march holtby

Výhra domácich alebo koniec? Finále Stanley Cupu v noci na piatok (2:00 SELČ) pokračuje piatym zápasom. Ak v ňom Vegas Golden Knights neuspejú, bude sa z prvého titulu v histórii radovať klub Washington Capitals, ktorý má v sérii pohodlné vedenie 3:1 na zápasy.

Redakcia NHL.com/sk vybrala päť ťahákov, ktoré bude v piatom finále zaujímavé sledovať.
Všetky novinky a správy zo Stanley Cupu na Twitteri [@NHLsvk]
1. Zhmotní sa sen washingtonských generácií?
Capitals pôsobia v NHL od roku 1974. Počas dlhých 44 rokov svojej existencie sa až do tejto sezóny dostali do jediného finále Stanley Cupu a v ňom v roku 1998 v štyroch zápasoch podľahli Detroit Red Wings. V ére Alexa Ovechkina sa tím zaradil medzi dlhodobo najsilnejšie v lige, ale úspech v play off mu dlho nebol dopriaty.
Teraz je Washington prvýkrát v dejinách jedinú výhru od titulu. Zvládne to už v noci na piatok vo Vegas?
"Väčšina z nás v tejto pozícii ešte nikdy nebola. Ja radšej veľmi nepremýšľam nad tým, čo sa bude diať a snažím sa sústrediť na iné veci," tvrdil kapitán Ovechkin.
2. Stane sa Fleury znova oporou?
Brankár Marc-Andre Fleury bol hlavnou hviezdou Vegas na ceste do finále. Ale v ňom jeho žiara nečakane pohasla. V štyroch zápasoch dostal 17 gólov, ani raz nevytiahol úspešnosť nad 90 percent a v poslednom dueli mal v štatistikách dokonca len 73,9 percenta.
Viac o téme: [Fleury vo finále nežiari. Je čas zabrať]
Ak chcú Golden Knights predĺžiť sériu, nutne potrebujú lepšieho Fleuryho v bránke. Aj keď hráči Vegas s tým tak úplne nesúhlasia.
"S tým na mňa nechoďte," povedal útočník Erik Haula. "Tento zápas by sme naopak my mali vyhrať preňho. Toľkokrát nás vytiahol z kaše, že mu to dlhujeme."
3. Prispeje Tatar produktivitou?
Tomáš Tatar sa vo štvrtom zápase vrátil do zostavy Vegas. Na krídle tretej formácie nehral zle, počas 12 minút a 37 sekúnd mal jednu strelu, dva hity, odobral súperovi puk... Lenže Vegas potrebuje, aby šikovný slovenský útočník prispel aj gólom alebo prihrávkou. Najmä keď hrá aj presilovky (naposledy v nich mal čas 3:38).
"Máme široký káder a Tomáš to vo štvrtom finále dokázal. Pre chlapcov, ktorí nehrajú, je to ťažké," myslí si útočník Pierre-Edouard Bellemare. Tatar zatiaľ nastúpil v siedmich dueloch play off a dal v nich jeden gól.

060418TatarSCFGM4

4. Začnú Golden Knights využívať šance?
Vo štvrtom zápase hostia nastúpili vo Washingtone na súpera veľmi zostra, v úvode prvej tretiny si vytvárali veľký tlak. Lenže triafali len tyčky a napriek tomu, že po prvých deviatich minútach mali bilanciu streleckých pokusov 13:2, po prvej tretine odišli do kabíny so skóre 0:3 a nakoniec zápas prehrali 2:6.
Dá sa očakávať, že v domácom prostredí a s 'nožom na krku' nastúpi Vegas na Capitals znova. Ak chce uspieť, mal by však tentoraz tlak premeniť aj na góly tak, ako to zhrnul forvard Reilly Smith: Musíme skrátka posielať viac pukov do siete."
5. Vyrovná sa elitná lajna Vegas tej súperovej?
Elitná washingtonská formácia Ovechkin, Evgeny Kuznetsov, Tom Wilson bola v doterajšom priebehu finále jasne lepšia ako prvý útok Vegas. Kým prvá formácia Capitals nazbierala v sérii 13 bodov (5+8) a +9 v plus/mínus, trio Jonathan Marchessault, William Karlsson, Smith má bodov len osem (3+5) a v plus/mínus v súčte varovné číslo -6.
"Najlepší hráči musia hrať ako najlepší hráči. Inak to nejde," uznal Marchessault pred piatym finále. "A my to dokážeme a podáme najlepší výkon."