Štedrý deň je za nami a základná časť sezóny 2019-20 sa pomaly láme do druhej polovice. Zatiaľ priniesla veľa zaujímavých situácií a určite bude čo sledovať aj naďalej. V hre je totiž ešte stále veľmi veľa.

Čo NHL po Vianociach ponúkne zo slovenského pohľadu? Tu je päť možných scenárov hokejových príbehov.
Vyvedie Chára Boston z krízy?
Boston Bruins boli ešte na začiatku decembra s prehľadom najlepší tím Atlantickej divízie, lenže stačil malý zlom a kríza bola na svete.
Päť prehratých domácich zápasov po sebe, jediná výhra z posledných deviatich duelov, to teda naozaj nebola vizitka hodná ašpirantov na zisk Stanley Cupu. Mužstvu sa nedarilo strieľať góly (v spomínaných zápasoch ich dalo len 22) a poľahčujúcou okolnosťou nie je ani to, že štyrikrát prehralo až po predĺžení či po nájazdoch. Potom našťastie prišla aspoň dôležitá pondelková výhra nad Washington Capitals (7:3).
Jedným z mužov, ktorí môžu buchnúť do stola, je kapitán Bruins Zdeno Chára. Nikto iný nemá v lige toľko skúseností, nikto iný nezažil toľko vzostupov a pádov. Práve na ňom teraz je, aby možno naposledy v kariére priviedol svoj tím tam, kam mal namierené podľa predsezónnych cieľov.
Zvládne to, keď sa vráti po plánovanom zákroku spojenom so zlomeninou čeľuste z posledného play off? Schopnosti a silu na to stále má. A Boston tiež...

GettyImages-1194580170

Koľko Tatar nazbiera gólov a bodov?
37 zápasov, 32 bodov, 15 gólov.
To je štatistika Tomáša Tatara z Montreal Canadiens v aktuálnej sezóne. A to vôbec nie je zlé. Šikovný útočník po minuloročnom presune do tradičného kanadského klubu ukázal, že svoje remeslo ovláda naozaj výborne.
Pred Vianocami bol členom elitného útoku, najproduktívnejším hráčom aj najlepším strelcom 'Habs', takže bude zaujímavé sledovať, kam to tento rok dotiahne. Keby takto pokračoval aj naďalej, výrazne by prekonal svoje kariérne maximum z minulého ročníka. Vtedy si v drese Montrealu pripísal 58 bodov (25 gólov a 33 asistencií).

Zobudia sa aj ďalší útočníci?
Vôbec nie je prekvapujúce, že produktivite slovenských hráčov v NHL pred Vianocami vládol Tatar. Ale Chára na druhom mieste? Veľmi skúsený obranca síce prežíva individuálne výbornú sezónu a ako defenzívny špecialista má už 13 bodov z 37 zápasov (o bod menej ako za celú minulú sezónu), ale aj tak je to šok.
Žiadny iný Slovák totiž nedokázal nazbierať viac ako päť bodov, hoci napríklad Richard Pánik (3+1) nastúpil za Washington Capitals na 28 zápasoch.
Túto štatistiku by bolo treba zmeniť, aj keď z 11 Slovákov, ktorí tento rok naskočili do ligy (dvanástym je brankár Jaroslav Halák z Bruins), je len päť útočníkov - a viac ako 10 štartov nazbieral okrem Tatara a Pánika už len Tomáš Jurčo v Edmonton Oilers. Bude to teda veľmi ťažká úloha.
Udržia si obrancovia zaujímavé pozície?
Na rozdiel od útočníkov majú niektorí slovenskí obrancovia celkom slušné miesta v zostavách svojich tímov a so solídnym hracím časom patria medzi opory.
Cháru, ktorý hrá v zápase priemerne viac ako 21 minút, už ani netreba znova vyzdvihovať. V tíme stále lepších Dallas Stars však pravidelne odvádza dobrú prácu aj Andrej Sekera (34 zápasov, herný priemer tesne pod 19 minút) a v kádri doteraz nevyrovnaných favoritov z Tampa Bay Lightning mladý Erik Černák (32 zápasov, priemer viac ako 18 minút).
Udržať si tieto časy bude znamenať udržať si stále miesto v NHL. Teda niečo, o čom môže napríklad pendlujúci Martin Marinčin z Toronto Maple Leafs zatiaľ len snívať.

Marincin

Zaujme Čajkovič po MSJ?
Teraz bude hrať za Slovensko na IIHF majstrovstvách sveta juniorov v Ostrave a v Třinci, ale potom sa vráti do kanadskej juniorky, kde sa bude snažiť presvedčiť vedenie Tampy, ktoré ho tento rok draftovalo, že si v ďalšom ročníku zaslúži dostať šancu ukázať sa v prvom tíme.
Vlohy strelca má v sebe od malička a v rozbehnutom ročníku to len potvrdzuje. Za Saint John v QMJHL dal v 16 zápasoch 10 gólov, pridal k nim 12 asistencií a po vyliečení zranenia hrá v slušnej forme. Pomôcť by mu mal aj šampionát, kde je považovaný za najväčšiu hviezdu slovenského mužstva.
Potom už to stačí 'len' naďalej potvrdzovať vo zvyšku sezóny - a minimálne účasť v prípravnom kempe by Čajkovičovi nemala ujsť.