Blues vyrovnali finále proti Bruins

Hokejisti St. Louis Blues na ľade Boston Bruins v zápase číslo 2 finálovej série vybojovali dôležitú výhru 3:2 po predĺžení. Blues v zápase dvakrát prehrávali, ale v čase 63:51 vyrovnal bitku o Stanley Cup na 1:1 švédsky obranca Carl Gunnarsson a zároveň preklopil výhodu domáceho prostredia na stranu St. Louis.

Boston Bruins - St. Louis Blues 2:3 po predl. (stav série: 1:1)
Boston po úvodnej výhre 4:2, ktorú dosiahol po skvelom obrate z 0:2, výborne vstúpil aj do druhého domáceho duelu v TD Garden.
Prvú tretinu bohatú na góly začal strelou z prvej Charlie Coyle, keď ho medzi kruhmi našiel Jake DeBrusk. Na začiatku celej akcie bol David Pastrňák, ktorý prvýkrát v kariére bodoval vo finále Stanley Cupu. Bruins tak po necelej minúte potrestali prehrešok Sammyho Blaisa a využili presilovku v šiestom dueli za sebou.

Coyle otvoril skóre v presilovke

V desiatej minúte prišiel ďalší zásah v podaní domácich, po ktorom však bolo vyrovnané na 1:1. Robert Bortuzzo z uhlu od mantinelu nahadzoval puk na bránku Bruins a Matt Grzelcyk ho nešťastne, ale zároveň aj dokonale presne nadvihol nad plece Tuukku Raska.
Náprava však prišla už po 40 sekundách. Bruins výborne napádali rozohrávku Blues, za bránkou Jordana Binningtona sa k puku dostal Sean Kuraly, z otočky ho bekhendom poslal pred bránku, kde ho si ho Joakim Nordstrom korčuľou prikopol na hokejku a rovnako bekhendom ho zasunul medzi betóny brankára hostí.
V závere 15. minúte nebezpečne zakončoval Jaden Schwartz, Rask puk vyrazil, následne mu pri pokuse Vladimira Tarasenka o forhendový blafák pomohol kapitán Zdeno Chára, ale Tarasenko sa dostal k dorážke a vyrovnal na 2:2.

Tarasenko dal vyrovnávajúci gól proti Bruins

"Dnes sme hrali svoju hru. Nikdy sa nevzdávame. V tomto smere sme neboli veľmi spokojní s prvým zápasom, ale dnes sme vo všetkých smeroch odohrali dobrý duel," pochvaľoval si Gunnarsson.
Tarasenko sa tak gólovo presadil vo štvrtom dueli po sebe. Bodoval ôsmykrát v rade a počas tejto série nazbieral 10 bodov za päť gólov a rovnaký počet asistencií.
V druhom dejstve mali dobré príležitosti Brayden Schenn a na druhej strane domáci Coyle, ale gólové šance prakticky zmizli a bolo vidieť predovšetkým veľa tvrdých hitov.
Fyzický hokej pokračoval aj v prvej polovici tretej tretiny. Schennovo sekanie poskytlo Bruins príležitosť na rozhodujúci úder v početnej výhode, ale nakoniec ostala nevyužitá.

Gunnarsson rozhodol v predĺžení

Rovnako sa skončili aj ďalšie šance na oboch stranách, aj keď dve minúty pred koncom riadneho hracieho času boli hostia veľmi blízko, keď Gunnarsson nechytateľnou strelou trafil tyčku. Napínavý duel tak dospel do predĺženia.
Z neho sa odohrali len necelé štyri minúty. Blues sa pri signalizovanej výhode dostali k hre v šiestich v útočnom pásme, tridsaťdvaročný Gunnarsson vystrelil na modrej a s pomocou clony jedného zo spoluhráčov prekonal Raska.
"Veľmi rád by som premenil už tú strelu v tretej tretine, ale to už nie je podstatné," vyhlásil Gunnarsson. "Zvládli sme to takto. A to je to, o čo tu ide. Je to skvelý pocit, užijeme si to, ale potom sa musíme zase vrátiť do práce."
Defenzívne ladený obranca dal svoj prvý gól v play off NHL a postaral sa tak o historický zápis Blues, pretože klub mal doteraz vo finále bilanciu 0-13.
Na Gunnarssonovom príbehu je zaujímavé aj to, že svoj gól tak trochu predpovedal sľubom, ktorý dal pred predĺžení trénerovi. On a Craig Berube sa totiž po skončení riadneho hracieho času stretli na toaletách.
"Berube prišiel do šatne a povedal, že bol na záchode, prišiel Gunnarsson a keď stál vedľa neho, tak mu len povedal 'potrebujem ešte jednu strelu'. To bolo všetko," opísal center Oskar Sundqvist. "Ale pravdou je, že presne to zafungovalo."
"Áno, to nemôžem poprieť," pritakal Gunnarsson. "Práve tam sa všetko odohralo. O to je celé ešte vtipnejšie, je to dobrý príbeh."
Pred prvým duelom série s Bruins hrali finále trikrát za sebou v rokoch 1968 až 1970, ale vždy podľahli 0:4 na zápasy, dvakrát Montrealu a raz práve Bostonu.
[Kompletné pokrytie série Bostonu so St. Louis]
"Dnes sme boli lepším tímom," ocenil súpera Rask, ktorý si pripísal 34 úspešných zákrokov. "Z videa vieme o súperovi všetko, takže musíme hrať tak, aby sme mali šancu uspieť. Musíme si to zjednodušiť. Oni hrali veľmi tvrdo a my sme potom nemali žiadny priestor. Bol to naozaj tvrdý zápas," dodal bostonský brankár, ktorému na striedačke tradične kryl chrbát Jaroslav Halák.
Chára odohral necelých 26 minút. Stihol si pripísať tri hity a dve zablokované strely. Raz vystrelil na bránku a skončil s jedným záporným bodom v štatistike plus/mínus. V play off má doteraz bilanciu štyri body za gól a tri asistencie, jednu prihrávku zaznamenal aj v prvom finále.
Ďalší zápas: Sobota 1. júna (nedeľa 2. júna 2:00 SELČ) v Enterprise Center v St. Louis.