Prvým finalistom konferenčného finále play off sú hráči tímu Tampa Bay Lightning, ktorí doma zdolali mužstvo Boston Bruins 3:1 a celú sériu ovládli pomerom 4:1 na zápasy.

Tampa Bay Lightning - Boston Bruins 3:1 (konečný stav série 4:1)
Na úvod domáca porážka, ale odvtedy už len samé úspechy. Lightning sa dokázali úžasne otriasť z nevýrazného vstupu do série s Bostonom a štyrmi výhrami v rade si zaistili tretiu účasť vo finále Východnej konferencie za posledné štyri roky.
"Po prvom zápase sme vedeli, že sa môžeme zlepšiť. To sa nám podarilo, aj keď sme nečakali, že takéhoto silného súpera porazíme štyrikrát v rade," pochvaľoval si kapitán Tampy Bay Steven Stamkos.
Boston išiel do nedeľného súboja s vedomím, že sezónu mu predĺži len výhra. A na ľade súpera sa dostal do vedenia. V poslednej minúte prvej časti David Krejčí presnou strelou z medzikružia zužitkoval presilovú hru a svojím tretím gólom v play off poslal svoj tím do náskoku.
"Je to obrovské sklamanie, pretože sme mali naozaj skvelý tím," smutne konštatoval útočník Bruins Patrice Bergeron. "Mohli sme dokázať oveľa viac."
Hostia si udržali vedenie až do polovice zápasu. V čase 30:43 sa Brayden Point blysol peknou individuálnou akciou, keď si prehodil puk na bekhend a prekonal brankára Tuukku Raska.
O tri minúty neskôr Amalie Arena oslavovala znovu, J.T. Miller si totiž v početnej výhode vymenil puk s Nikitom Kucherovom a dokonal obrat v skóre.
Boston v záverečnej časti vrhol všetky sily do útoku, na domáceho gólmana Andreia Vasilevskiyho vypálil v poslednej tretine celkovo 14 striel. Ruský brankár si dokopy pripísal 27 úspešných zákrokov.
Ale neujali sa ani najväčšie šance Davida Pastrňáka a Patricea Bergerona v presilovke. Obranca Anton Stralman naopak definitívne rozhodol v poslednej minúte strelou do prázdnej bránky cez celé klzisko.
"Hrali sme naozaj dobre, hlavne od druhej tretiny, keď sme sa dostali na koňa," konštatoval útočník Brayden Point pre televíziu CBC. "V tretej časti sme predviedli dobrý defenzívny výkon."
"Musíme oceniť súpera, ktorý hral výborne," uznal kouč Bruins Bruce Cassidy. "Vytvorili sme si nejaké šance, ale neboli sme dostatočne dôrazní v zakončení."
Sezóna sa tak končí aj pre štyridsaťjedenročného slovenského obrancu Zdena Cháru, ktorý v nedeľu nepremenil štyri strely na bránku a rozdal päť hitov. V dvanástich dueloch tohtoročného Stanley Cupu si pripísal jeden gól, dve asistencie a sedem bodov v štatistike plus/mínus.
Vo finále Východnej konferencie sa Tampa Bay stretne s víťazom série medzi tímami Washington Capitals a Pittsburgh Penguins.