Rittich

Brankár David Rittich sa zaradil medzi hlavných strojcov nedeľného víťazstva Calgary Flames na ľade New York Rangers 4:1. Dvadsaťšesťročný rodák z Jihlavy predviedol maximum vo svojej doterajšej kariére v podobe 44 úspešných zákrokov a bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.
Tampa Bay Lightning dosiahli rekord v počte striel na jednu tretinu a porazili Chicago Blackhawks 6:3. Buffalo Sabres úspešne zakončili trip po arénach súperov, keď zdolali Anaheim Ducks 4:2. Tri nedeľné zápasy boli bez účasti slovenských hokejistov.

Úžasný Rittich
V Madison Square Garden mohol za istých okolností nastať súboj českých gólmanov. Kým Rittich dostal druhýkrát v sezóne príležitosť od začiatku zápasu a premenil ju na druhé vychytané víťazstvo, domáci Marek Mazanec ostal len na striedačke, aby kryl chrbát Henrikovi Lundqvistovi.
A Rittich nielenže výborne chytal, ale žiaril. Recept na neho našiel len v presilovke počas tretej tretiny Mika Zibanejad, keď trafil z kruhu do medzierky nad plece českého gólmana.
Lenže v tej chvíli len znížil na 1:3, keďže Johnny Gaudreau presne po 17 odohraných minútach otvoril skóre a v druhej tretine zvýšili Garnet Hathaway a ďalším gólom Gaudreau. Hathaway potom zápas aj uzavrel.
Rittich 44 zákrokmi, z ktorých 19 predviedol v tretej tretine, vylepšil svoje osobné maximum z 12. januára, keď ich proti Floride stihol 41.
"Myslím si, že bez neho by to dnes bol úplne iný príbeh," ocenil jeho prínos kouč Bill Peters. "Toto boli naozaj skvelé dva body a sú hlavne Davidovou zásluhou."
Flames uťali sériu šiestich porážok v Madison Square Garden. "Každý zápas je dôležitý, takže aj táto výhra je pre mňa dôležitá," vyhlásil Rittich. "Keď som v bránke,chcem ukázať to najlepšie, čo dokážem. Úloha dvojky je ťažká. Nechytáte tak veľa zápasov, ale keď už idete do bránky, musíte predviesť dobrý výkon."
Rangers hlavne v treťom dejstve premárnili veľa obrovských možností, ktoré im Rittich pochytal. Aj preto už tretíkrát v sezóne vyslali na bránku súpera aspoň 40 striel, ale v žiadnom z týchto zápasov nedali viac ako dva góly.

Rittich betónom zastavil Fasta a Zibanejada

Tampa predĺžila bodovú sériu
V dueli tímov, ktoré sa fanúšikom predstavili aj v sobotnom programe, sa Lightning od začiatku darilo lepšie. Nikita Kucherov ich vo štvrtej minúte poslal do vedenia. Do prvej prestávky ešte prišla odpoveď, keď po prihrávke Jana Ruttu vyrovnal Alexandre Fortin.
Lenže potom sa rozbehli hostia. Anthony Cirelli, Yanni Gourde v presilovke a Brayden Point pomohli tímu z Floridy v priebehu druhého dejstva odskočiť až do vedenia 4:1, ktoré navyše v polovici tretej tretiny zvýraznil Victor Hedman.
David Kämpf po prihrávke Jana Ruttu a Nick Schmaltz potom síce v rozmedzí necelej minúty znížili, ale už bolo neskoro. Výhru Lightning potom spečatil do prázdnej bránky Ryan Callahan.
Tampa Bay porazila vo vzájomných zápasoch Blackhawks už šiestykrát za sebou a potvrdila, že od prehratého finále Stanley Cupu 2015 proti nim vie hrať. Len v prvej repríze v októbri toho istého roka uspelo Chicago, ale Lightning vtedy pri porážke 0:1 po predĺžení získali aspoň bod.
Lightning predĺžili bodovú sériu na päť zápasov a stanovili aj rekord NHL v počte striel na bránku za jednu tretinu, keď ich v priebehu stredného dejstva stihli vyslať 33. To mužstvá niekedy nevyprodukujú ani za celý zápas.
Celkovo ich tím vyslal na bránku Chicaga, ktorú strážil Cam Ward, pre klubové štatistiky tiež rekordných 55. Doterajším maximom v podaní Lightning bolo 52 striel proti tímu Florida Panthers 18. novembra 2008.
"Máme z toho dobrý pocit," povedal útočník Tyler Johnson. "Je to niečo, o čo sa pokúšame každú tretinu. Vždy sa snažíme, aby sme vyslali čo najviac striel a dostali tak puk čo najčastejšie na bránku. To je naša mentalita. Ak to robíme, sme naozaj dobrý tím."
Cam Ward v domácom bránkovisku stihol 49 zákrokov, najviac od 56 v podaní Nikolaia Khabibulina v dueli s Detroit Red Wings 5. apríla 2007. "Tampa Bay je naozaj ťažký súper. Majú tam veľa ofenzívne talentovaných hráčov a bolo ťažké ich skrotiť. Ale my sa dáme dokopy a na tento zápas rýchlo zabudneme," uistil Ward.

Gourde trafil po kombinácii Tampy v presilovke

Vedenie 2:0 Ducks nestačilo
Nedeľný neúspech v podaní domácich tímov zavŕšil Anaheim v súboji s Buffalom. Aj pre Ducks a Sabres sa jednalo o back-to-back zápasy. A hoci Buffalo hralo oba varénach súperov, dokázalo v oboch prípadoch uspieť. Anaheim naopak aj druhýkrát prehral.
Po triumfe v Los Angeles a výsledku 5:1 sa síce Sabres pomalšie dostávali do tempa, ale Ducks si aj napriek vedeniu 2:0 neuctili svojho bývalého útočníka Paula Kariyu, ktorého dres s deviatkou bol pred zápasom vyvesený pod strop haly Honda Center, výhrou.
Sam Steel a Kiefer Sherwood zaistili Ducks vedenie 2:0, lenže na začiatku 37. minúty znížil v presilovke Kyle Okposo a o 88 sekúnd neskôr Jeff Skinner vyrovnal.
"Veľmi sa mi páčilo, ako sme odpovedali," pochvaľoval si tréner Buffala Phil Housley. "Prehrávali sme 0:2 a zápas sa mohol vyvíjať zlým smerom, ale v tej chvíli sme hrali dobrý hokej. Znížili sme, dali sme aj nejaké góly v presilovkách, myslím si, že to bol zatiaľ náš najlepší zápas vonku."
Rasmus Ristolainen potom v treťom dejstve v početnej výhode dokonal obrat a Patrik Berglund v úplnom závere zavŕšil úspech Sabres pri hre domácich bez gólmana.
"Keď pokračujete v tom, že dávate súperovi stále ďalšie príležitosti, aby si precvičil presilovky, dávate mu tým šancu žiť," povedal kouč porazených Randy Carlyle. "A presne to sme dnes urobili my."