SJS DET 2.24 recap

Hlavnou hviezdou nedeľného programu sa stal kapitán San Jose Joe Pavelski, ktorý čistým hetrikom zariadil svojmu tímu výhru nad Detroitom. Mats Zuccarello debutoval v drese Dallasu a gólom a asistenciou pomohol k triumfu nad Chicagom. Predstavili sa aj dvaja Slováci. Arizona s Richardom Pánikom si poradila s Winnipegom 4:1 a Ottawa s Christiánom Jarošom tesne podľahla Calgary 1:2.

Pavelski zboril Detroit
Fantastický individuálny výkon útočníka Joea Pavelskiho priviedol San Jose k triumfu 5:3 na ľade Detroitu. Kapitán Sharks zažiaril hetrikom a jednu asistenciu si pripísal aj Tomáš Hertl.
"V minulom dueli proti Columbusu sme vôbec nehrali dobre a vedeli sme, že musíme zabrať," upozornil Pavelski. "Prvá tretina bola z našej strany veľmi zlá, ale potom sa ten výkon zlepšil."
Skóre duelu síce otvoril hosťujúci Tim Heed, ale Red Wings do prvej sirény zvládli obrat. Postarali sa oň Darren Helm a Gustav Nyquist.
Nyquistov gól bol aj posledný v drese Red Wings, pretože tesne po dueli bol vytrejdovaný práve do San Jose. Detroit zaňho dostal dva výbery v drafte.
V čase 48:00 ešte Mike Green zvýšil vedenie domácich, ale odvtedy pálili presne už len hostia. Najprv znížil Brent Burns a potom trikrát za sebou udrel Pavelski. Najprv v presilovke, potom pri hre piatich na piatich a na záver do prázdnej bránky.
"Po zlej prvej tretine sme výrazne pridali. Hráči si uvedomili, že musia zabrať. To je na tomto tíme skvelé. Dokážeme vycítiť, kedy treba šliapnuť na plyn," vyhlásil tréner Sharks Peter DeBoer.
V drese Detroitu si odkrútil premiéru v NHL mladý český útočník Filip Zadina, ktorý strávil na ľade takmer 11 minút a zvládol jednu strelu na bránku a jeden hit.
Kalifornský tím si tak upevnil postavenie na druhom mieste tabuľky Západnej konferencie, Detroit je na Východe až predposledný.

Pavelski zariadil výhru piatym hetrikom

Zuccarellov dvojbodový debut
Dallas vybojoval dôležitú výhru v boji o play off, keď uspel na ľade Chicaga 4:3 a upevnil si postavenie na siedmom mieste tabuľky Západnej konferencie.
V drese Stars si odkrútil premiéru elitný útočník Mats Zucarello, ktorý bol v sobotu vymenený z New York Rangers. Už po necelých 12 minútach si pripísal prvý bod, keď pripravil úvodný gól pre českého útočníka Radka Faksu. V úvode druhej časti potom strelil premiérový gól v zelenobielom drese.
Po chvíli však nórsky reprezentant utrpel zranenie v hornej časti tela a z duelu musel odstúpiť. Jeho absencia môže trvať až štyri týždne.
"Blokoval som strelu, je to veľká smola," smutne podotkol Zucarello. "Som veľmi smutný, ale nedá sa nič robiť. Dúfam, že budem späť čo najrýchlejšie."
Stars však dokráčali k zisku dvoch bodov aj bez svojej novej posily. Náskok 3:0, na ktorom sa gólom podieľal aj Alexander Radulov, však v priebehu duelu stratili. Stíhaciu jazdu Chicaga odštartoval Chris Kunitz, potom sa presadili Drake Caggiula a Jonathan Toews.
"Tento zápas sa mohol otočiť akýmkoľvek smerom," uviedol kapitán Blackhawks Jonathan Toews. "Bohužiaľ sme neboli takí produktívni, mohli sme streliť oveľa viac gólov."
O výhre Dallasu rozhodol veterán Jason Spezza, ktorý v čase 48:55 zužitkoval presilovú hru. Na triumfe Stars mal veľký podiel aj gólman Anton Khudobin, ktorý predviedol 44 úspešných zákrokov a tím podržal hlavne v závere, keď mali domáci štvorminútovú presilovú hru po faule obrancu Romana Poláka.
"Veľmi dôležité víťazstvo," vydýchol si Khudobin. "Všetci sme podali výborný výkon, otriasli sme sa po zlom predchádzajúcom zápase. Hrali sme naozaj dobre."
V drese Chicaga vyšiel naprázdno hviezdny Patrick Kane, ktorého úžasná bodová séria sa tak zastavila na dvadsiatich dueloch. Americký kanonier počas nich zvládol 17 gólov a 26 asistencií.

Zuccarello skóroval v premiére za Dallas

Arizona potvrdila formu
Arizona sa aj naďalej môže pochváliť skvelou formou, tentoraz na svojom ľade presvedčivo porazila Winnipeg 4:1 a pridala štvrtý triumf z posledných piatich zápasov.
Hostia síce udreli ako prví, keď sa v početnej výhode presadil Patrik Laine, ale domácich jeden inkasovaný gól nijak nerozhodil a skóre otočili.
Postupne trafili Brad Richardson, Lawson Crouse, Clayton Keller a Josh Archibald. Obranca Alex Goligoski pripojil dve asistencie.
Richard Pánik vyšiel naprázdno v treťom zápase po sebe, v sezóne má na konte 24 bodov za 11 gólov a 13 asistencií.

