_SR51734

Columbus sa v pondelkovom dueli NHL dočkal prvých dvoch bodov v sezóne, keď porazil Buffalo 3:4 po predĺžení. V druhom zápase večera St. Louis vyhralo v Toronte 3:2 a rozhodol o tom obranca Alex Pietrangelo, ktorý si pripísal jubilejný 400. bod v NHL. Obhajca Stanley Cupu porazil Maple Leafs už siedmykrát za sebou.

Pietrangelove jubileá
Toronto čaká na víťazstvo proti St. Louis od 2. januára 2016, keď doma zvíťazilo 4:1. A nezmenilo sa to ani v pondelok v Scotiabank Arene. V čase 47:51 o tom rozhodol Pietrangelo, ktorý si nakorčuľoval na ľavý kruh na prihrávku Davida Perrona a zariadil obrat na 3:2. Blues vyhrali na ľade Maple Leafs šiesty z posledných siedmich zápasov.
"Vždy tu hráme dobre. Je to príjemné miesto. Z divákov je cítiť veľa energie. Vždy je skvelé tu vyhrať Pôsobili tu Carl Gunnarsson, Alex Steen aj Tyler Bozak, veľa hráčov tu má známych alebo rodiny," povedal Pietrangelo.
Dvadsaťdeväťročný bek, ktorého si Blues vybrali ako štvorku draftu 2008, si vylepšil bilanciu v NHL na 400 bodov za 95 gólov a 305 asistencií v 691 zápasoch. Pripísal si 23. víťazný gól a prekonal v tejto štatistike nový rekord obrancov, o ktorý sa doteraz delil s Alom MacInnisom.

Pietrangelo dosiahol métu 400 bodov v NHL

Na prvý gól v zápase sa čakalo do času 28:30, keď dostal Blues do vedenia Oscar Sundqvist. Domáci v 32. minúte v priebehu 24 sekúnd otočili stav vďaka gólom Frederika Gauthiera a Williama Nylandera. St. Louis vyrovnalo 48 sekúnd pred koncom druhého dejstva vďaka Braydenovi Schennovi.
St. Louis začalo sezónu trojzápasovou bodovou sériou a druhýkrát z toho vyhralo. Úspešne tak načalo štvorzápasový trip, na ktorom bude hrať ešte vo štvrtok proti Ottawa Senators, v sobotu na ľade Montreal Canadiens a v pondelok u New York Islanders. Ako tohtoroční šampióni zavítajú aj do hokejovej Siene slávny v Toronte a čaká ich aj prijatie od prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa v Bielom dome vo Washingtone.
"Chlapci bojovali vo všetkých troch doterajších zápasoch. Je to pre nás ďalšia skvelá výhra po obrate. Máme výborný tím a je skvelé, že sme vyhrali," povedal brankár Jordan Binnington, ktorý si pripísal 32 úspešných zákrokov.
"Oni v minulej sezóne ukázali, že vedia vyhrávať. Hrajú trpezlivo. My sme odviedli celkom slušnú prácu , ale nedokázali sme sa presadiť v tretej tretine. Im sa to raz podarilo a rozhodlo to o víťazstve," povedal kapitán Toronta John Tavares.
Vo farbách Maple Leafs opäť chýbal obranca Martin Marincin. Prvýkrát v novej sezóne vyšiel strelecky naprázdno Auston Matthews, ktorý v predchádzajúcich troch zápasoch nastrieľal päť gólov. Ruský útočník Blues Vladimir Tarasenko si užil výhru vo svojom jubilejnom 500. zápase v NHL.
Columbus zastavil Sabres
Buffalo po prvej tretine v Columbuse prehrávalo 0:2 a v priebehu tretej časti aj 2:2, ale vďaka gólu Victora Olofssona v presilovej hre v čase 58:36 oživilo nádej na tretí úspech v sezóne. Nakoniec z toho bol len bod, pretože o úplne prvom zisku Blue Jackets rozhodol po 128 sekundách nadstavenia francúzsky útočník Alexandre Texier.
Columbus, ktorý mal z úvodných dvoch duelov skóre 3:11, sa dočkal vedenia v 19. minúte vďaka Oliverovi Bjorkstrandovi, ktorý odohral svoj 200. zápas v NHL. Po 56 sekundách zvýšil Cam Atkinson. V druhom dejstve vymazali stratu Blues Marcus Johansson, ktorý využil presilovú hru, a Jeff Skinner. V 47. minúte potom najskôr v početnej výhode Nick Foligno vrátil Blue Jackets náskok, ale Olofsson pri hre hostí bez brankára vo výhode šiestich proti štyrom odpovedal.

Texier rozhodol v nadstavenom čase

Hrdinom domácich sa stal Texier, ktorý a po Folignovej prihrávke ocitol medzi kruhmi sám pred Linusom Ullmarkom a pripísal si v piatom dueli NHL druhý gól. "Bola to skvelá práca," pochvaľoval si Texier Folignovu prihrávku. "Kričal som naňho, ale asi ma nepočul. Keď mi to dal, bol som tam v strede sám."
"Po dvoch zápasoch, v ktorých nám všetko vyšlo, sme nehrali našu hru. Predovšetkým v prvej tretine sa nám nedarilo, ale Linus nám dal šancu na úspech. Keď sme sa vrátili po dvojgólovej strate, ukázali sme charakter," vyhlásil tréner Sabres Ralph Krueger.