Tatar510

Slovenská reprezentácia odštartovala domáci šampionát vo veľkom štýle. V prvom predstavení skupiny A v košickej Steel Arene porazila hviezdami nabitý tím USA 4:1 a vybojovala veľmi cenné tri body.

"Bol to určite jeden z najlepších zápasov, ktorý sme odohrali pod našim vedením. Dokázali sme získavať puky, zakladať rýchle protiútoky, aj sa rýchlo vracať. Teraz môžeme hrať proti komukoľvek, len to musíme zopakovať", ocenil výkon svojich zverencov tréner Craig Ramsay.
Za najlepšieho hráča Slovákov bol vyhlásený Matúš Sukeľ, ktorý si okrem úvodného gólu pripísal aj asistenciu. Ďalšie dva zásahy doručili opory zo zámoria Erik Černák a Tomáš Tatar a v závere aj center prvej formácie Michal Krištof, ktorý v závere pochoval akékoľvek nádeje Američanov na obrat. Brankár Patri Rybár predviedol skvelý výkon
Watch: Youtube Video
Erik Černák označil zápas za úžasný. "Diváci boli neskutoční. Pomáhali nám celý zápas. Hrali sem veľmi dobrý hokej. Darilo sa nám počas celých 60 minút. Hrali sme to, čo sme mali hrať," povedal Černák pre RTVS.
V úvode zápasu Američania vybehli na domácich útočným hokejom a hneď v prvej minúte prečíslili slovenskú obranu. Chvíľu trvalo, kým slovenskí hráči hru vyrovnali. Prvú šancu domácich mal Róbert Lantoši a hneď potom Richard Pánik.
V štvrtej minúte Marián Studenič vybojoval puk a spoza bránky ideálne našiel Sukeľa, ktorý trafil prakticky odkrytú americkú bránku.
Američania však ešte v prvej časti hry potrestali vylúčenie Mária Luntera a vyrovnali z hokejky Alexa DeBrincata po skvelej prihrávke Patricka Kanea. Druhú asistenciu si pripísal kapitán Buffalo Sabres Jack Eichel. Pred koncom tretiny Rybár dokázal zakročiť po nešťastnom odraze puku od zadného mantinelu.
Rybár si tiež pochvaľoval výborných divákov. "V hale bolo strašne teplo, ľad bol mäkší, ale rovnaké problémy mala aj Amerika. Dúfam, že tento výkon si prenesieme aj do ďalšieho zápasu," povedal slovenský brankár.
Na začiatku druhej časti mali Slováci šancu hrať presilovku piatich na troch a bleskovo ju využili na vedúci gól z hokejky Černáka, ktorému prihral jeho kolega z prvej obrany a kapitán domáceho tímu Andrej Sekera.
[Kompletné spravodajstvo z majstrovstiev sveta IIHF 2019 na Slovensku]
Slovenský tlak pokračoval a na rozdiel dvoch gólov zvýšil Tatar po prihrávke Pánika. Američania vzápätí ohrozili brankára Rybára, ale ten vytiahol veľmi dôležitý zákrok. Domáci vyhrávali v druhej tretine osobné súboje a boli lepším mužstvom.
Americkí hráči sa na začiatku tretej tretiny snažili o zvrat a mali aj šance, ale brankár Rybár predviedol niekoľko vynikajúcich zákrokov. Nedovolil Američanom skórovať ani v presilovke pri vylúčení Lantošiho. Na opačnej strane rozhodol tri minúty pred koncom o víťazstve domácich Krištof. Slováci už potom výsledok ustrážili.
Asistent trénera Róbert Petrovický povedal, že hráči splnili to, čo si naplánovali. "Dobrá hra vpredu bola podporená zozadu rýchlou prihrávkou a nakorčuľovaním do priestorov. Dávali sme si to do rýchlosti a každý si zakričal," uviedol.
Slováci dokázali poraziť mužstvo USA prvýkrát od roku 2016, keď v poslednom zápase skupiny vyhrali 3:2 po predĺžení. Ďalší zápas domácu reprezentáciu čaká už v sobotu večer, keď narazia na Fínsko.
Česi ukončili jazdu Švédska
Majstrovstvá sveta IIHF sa začali úspechom aj pre Česko, ktoré Bratislave pred plným hľadiskom svojich fanúšikov porazilo Švédsko 5:2- Debutant v seniorskej reprezentácii Jakub Vrána prispel k výhre dvomi gólmi.
Švédsko sa síce po úvodnom góle Čechov dostalo do vedenia 2:1, ale Dominik Kubalík ešte pred prvou prestávkou vyrovnal. Víťazný gól strelil Michael Frolík a Jan Kovář potom ešte spečatil výsledok do prázdnej bránky. Kapitán tímu Jakub Voráček si pripísal dve prihrávky.
Česi tak hneď v prvom zápase zbavili lesku hviezdneho gólmana Henrika Lundvista, na ktorého letelo 32 striel. Česko výhrou ukončilo víťaznú sériu Švédska na svetovom šampionáte, ktorá sa zastavila na úctyhodných 17 dueloch.
Fíni ukázali silu
V kádri nemajú ani jedného hráča, ktorý by odohral celú poslednú sezónu v NHL. Fíni však napriek tomu dokázali v úvode šampionátu zaskočiť Kanadu, ktorú porazili 3:1. Hneď vo svojom prvom vystúpení zažiaril útočník Kaapo Kakko. Sedemnásťročný mladík, ktorý je spolu s Jackom Hughesom favoritom tohtoročného draftu, dal dva góly: v čase 6:47 otvoril skóre a v závere spečatil výsledok do prázdnej bránky.
Kanada dokázala ešte v prvej tretine vyrovnať, keď sa v presilovke presadil Jonathan Marchessault. Fíni podporovaní tisíckami fanúšikov v hľadisku košickej Steel Areny vybojovali výhru na začiatku tretej časti, keď sa v ich prvej presilovke presadil Arttu Ilomaki.
V kanadskej bránke podal solídny výkon gólman Pittsburghu Matt Murray, ktorý zastavil 24 striel.
V popoludňajšom bratislavskom dueli hviezdami nabití Rusi v pohode porazili Nórsko, aj keď počet striel bol prekvapujúco vyrovnaný 27-27. Po dvoch tretinách viedli už 4:0 a mohli si dovoliť aj mierne poľavenie, vďaka ktorému súper vyhral tretiu tretinu 2:1 a upravil skóre na 5:2.
Najproduktívnejší hráč sezóny v NHL Nikita Kucherov pomohol k výhre gólom a dvoma asistenciami, Evgeny Dadonov dal dva góly.