katarina

Jediným slovenským zástupcom v utorkovom programe NHL bol Andrej Sekera, ktorý sa s Edmonton Oilers predstavil pred domácimi fanúšikmi v dueli proti Arizona Coyotes. Sekera nebodoval, ale Oilers sa tešili z víťazstva 5:2 a ukončili tak trojzápasovú sériu porážok na domácom ľade.

Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby sa vďaka asistencii pri výhre nad Vancouverom presadil po dvoch dueloch, v ktorých vyšiel naprázdno, a má na konte 999. bodov v NHL. Ďalší pokus útočiť na magickú tisícku bude mať vo štvrtok v ďalšom domácom dueli proti Winnipegu.
Edmonton Oilers - Arizona Coyotes 5:2
Martin Hanzal v 24. minúte vyrovnal na 2:2, keď strelou z prvej za pravým kruhom k ľavej tyči prekonal Cama Talbota. Ideálne mu nabil z ľavej strany Max Domi a asistenciu si pripísal aj Radim Vrbata. Hanzal sa v minulých dvoch zápasoch presadil vždy po práci v priestore pred bránkou.
V sobotu dvoma gólmi z dorážok prispel k výhre nad Pittsburghom 4:3 po predĺžení a v pondelok vďaka teču zaznamenal víťazný gól na ľade Calgary Flames, kde Coyotes uspeli po výsledku 5:0. V Edmontone ale Arizona neuspela.
Oilers totiž štvrtú porážku za sebou v domácej hale Rogers Place nedopustili. V polovici stretnutia im vrátil vedenie v presilovej hre Mark Letestu a v tretej tretine trafili ešte Oscar Klefbom a Pat Maroon.
Klefbom a Leon Draisaitl si pripísali po troch bodoch za gól a dve asistencie. Dve prihrávky zaznamenal najproduktívnejší hráč súťaže Connor McDavid, ktorý tak dominuje produktivite o dva body pred Crosbym.

New Jersey Devils - Colorado Avalanche 3:2
Pavel Zacha v tretej minúte otvoril siedmym gólom v sezóne skóre zápasu. Dostal sa medzi kruhy k dorážke po predchádzajúcej strele Jacoba Josefsona a bekhendom prekonal v NHL debutujúceho gólmana Jeremyho Smitha. Bol zvolený za tretiu hviezdu zápasu.
Z posledných siedmich duelov si Zacha pripísal šesť bodov za tri góly a rovnaký počet asistencií. "Táto lajna (Zacha, Jacob Josefson, Stefan Noesen) hrá skvelo. Je radosť ich sledovať," ocenil strelec víťazného gólu New Jersey Kyle Palmieri.
Zvyšné štyri góly padli v druhej tretine. Najskôr Avalanche vyrovnali v presilovej hre, ktorú využil Mark Barberio. Devils ale vrátil vedenie rovnako v početnej výhode Andy Greene a v 37. minúte zvýšil na 3:1 po prečíslení dvoch na jedného s Taylorom Hallom Palmieri.
Colorado znížilo vďaka Mikhailovi Grigorenkovi, ale Devils potom už tesný náskok udržali a vo vzájomných zápasoch ukončili sériu šiestich porážok v rade. Na úspech čakali od 12. marca 2012, kedy sa radovali z výhry po nájazdoch.
New Jersey je aktuálne vo forme. Pripísalo si štvrtú výhru z posledných šiestich zápasoch, v ktorých celkovo päťkrát bodovalo. Avalanche naopak prehrali štvrtýkrát za sebou a Smith tomu pri svojej premiére nezabránil ani 37 úspešnými zákrokmi.

Pittsburgh Penguins - Vancouver Canucks 4:0
Crosby sa v predchádzajúcich dueloch v Colorade (4:1) a v Arizone (3:4 po predĺžení) nepresadil a pri čakaní na jubilejný bod tak úplne prvýkrát vyšiel naprázdno v dvoch zápasoch za sebou. Proti Canucks sa podieľal v 23. minúte na góle na 2:0, ktorý po kombinácii s dvadsaťdeväťročnou kanadskou hviezdou strelil Jake Guentzel.
"Sidova lajna si v posledných zápasoch vytvorila veľa šancí, ale napriek tomu sa im v posledných dvoch zápasoch nepodarilo dať gól. Ale hrali naozaj dobre a neboli odmenení," vyhlásil kouč Penguins Mike Sullivan.
Gólom a asistenciou oslávil návrat do zostavy Penguins Evgeni Malkin, ktorý kvôli zraneniu v dolnej časti tela vynechal sedem zápasov. Vďaka 29 úspešným zákrokom vychytal svoje tretie čisté konto v sezóne Matt Murray.

