Coyotes

Richard Pánik v sobotu v noci strelil svoj prvý gól v sezóne a Arizona Coyotes aj vďaka nemu výhrou 7:1 rázne uťali bodovú sériu Tampa Bay Lightning. Z výhry sa radoval aj Martin Marinčin, jeho Toronto Maple Leafs perfektne otočili zápas proti Winnipeg Jets a vyhrali 3:2, ale stratili hviezdneho Austona Matthewsa, ktorý odstúpil kvôli zraneniu. Tretím Slovákom s víťazstvom bol Tomáš Tatar, jeho Montreal Canadiens ovládli duel na ľade Boston Bruins v pomere 3:0.

Strelec Pánik a veľká výhra Coyotes
Arizona Coyotes vybojovali už tretie víťazstvo v rade, ktoré bolo tentoraz nesmierne cenné. Domáci hráči totiž nedali šancu Tampa Bay Lightning a jedných z favoritov celej ligy deklasovali 7:1. Ukončili tak ich bodovú sériu na čísle sedem.
Richard Pánik sa po dvoch zápasoch strávených na tribúne vrátil do zostavy tým najlepším možným spôsobom. V 13. minúte záverečnej tretiny predviedol bleskovú otočku a po šťastnom odraze svojím prvým gólom v sezóne spečatil skóre.
Dvadsaťsedemročný krídelník v predchádzajúcich siedmich dueloch len raz asistoval a tréner Rick Tocchet ho následne posadil. Vrátil sa hry až proti svojmu bývalému tímu, práve Lightning ho totiž v roku 2009 z 52. miesta draftovali do NHL a nastupoval za nich v prvých dvoch sezónach v lige.
Hlavnou hviezdou zápasu sa stal domáci útočník Michael Grabner, ktorý strelil dva góly v oslabení. Gólman Antti Raanta zastavil 30 striel a rovnakom počte hráčov na ľade ani raz neinkasoval, prekonal ho len Adam Erne v presilovej hre v polovici tretej tretiny. Clayton Keller strelil piaty gól za posledných päť zápasov.
"Keď prehrávate tak rýchlo, je ťažké dostať sa späť do zápasu. Ale 7:1 je naozaj zlé, veľmi ma to sklamalo... Niekedy prídu zlé zápasy, ale samozrejme nechcete, aby to bolo 7:1. To je trápne." sklamane uviedol obranca porazených Anton Stralman.
"Boli unavení. Bol to ich posledný zápas na tripe a hrali aj včera," povedal tréner domácich Rick Tocchet. "My sme mali energiu. Niektoré strely, ktoré nám tam predtým v sezóne nepadli, teraz skončili v bránke."
Lightning sa tak skončila sedemzápasová bodová séria a po troch výhrach utrpeli prvú porážku. Vysoká prehra v Arizone bola ich prvá v riadnom hracom čase od 11. októbra, keď prehrali 1:4 s Vancouverom.

Pánik dal po odraze svoj prvý gól v sezóne

Otočka Maple Leafs aj bez Matthewsa
Maple Leafs privítali v Toronte silný Winnipeg a mal to byť jeden z hlavných ťahákov v sobotnom programe. Výsledok 3:2 však zatienili obavy o stav super talentu z radov domácich Austona Matthewsa.
Potom, ako ho v druhej tretine zasiahol bek hostí Jacob Trouba, sa pre jednotku draftu 2016 Matthewsa zápas skončil. So zraneným ramenom zamieril do šatní a do hry sa už nevrátil. Na jeho konte tak ostalo len deväť odohraných striedaní.
"Má zranené rameno a teraz každopádne nie je pripravený hrať," uviedol kouč Toronta Mike Babcock. "V nedeľu určite nebude trénovať a v pondelok uvidíme, vtedy by sme mali vedieť viac. Do pondelkového zápasu (proti Calgary) však nezasiahne."
Maple Leafs sa podarilo pomstiť svojho ťahúňa tým najlepším spôsobom, keď stav 0:2 po 40 odohraných minútach dokázali v priebehu poslednej tretiny zmeniť na výhru 3:2. Najprv znížil Nazem Kadri a potom Jake Gardiner a Kasperi Kapanen skórovali v rozmedzí 26 sekúnd.

