Rangers vymazali štvorgólové manko

Šialené. Nepochopiteľné. Nevysvetliteľné.

V NHL je zrazu veľmi zradné viesť o štyri góly. Keď New York Rangers v noci na nedeľu stiahli štvorgólový náskok Montreal Canadiens, bolo to v tejto čerstvej sezóne už štvrtý takýto prípad.
Už na konci novembra je teda vyrovnaný historický rekord súťaže zo sezón 1983-84 a 1985-86.
"Správal sme sa presne podľa toho, čo si pri hre vždy hovorili môj otec Claude a Patrick Roy: Nikdy sa nevznášaj príliš vysoko, nikdy nespadni príliš hlboko," opisoval útočník Brendan Lemieux potom, ako dvomi gólmi prispel k výhre Rangers 6:5 nad Canadiens. "Vo svojom období si to opakovali vždy, keď sa počas zápasu dostali do vedenia. Teraz to platilo aj pre nás. Hrali sme dobre, štvorgólová strata vôbec neodzrkadľovala obraz zápasu. Preto sme sa museli držať svojej hry. Nespadnúť príliš hlboko."

rangers win

Vyzerá to veľmi jednoducho. Len si to predstavte - v Montreale práve prebiehala 23. minúta a domáci viedli už 4:0. Za normálnych okolností by to vyzeralo ako stratený zápas.
Lenže v tejto sezóne asi ani to najvyššie vedenie nie je dosť bezpečné.
Rangers stihli ešte do konca druhej tretiny vďaka gólom Filipa Chytila, Pavla Bučněviča a Lemieuxa stiahnuť stratu na 3:4. Vzápätí síce Artturi Lehkonen zvýšil náskok kanadského tímu, ale následná trojgólová smršť otočila skóre v prospech mužstva z Manhattanu.
Rangers sa takéto znovuzrodenie podarilo štvrtýkrát v histórii, prvýkrát od sezóny 1991-92.
"Je to absolútne neskutočné," ťažko hľadal slová brankár Alexandr Georgijev. "Chlapci sa do toho pustili, nikto sa nezval. Pripísali sme si víťazstvo, ktoré dokazuje nšu obrovskú mentálnu silu."
Možno je to len zhoda okolností, ale možno to niečo naznačuje. Podobný obrat sme za posledné necelé dva mesiace videli už niekoľkýkrát. Len tím Florida Panthers to dokázal dvakrát - proti Anaheim Ducks 22. novembra (5:4 po predĺžení) a proti Boston Bruins 12. novembra (5:4 po nájazdoch).

"Vieme strieľať góly. Skrátka sa musíme naučiť lepšie hrať smerom dozadu," lakonicky to okomentoval forvard Floridy Brett Connolly.
NHL už vo svojej histórii zažila niekoľko ikonických obratov. Na jeden z tých najväčších 3. marca 1999 paradoxne doplatili práve Panthers, keď nad mužstvom Colorado Avalanche v druhej tretine viedli už 5:0. Konečný výsledok? 7:5 pre Colorado, Peter Forsberg k tejto smršti pomohol bilanciou 3+3.
"On to celé skrátka zobral do svojich rúk a úplne prepísal zápas," vyhlásil vtedajší tréner Floridy Terry Murray.
Medzi ďalšie pozoruhodné obraty patrí napríklad výhra Edmonton Oilers 10:7 nad Vancouver Canucks z 19. marca 1983, ktorá sa zrodila z vedenia súpera 6:2. Ale predovšetkým tzv. Zázrak z Manchesteru, keď všetkými podceňovaní Los Angeles Kings dokázali 10. apríla 1982 premôcť práve Oilers 6:5 po predĺžení, hoci prehrávali už 0:5.
Aj táto facka vtedy prispela k senzačnému vyradeniu Waynea Gretzkyho a spol. už v 1. kole play off.
"Nesmierne nás nakoplo keď sme videli, že sa nám hráči Oilers pri päťgólovom vedení smejú," opisoval vtedajší tréner Kings Don Perry.
Je to tak. Ak niekto stratí podobný náskok, zvyčajne je to predovšetkým vina nesprávneho prístupu. Poľavením z koncentrácie. Nedostatkom rešpektu. V poslednom prípade sa hráči Canadiens síce hosťom z New Yorku namyslene neposmievali, ale tréner Claude Julien si napriek tomu všimol, že aj napriek veľmi nádejnému stavu sa to môže skončiť katastrofou.
Exkluzívny obsah a všetko podstatné o NHL: sledujte náš [Facebook a Twitter!]
"Už po prvej tretine som chlapcov varoval, že vedieme 3:0 len preto, že na rozdiel od nich premieňame svoje šance. Že to určite nevyplýva z nejakej našej jednoznačnej prevahy ," lamentoval v noci na nedeľu. "Asi sme si to úplne neuvedomili, lebo zrazu to tam začalo padať aj Rangers. A boli nezastaviteľní."
Ak niekto športoval, tak podobný pocit určite pozná. Ešte pred niekoľkými sekundami ste si pridali ako majster sveta. Ale potom sa s vami utrhla lavína a padá, padá, padá, už sa nedá zastaviť. Niekedy vás stiahne až na úplné dno. Ako kedysi Gretzkyho. A teraz Montreal.