Toronto Maple Leafs - New York Islanders 7:1
Súboj tímov na hrane postupových pozícií do play off vyznel jasne pre Maple Leafs, ktorí sa tak držia v prvej osmičke a Islanders unikli na rozdiel troch bodov. Jednou asistenciou sa na kanonáde podieľal český obranca Roman Polák. Po jeho rozohrávke v 30. minúte z obranného pásma nahodil Nazem Kadri puk na Thomasa Greissa a William Nylander z dorážky zvýšil na 3:0.
Dva góly si pripísala jednotka minuloročného draftu Auston Matthews, ktorý si polepšil na 27 presných zásahov. Brankár Frederik Andersen oslávil vďaka 33 úspešným zákrokom svoje 100. víťazstvo v NHL.
Winnipeg Jets - Dallas Stars 5:2
Hviezdou večera bol osemnásťročný fínsky kanonier Patrik Laine, ktorý vo svojej prvej sezóne v NHL dosiahol už svoj tretí hetrik v NHL. S celkovo 26 zásahmi je druhý v poradí nováčikov za Matthewsom. Stars sú pre Laineho obľúbeným súperom, pretože proti nim dal tri góly v jednom zápase už druhýkrát a celkovo im nastrieľal už osem gólov.
Po päťzápasovom pôste sa Laine prvýkrát presadil v 16. minúte, kedy otvoril skóre. Dallas v druhej tretine síce dokázali vymazať dvojgólovú stratu, ale v čase 54:53 sa Laine postaral o víťazný gól a v závere ešte pri power play do prázdnej bránky zavŕšil výsledok.
Minnesota Wild - Anaheim Ducks 0:1
Jediný gól zápasu strelil už v piatej minúte Joseph Cramarossa, ktorý prekonal gólmana Devana Dubnyka z dorážky po nahodení Coreyho Perryho z uhla. Brankár Ducks John Gibson zaznamenal vďaka 37 zákrokom tretiu nulu v ročníku a celkovo desiatu v 111 zápasoch v NHL.
Ottawa Senators - Buffalo Sabres 2:3
Sabres oslavovali vďaka gólom Matta Moulsona a Justina Baileyho v tretej tretine, ktorí otočili nepriaznivý stav 1:2. Brankár Robin Lehner sa na výhre podieľal 39 zákrokmi. Buffalo potvrdilo, že sa mu proti Ottawe v sezóne darí, pretože aj v piatom vzájomnom dueli bodovalo a štvrtýkrát vyhralo.
1. Crosbyho 999. bod v NHL
Sidney Crosby po dvojzápasovom bodovom pôste zaznamenal pri výhre Pittsburghu nad Vancouverom jednu asistenciu a k magickej tisícke mu chýba už len jediný bod.
2. Laine opäť páli
Osemnásťročný kanonier Patrik Laine päť zápasov neskóroval a smolu pretrhol proti obľúbenému súperovi. Výhru Winnipegu nad Dallasom zariadil hetrikom a v piatich dueloch proti Stars dal už osem gólov.
3. Bennov 500. bod v NHL
Kapitán Dallasu Jamie Benn vďaka gólu proti Winnipegu dosiahol hranicu 500 bodov v NHL. Autor 211 gólov a 289 asistencií v 562 dueloch ale prehre na ľade Jets nezabránil.

1. Patrik Laine (WPG): 3 góly, 3 plusové body, 6 striel
2. Leon Draisaitl (EDM): 1 gól, 2 asistencie, 4 strely
3. John Gibson (ANA): 37 úspešných zákrokov, 3. nula v sezóne
Na čo sa tešiť:
Na programe sú štyri zápasy. Jaromír Jágr oslávi svoje stredajšie 45. narodeniny priamo na ľade a bude s celkom Florida Panthers bojovať proti San Jose Sharks. Jediný bod mu chýba na to, aby ako druhý hráč v histórii dosiahol hranicu 1900 bodov v NHL.