelcov priniesol zápas vo Vancouveri. Domáci Brock Boeser otvoril skóre, ale hosťujúci tím Vegas aj vďaka dvom zásahom Maxa Paciorettyho otočil vývoj tromi gólmi. Canucks však mali k rezignácii ďaleko. Alexander Edler znížil a Boeser vyrovnal. William Karlsson nakoniec v 54. minúte rozhodol v oslabení.