Gardiner a Kapanan sa presadili v závere

Dokonalý trip Penguins
Pittsburgh na záver série štyroch zápasov vonku ukázal, ako štýlovo zavŕšiť úspešný trip po Kanade. Potom, ako Penguins vyhrali v Toronte 3:0, v Edmontone 6:5 po predĺžení a dôsledne si precvičili streľbu v Calgary (9:1), proti nim nemal nárok ani Vancouver.
Penguins jednoznačne zvíťazili 5:0. Casey DeSmith predviedol 29 bezchybných zákrokov a pripísal si prvé čisté konto v sezóne, celkovo uhájil ešte len druhú nulu v kariére.
Ďalšie hlavné hviezdy zápasu? Tie boli pre Penguins typické: Evgeni Malkin nazbieral tri body za dva góly a prihrávku, kapitán Sidney Crosby skóroval dvakrát, stihol tak päť gólov za posledné tri zápasy a Phil Kessel dal gól a na ďalší prihral.
Po bezgólovej úvodnej tretine Dominik Simon prihral na gól Crosbymu a Penguins odskočili už na 2:0. Zvyšné tri údery stihli medzi 55. a 58. minútou.
Price doháňa Plantea
Carey Price bol v každom smere hlavnou hviezdou zápasu medzi Bostonom a Montrealom, v ktorom hosťujúci Canadiens prekvapujúco získali body po víťazstve 3:0.
Veľmi dôležitý pre výhru Montrealu, ktorý sa dostal na štvrtú priečku Východnej konferencie, bol skvelý úsek v polovici prvej tretiny, keď za 81 sekúnd skórovali Brendan Gallagher a Max Domi. V čase 59:31 potom Jordie Benn gólom do prázdnej bránky Bruins výsledok ešte prikrášlil.
Price, si pripísal 33 zákrokov, vychytal svoju prvú nulu v novej sezóne a celkovo štyridsiatu prvú v kariére. Víťazstvo však preňho malo ešte jeden dôležitý význam.
Vďaka 290. výhre, pod ktorou je podpísaný, preskočil Patricka Roya v počte vychytaných víťazstiev v histórii Montreal Canadiens. Chýba mu ešte 24 na to, aby sa dotiahol na legendárneho Jacquesa Plantea.
"Dnes to bola pre mňa taká torta a ja som si na nej výborne pochutnal," uviedol Price k trojitému úspechu v podobe posunu na druhé miesto medzi gólmanmi Canadiens, udržanie si čistého konta a víťazstvu nad rivalom. "Toto bol naozaj dobrý deň."
Tomáš Tatar nebodoval vo štvrtom dueli v rade a v Bostone dokonca ani nevystrelil na bránku. Zdeno Chára na druhej strane nenadviazal na štvrtkový zápas proti Flyers, v ktorom strelil dva góly pri výhre 3:0, a tentoraz sa nepresadil.
Vrána pomohol Capitals vykročiť za výhrou
Calgary sa proti Washingtonu potrebovalo revanšovať za debakel 1:9 s Pittsburghom. Lenže na začiatku to vyzeralo skôr na ďalší výprask.
Aj preto, že Flames si počínali ako pred prvým gólom, keď vo vlastnom obrannom pásme ako školáci odovzdali puk hosťom, Evgeny Kuznetsov išiel s Jakubom Vránom sám na bránku a Mike Smith nemal šancu.
V 15. minúte už to bolo 0:2, keď v presilovke pokojne dorážal T.J. Oshie. Flames potom predsa len zabrali, o 15 sekúnd neskôr ich prebral z letargie Travis Hamonic a Elias Lindholm ešte do prestávky vyrovnal. Johnny Gaudreau si pripísal asistenciu číslo 200 v základnej časti NHL.
Strelecké manévre sa tým neskončili, Matt Niskanen po prihrávke Dmitrija Jaškina vrátil hosťom vedenie a v závere opäť vyrovnal Matthew Tkachuk. Druhý bod pre Capitals vystrelil až Nicklas Backstrom v samostatných nájazdoch.
Ostatné zápasy: Oilers porazili Predators, Neuvirth začal sezónu 'šestkou'
Pre Michala Neuvirtha sa prvý štart v novom ročníku stal nočnou morou. Po rozchytaní sa na farme po zranení z kempu český gólman pustil za svoj chrbát až šesť striel Islanders.
Domáci duel tak skončil pre Flyers potupným výpraskom 1:6 a znamenal tretie vystúpenie bez bodového zisku po sebe pri celkovom skóre 2:13 počas tejto série.
Edmonton ideálne nadviazal na predchádzajúcu domácu výhru proti Washingtonu (4:1), keď uspel proti najlepšiemu tímu ligy Nashvillu, a to dokonca na ľade Predators, kde vybojoval výhru 5:3. Oilers tak vrátili domácim týždeň starú porážku 0:3 z kanadskej pôdy.
New Jersey zabralo po troch porážkach v rade a prehĺbilo trápenie Floridy. Panthers zatiaľ vyhrali len dva zápasy a rovnako ako Detroit stále čakajú na úspech v riadnom hracom čase.