Keller zvýšil presnou strelou zápästím

Capitals zvládli drámu
Nadreli sa, ale úlohu favorita nakoniec splnili. Hráči Washingtonu na svojom ľade v strhujúcej bitke zdolali New York Rangers 6:5 po predĺžení a uspeli v treťom z posledných štyroch duelov.
"Bol to veľmi divoký a tesný duel, ale vo výsledku to vôbec nie je podstatné," upozornil domáci útočník Evgeny Kuznetsov, ktorý v predĺžení rozhodol. "Počíta sa víťazstvo a to máme."
Capitals síce inkasovali ako prví, keď sa už po 21 sekundách hry dokázal presadiť Chris Kreider, ale potom skóre otočili. V úvode záverečnej časti viedli dokonca 5:3, ale hostia sa do zápasu vrátili. O vyrovnanie sa v čase 19:31 postaral Brady Skjei.
"V tomto dueli sme dokázali naozaj veľa. Dokázali sme sa vrátiť do zápasu v momente, keď sme prehrávali o dva góly a v predĺžení sme mali veľa šancí. Nemáme sa za čo hanbiť," upozornil tréner Rangers David Quinn.
Na úspechu obhajcov Stanley Cupu sa podieľali aj obaja Česi v zostave. Obranca Michal Kempný v čase 19:03 poslal Washington do vedenia 2:1 a Jakub Vrána asistoval pri góle Toma Wilsona na 3:1.
Vo farbách Capitals, za ktorých nastúpil aj útočník Carl Hagelin, sa dvakrát presadil útočník Nicklas Backstrom a jedným gólom prispel aj kapitán Alex Ovechkin. Rangers ťahal dvojgólový strelec Skjei. Jimmy Vesey a Mika Zibanejad pridali dva body.

Kempný prestrelil Lundqvista zápästím

Rittich priviedol Flames k ďalšej výhre
Calgary potvrdilo pozíciu aktuálne najlepšieho tímu Západnej konferencie, ktoré uspelo v Ottawe 2:1 a dosiahlo piaty triumf v rade.
Veľkú zásluhu na ňom mal aj David Rittich, ktorý sa objavil v bránke prvýkrát od 12. februára a 23 úspešnými zákrokmi pomohol k zisku ďalších dvoch bodov.
"Defenzívne sme to zvládli naozaj výborne," pochvaľoval si útočník hostí Austin Czarnik. "Je dôležité, že dokážeme vyhrať aj tieto tesné duely."
Úplne prvýkrát sa v NHL proti sebe postavili bratia Brady a Matthew Tkachukovci. Prvý z nich dokonca v čase 35:38 skóroval a vyrovnal tak po úvodnom góle Mikaela Backlunda.
"Som za svojho brata naozaj rád, bol to skvelý gól," ocenil súrodenca Matthew Tkachuk. "Súper nám ten zápas naozaj skomplikoval. Ale dôležité je to, že sme uspeli."
Rozhodujúci gól strelil Czarnik, ktorý sa presadil štvrtýkrát z posledných piatich zápasov. Asistenciu si pripísal aj Michael Frolík. Flames si ho navyše odložili na poslednú minútu riadneho hracieho času a poskytli tak súperovi minimálny priestor na odpoveď.
"Sme sklamaní, pretože sme boli lepším tímom," povedal Brady Tkachuk. "Od začiatku sme hrali naozaj dobre. Hoci to na výsledkoch možno nevidieť, neustále sa zlepšujeme."
Christián Jaroš stihol za takmer 18 minút v drese Ottawy zablokovať tri strely a skončil s jedným mínusovým bodom.

Rittich vyrazil Brownovi strelu a ukryl puk v lapačke

Donato vystrelil radosť Minnesoty
Minnesota zvládla dôležitý duel v boji o play off, keď pred svojimi fanúšikmi zdolala St. Louis 2:1 po predĺžení a odškrtla si tretiu výhru v rade.
Rozhodol o nej člen tretej útočnej formácie Ryan Donato, ktorý svojím siedmym gólom v aktuálnom ročníku v čase 62:29 ukončil predĺženie.
"Strieľal som z veľkého uhla, brankára to možno trochu zaskočilo," vyhlásil Donato, ktorý sa presadil prvýkrát od stredajšej výmeny z Bostonu. "Skrátka som to skúsil aj mal som aj trochu šťastie."
V dueli dlho vládli obidve defenzívy, ich dominanciu narušil až v čase 31:42 domáci Jason Zucker. Na druhej strane síce v presilovej hre odpovedal Alex Pietrangelo, ale Blues sa nakoniec museli uspokojiť len s bodom.
"Nezačali sme tak, ako sme chceli, ale vďaka bojovnosti máme aspoň bod," upozornil Pietrangelo. "V našej situácii je to určite lepšie ako nič."
Wild tak ostávajú na ôsmej priečke v Západnej konferencii, Blues sú piati.