Hokejisti St. Louis Blues v sérii 1. kola vyraďovacích bitiek o Stanley Cup predĺžili sériu úspechov v podaní oboch tímov, keď sú v pozícii hostí. Aj tretíkrát sa im podarilo dobyť ľad Winnipeg Jets, vďaka čomu napravili dve domáce porážky a v sérii sa opäť dostali do vedenia - vedú 3:2 na zápasy.

Cesta k víťazstvu s rovnakým skóre však bola dosť tŕnistá. Jets si pomerne rýchlo vypracovali náskok 2:0 a mali ho na svojej strane ešte po dvoch tretinách. Ale v tretej časti prišiel kolaps a Jaden Schwartz v čase 59:45 ich nádeje na tretie víťazstvo definitívne pochoval.
Winnipeg Jets - St. Louis Blues 2:3 (stav série: 2:3)
Domácich fanúšikov najprv rozjasal Adam Lowry, ktorý sa presadil už po 12 sekundách a stanovil tak nový klubový rekord v histórii Jets/Atlanta Thrashers. Ten predchádzajúci dosiahol Jacob Trouba, ktorý 20. apríla minulého roka skóroval po 31 sekundách zápasu proti Minnesota Wild.
[Kompletné pokrytie série St. Louis s Winnipegom]
V 14. minúte pridal Kevin Hayes druhý gól a zdalo sa, že Jets úspešne nadviažu na predchádzajúce dve vystúpenia vonku, v ktorých sa po úvodných dvoch domácich porážkach dostali z najhoršieho.
Tento dojem pretrvával aj po bezgólovej druhej tretine, lenže v záverečnom dejstve bolo všetko inak.
"Nie je nijak odlišné od toho, keď sme prehrávali 0:2," konštatoval domáci útočník Blake Wheeler. "Také veci sa stávajú. Len skrátka chceme vyhrať každý ďalší zápas. Za posledné dva roky sme ich vyhrali skoro sto, takže veríme, že to zvládneme."
Bránku za Connorom Hellebuyckom najprv odomkol Ryan O'Reilly, ktorý sa presadil po 89 sekundách po návrate z kabíny a Brayden Schenn v závere 54. minúty vyrovnal.
Rozhodujúca chvíľa nastala, keď sa už blížilo predĺženie. Dokonca len 15 sekúnd pred vypršaním riadneho hracieho času. Tyler Bozak poslal pred bránkovisko prihrávku, ktorú vo vzduchu dokázal zasiahnuť Schwartz a Hellebuyck nemal šancu zasiahnuť.
"My sa len držíme svojho plánu. Veríme jeden druhému, veríme systému, ktorým hráme a pracujeme ako jeden tím. Vieme, že keď bude mať úspech tím, dočká sa odmeny aj každý jeden z nás," uviedol Schwartz. "Celá séria je nesmierne vyrovnaná a nikdy neviete, čo môže priniesť nejaký odraz."

Schwartz rozhodol v úplnom závere

"Táto výhra prináša veľa emócií, najmä keď si uvedomíme, ako sme vstúpili do zápasu," povedal bek víťazov Alex Pietrangelo. "V úvode sme rýchli prehrávali, ale ako som už veľakrát povedal v rozhovoroch - tento tím má charakter. A toto bol ideálny dôkaz mojich slov."
"Šťastné odrazy," utrúsil Hellebuyck v súvislosti so gólom Schwartza. "Puk sa tam odrazil a pristál mu priamo na páske čepele. Túto prehru je ťažké prehryznúť, ale myslím si, že sme boli lepším tímom. Keď budeme takto bojovať aj naďalej, tak ešte určite nie je koniec."
Hellebuyck si v dueli pripísal 26 úspešných zákrokov a jeho náprotivok Jordan Binnington ešte o tri viac.
Ani Hayes sa ešte ani zďaleka necítil na to, aby spriadal plány na dovolenku. "Keď prehráme, je koniec a je po nás," podotkol Hayes. "To je dostatočná motivácia. Zápas číslo 6 bude naším najlepším zápasom v sérii."
Ďalší zápas: Sobota 20. apríla (nedeľa 21. apríla 1:00 SELČ) v Enterprise Center v St. Louis