crosby hats

Obhajca Stanley Cupu Pittsburgh Penguins parádne vstúpil do prvého kola play off Východnej konferencie a v pensylvánskom derby deklasoval Philadelphia Flyers 7:0. Kapitán Sidney Crosby zavŕšil kanonádu čistým hetrikom, Jake Guentzel si pripísal štyri body.

Nováčik súťaže Vegas Golden Knights skvelo nadviazali na vynikajúce výkony v základnej časti a zvládol tak svoju premiéru vo vyraďovacích bojoch. O tesnej výhre 1:0 nad Los Angeles Kings rozhodol Shea Theodore. Winnipeg Jets odštartovali sériu prvého kola úplne prvým víťazstvom v play off v klubovej histórii, keď zdolali Minnesota Wild 3:2. Rozhodujúci gól strelil obranca Joe Morrow.
Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 7:0 (stav série 1:0)
Pittsburgh už v 15. minúte viedol 3:0 vďaka gólom Bryana Rusta, Carla Hagelina a Evgeniho Malkina. V druhom dejstve Guentzel premenil presilovú hru a v 30. minúte prvýkrát trafil Crosby a vyhnal tak z bránky Briana Elliotta.
Nahradil ho Petr Mrázek, ktorého v záverečnom dejstve dvakrát prekonal Crosby a český gólman si pripísal 12 úspešných zákrokov.
"Dokázali sme využiť naše šance. Ale myslím, že stále je na čom pracovať. Treba sa zlepšovať v každom zápase bez ohľadu na skóre," povedal Crosby.
Všetky novinky a správy zo Stanley Cupu na Twitteri [@NHLsvk]
Prvá hviezda zápasu Crosby dosiahol svoj tretí hetrik v play off v 149 zápasoch a vyrovnal tak klubový rekord legendy Maria Lemieuxa, ktorý odohral 107 duelov v bojoch o Stanley Cup.
Brankár Penguins Matt Murray pochytal všetkých 24 striel Philadelphie a spolu s minulou sezónou tretíkrát za sebou udržal čisté konto v play off. Celkovo to bola jeho piata nula z 33 duelov vyraďovacej časti, v ktorej neinkasoval už 260 minút a 26 sekúnd.
"Dôležitá je výhra. Samozrejme sme radi, ale v play off je úplne jedno, či vyhráte 7:0 nebo 1:0 po predĺžení," vyhlásil dvadsaťtriročný Murray.
Pre Philadelphiu to bola druhá najvyššia porážka v play off v histórii. Flyers utrpeli najvyšší debakel 21. apríla 2001 v šiestom zápase prvého kola, keď prehrali s Buffalo Sabres 0:8. O 11 rokov neskôr potom prehrali v prvom kole s Penguins 3:10.

Vegas Golden Knights - Los Angeles Kings 1:0 (stav série 1:0)
Vypredaná T-Mobile Arena síce videla len jeden gól, ale domáci mali radosť z toho, že skončil za chrbtom brankára hostí Jonathana Quicka. Kings, víťazi Stanley Cupu z rokov 2012 a 2014, stratili na strely veľmi vyrovnaný zápas už vo štvrtej minúte. Tomáš Nosek pripravil puk na modrú čiaru, kde si ho prevzal Theodore a jeho pokus skončil v sieti.
K historickej výhre výrazne pomohol bezchybný brankár Marc-Andre Fleury, ktorý si 30 zákrokmi pripísal 11. nulu a zároveň 63. víťazstvo vo vyraďovacích bitkách. S výhrami sa vyrovnal Curtisovi Josephovi na 12. priečke v histórii, v počte čistých kont je celkovo desiaty.
Fleuryho jedenásta nula v kariére posunula aj na štvrtú priečku medzi gólmanmi, ktorí to stihli do veku 33 rokov. Pred ním sú len legendy Terry Sawchuk, Jacques Plante, Ken Dryden a Chris Osgood.
Vegas vyhrali premiérový zápas v play off v pozícii nováčika ako štvrtý v histórii. Golden Knights tak dali jasne najavo, že po úspešne zvládnutej základnej časti sa pre nich ani zďaleka nič neskončilo. Chuť a túžbu po úspechu môžu potvrdiť v ďalšom zápase, ktorý ich opäť čaká v nevadskej púšti.
Tomáš Tatar si pripísal tri hity a nepremenil jeden strelecký pokus, keď jeho veľkú šancu v úplnom závere presilovej hry v druhej tretine zastavil Fleury.

Winnipeg Jets - Minnesota Wild 3:2 (stav série 1:0)
Jets hrali play off ešte ako Atlanta Thrashers len raz v roku 2007 a podľahli New York Rangers 0:4 na zápasy. Po presťahovaní do Winnipegu pred sezónou 2011-12 sú druhýkrát v bojoch o Stanley Cup a pred troma rokmi v sérii s Anaheim Ducks rovnako vypadli v najrýchlejšom možnom čase po štyroch zápasoch.
Mark Scheifele prelomil v presilovej hre v 39. minúte bezgólový stav a poslal domácich do vedenia, ale Wild predviedli na začiatku tretej tretiny obrat. Po 106 sekundách po pauze štyridsaťjedenročný Matt Cullen vyrovnal a v 44. minúte trafil Zach Parise.
Po 53 sekundách však vymazal stratu fínsky kanonier Patrik Laine. Vo veku 19 rokov a 357 dní sa tak stal najmladším fínskym strelcom v play off v histórii NHL. Doterajším rekordérom bol z roku 1983 Hannu Virta (20 rokov a 31 dní). V klubovej histórii prekonal Adama Lowryho (22 rokov a 18 dní v roku 2015).
Duel rozuzlil v čase 52:47 obranca Joe Morrow, ktorý strelou od modrej čiary prestrelil Dubnyka medzi betóny. Gólman Minnesoty nezabránil porážke 37 úspešnými zákrokmi. Connor Hellebuyck, ktorý si pripísal prvú výhru v kariére v play off, kryl 18 z 20 striel.
"Jedným z hlavných dôvodov, prečo od malička hráte hokej, je účasť v play off a boj o Stanley Cup. Prajete si dať takýto gól. Takže je jasné, že je to splnenie sna," užíval si Morrow dôležitý zásah, vďaka ktorému v 53. minúte premiérovo skóroval v play off.