slovak roundup 0301

Tomášovi Tatarovi v piatok pribudol na konto ďalší bod. Na výhre Montrealu 4:2 v hale New York Rangers sa podieľal asistenciou a opäť tak dokázal, že má rozbehnutú najlepšiu sezónu v kariére. Za Flyers sa premiérovo predstavil Cam Talbot, ktorý sa stal už ôsmym brankárom Philadelphie v tomto ročníku, čo je nový rekord NHL. Flyers uspeli v New Jersey aj vďaka trom prihrávkam Jakuba Voráčka.

Tatarov príspevok v Madison Square Garden
Rangers v zápase viedli, ale nakoniec na hostí nestačili. Brendan Gallagher v druhej tretine vyrovnal po asistencii Tatara, ktorý bodoval v druhom dueli v rade a v šiestom z posledných siedmich. Krídelník z Ilavy má v ročníku už 48 bodov (22+26).
Potom už začal úradovať Joel Armia, ktorý strelil tri góly. Dvadsaťpäťročný forvard sa radoval z prvého hetriku v NHL.
"Má dobrú strelu a dnes to ukázal," uviedol kouč Canadiens Claude Julien. "Dúfam, že mu to pomôže nabrať sebavedomie a dá tých gólov ešte viac."
Brankár hostí Carey Price predviedol 28 zákrokov a pripísal si už 313. víťazstvo v kariére, čo je len o jedno menej ako rekordér Canadiens Jacques Plante.
Montreal si vďaka výhre udržal prvú divokú kartu vo Východnej konferencii.
V drese Rangers si odkrútil premiéru český obranca Libor Hájek, ktorý nastúpil v tretej obrane po boku Neala Pionka.

Gallagher presne tečoval strelu Tatara

Flyers prekonali rekord v počte gólmanov
Cam Talbot vychytal výhru Philadelphie 6:3 na ľade Devils 30 úspešnými zákrokmi. Februárová posila z Edmonton Oilers sa tak stala ôsmym brankárom sezóny v jednom tíme, čo je nový rekord NHL. Flyers v New Jersey viedli 2:0 vďaka dvom gólom Jamesa van Riemsdyka, domáci v druhej tretine vyrovnali, ale Travis Konecny 30 sekúnd pred jej koncom opäť dostal hostí do vedenia.
V tretej časti potom Flyers definitívne odskočili tromi gólmi. Konecny odchádzal zo zápasu s dvomi zásahmi, van Riemsdyk pridal k svojim dvom gólom aj jednu asistenciu a stal sa prvou hviezdou zápasu. Za druhú bol vyhlásený Voráček a Claude Giroux si pripísal dve prihrávky.
Philadelphia sa výhrou pritiahla na rozdiel päť bodov od druhej divokej karty vo Východnej konferencii, na ktorú spadol Columbus. "Sledujeme tímy pred nami, stále sa to mení. Ale pre nás je hlavné, aby sme vyhrávali my. Ostatné zápasy neovplyvníme, môžeme ovplyvniť len tie naše," uviedol Voráček, ktorý si v posledných štyroch dueloch pripísal deväť bodov.

Crosby sa dotiahol na Jágra
Sidney Crosby strelil proti Buffalo Sabres 439. gól v drese Pittsburgh Penguins a dotiahol sa tak na Jaromíra Jágra, ktorý bol doteraz druhým najlepším strelcom v histórii klubu (prvý Mario Lemieux má na konte 690 gólov).
Penguins to však na výhru v Buffale nestačilo. Aj keď sa im aj vďaka asistencii Dominika Simona podarilo dvakrát dotiahnuť náskok domácich a potom dokonca viedli, Sabres vyrovnali dve a pol minúty pred koncom tretej tretiny a v predĺžení rozhodol o výhre 4:3 svojím druhým gólom bývalý útočník Penguins Conor Sheary.
Penguins tak vypadli z postupových pozícií, aj keď majú rovnaký počet bodov ako ôsmy tím Východu Columbus. Buffalo sa k týmto dvom tímom pritiahlo, ale stále stráca sedem bodov.
"Vieme, že v tejto fáze roka musíme vydolovať každý možný bod, takže tieto dva sú naozaj dôležité," povedal Sheary, ktorý ku gólu pridal aj asistenciu.

Crosby sa gólom vyrovnal Jágrovi

Ovechkin znova prepisoval históriu
Washington vyhral na ľade New York Islanders 3:1, hoci domáci viedli vďaka rýchlemu gólu Toma Kuhnhackla a udržali si malý náskok až do začiatku tretej časti. Necelé tri a pol minúty po druhej pauze však Jakub Vrána vyrovnal potom, ako sa k nemu odrazil puk po prihrávke Michala Kempného.
"Išli sme do toho tvrdo, naplno. Celých 60 minút sme sa držali taktiky a oplatilo sa to," vyhlásil Vrána.
Minútu a osem sekúnd po jeho góle trafil v presilovke Alex Ovechkin. Pre kapitána hostí to bol 45. gól v sezóne, čo sa mu podarilo už desiatykrát - nikto iný v histórii NHL nestrelil 45 gólov v toľkých sezónach. T.J. Oshie potom minútu a pol pred koncom upravil skóre na 3:1.
Obhajcovia Stanley Cupu sa vďaka víťazstvu bodovo dotiahli na svojho súpera na prvom mieste Metropolitnej divízie. Kouč Newyorčanov Barry Trotz neuspel proti svojmu bývalému klubu a naďalej tak čaká na 800. výhru v NHL.

Ovechkin sa presadil v presilovej hre

Sharks tesne zdolali Avalanche
Hráči San Jose potvrdili pozíciu druhého najlepšieho tímu v Západnej konferencii, keď pred svojimi fanúšikmi poradili Colorado 4:3.
Sharks mali počas celého duelu navrch, už v prvej časti sa presadili Marcus Sorensen a Timo Meier a zaistili tak svojmu tímu náskok.
Na triumfe mužstva z Kalifornie sa jednou asistenciou podieľal aj Tomáš Hertl, ktorý v čase 39:36 pripravil druhý gól pre Sorensena.
Štvrtý zásah domácich doručil v presilovej hre Joe Pavelski, v drese hostí sa presadili Nikita Zadorov, Mikko Rantanen a Samuel Girard.

Sorensen otvoril skóre proti Avalanche

Ostatné zápasy: Carolina sa šplhá nahor, Jets porazili Nashville
Hokejisti Caroliny zdolali St. Louis 5:2 a posunuli sa na tretie miesto v Metropolitnej divízii o jeden bod pred Columbus a Pittsburgh. Curtis McElhinney k tomu pomohol 21 zákrokmi a Sebastian Aho gólom v oslabení a asistenciou.
Hráči Winnipegu predviedli skvelý obrat, keď na domácom ľade ešte päť minút pred koncom druhej časti prehrávali 0:2, ale nakoniec sa radovali z triumfu nad Nashvillom 5:3. Elitní útočníci Mark Scheifele, Blake Wheeler a Kevin Hayes sa na ňom podieľali tromi bodmi.
Vegas splnilo úlohu favorita, keď uspelo na ľade Anaheimu 3:0. Gólman Marc-Andre Fleury pochytal všetkých 34 striel súpera, o góly Golden Knights sa postarali William Karlsson, Alex Tuch a Cody Eakin.