Panik

NHL vo štvrtok ponúkla bohatý program 12 zápasov, ktoré boli zaujímavé aj zo slovenského hľadiska. Jednou z hlavných hviezd sa stal Richard Pánik, ktorý dvoma gólmi a asistenciou rozhodol o triumfe Arizony nad Vancouverom 4:3 po predĺžení. Jaroslav Halák sa druhýkrát v tomto roku postavil do bránky Bostonu, ale dostal tri góly a z výhry 4:2 sa tešil obhajca Stanley Cupu z Washingtonu.

Pánikov trojbodový večer
Dvadsaťsedemročný forvard dal svoj prvý gól v tomto roku a celkovo ôsmy v sezóne v úvode druhej tretiny, keď po skvelej prihrávke Vinnieho Hinostrozu zariadil Arizone náskok 1:0.
Vancouver síce po necelej minúte odpovedal gólom Svena Baertschiho, ale Pánik bol aj pri druhom góle hostí. V polovici druhej časti pripravil zásah pre Nicka Cousinsa a Coyotes opäť išli do vedenia. To ešte do konca strednej časti vymazal Adam Gaudette.
Stredná časť priniesla ešte jeden gól z oboch strán a duel tak dospel do predĺženia. V ňom Pánik poistil Coyotes aj druhý bod, keď 50 sekúnd pred koncom trafil po strele zápästím.
"Len som sa skrátka snažil dobre vystreliť na bránku a ono to tam padlo," tešil sa strelec rozhodujúceho gólu.
Ocenenie pre prvú hviezdu večera však Pánikovi vyfúkol rovnako dvojgólový Sven Baertschi a rodák z Martina skončil druhý.
"Ako formácia sme hrali naozaj dobre. Ich obrane sme dávali zabrať a boli sme často v ich pásme. "[Brad Richardson] a [Hinostroza] odviedli skvelú prácu a veľmi mi pomohli." ocenil Pánik svojich spoluhráčov.
Pánik zažil svoj prvý trojbodový večer v sezóne a celkovo má v tomto ročníku bilanciu 9 gólov a 8 asistencií. Arizona sa radovala aj napriek tomu, že Vancouver ju v posledných dvoch tretinách prestrieľal v pomere 31-15.

Pánik v predĺžení rozhodol o výhre Arizony

Halák nezastavil Ovechkina a spol.
Slovenský gólman si pripísal prvú porážku v tomto kalendárnom roku, keď mu proti súperovi z Washingtonu nestačilo 18 úspešných zákrokov a inkasoval tri góly.
Skóre otvoril Jakub Vrána, ktorý v úvodnej časti prestrelil Haláka zápästím a posunul svoje kariérne maximum na 15 gólov v sezóne.
Hlavnou postavou zápasu bol opäť Alex Ovechkin. Kapitán Capitals si prvýkrát zobral slovo v 35. minúte po vyrovnaní Ryana Donata a už o 39 sekúnd neskôr vrátil Washingtonu vedenie.
V 45. minúte sa ôsmykrát v sezóne presadil David Krejčí a znova bolo vyrovnané, lenže Nicklas Backstrom v 46. minúte opäť poslal Capitals do vedenia. V závere slovenský gólman odišiel na striedačku Bruins a Ovechkin ešte do prázdnej bránky potvrdil výhru úradujúcich šampiónov.
Ovechkin dvoma zásahmi vylepšil svoju celkovú bilanciu v základnej časti NHL na 1171 bodov (639+532) z 1046 zápasov, prekonal legendárneho Bobbyho Hulla (1170) a je na 50. mieste v historických štatistikách ligy.
Ovechkin sa posunul aj pred Mikea Bossyho a Jaromíra Jágra, keď zaznamenal 128 zápas s aspoň dvoma gólmi. Ruský ostreľovač nazbieral takýchto vystúpení už 128 a v tomto smere je deviaty. V štyri krídla v histórii ich stihli viac: Brett Hull (158), Gordie Howe (147), Mike Gartner (135) a Teemu Selanne (131).

Ovechkin poslal Cháru na striedačku

Prvá radosť Flyers po ôsmich prehrách
Ťarcha dlhej série porážok je preč. Tím Philadelphia Flyers sa môže nadýchnuť vďaka vydretému víťazstvu nad Dallas Stars 2:1.
Flyers sa dvakrát presadili v druhej tretine, keď najprv Travis Konecny zmenil bezgólový stav po asistencii Radka Gudasa. Na 2:0 potom zvýšil James van Riemsdyk.
Jamie Benn síce 18. gólom v sezóne zariadil na začiatku 58. minúty zdramatizovanie koncovky, ale domáci sa po dlhom čase už nenechali obrať o víťaznú radosť.
Medzi tyčami predviedol vynikajúci výkon Carter Hart, ktorému štatistici napočítali 37 úspešných zákrokov.
Rangers znova na kolenách
Newyorské derby dopadlo tak, ako to už v posledných rokoch býva - Islanders vyhrali.
Rangers síce minule v druhej polovici novembra doma drvivo porazili susedov 5:0 a ukončili tak sériu porážok s rivalom, lenže tentoraz nezískali ani jeden bod, čo sa stalo už piatykrát za sebou.
Víťazi si naopak užívajú skvelé obdobie a zvládli už desiaty z posledných 12 zápasov.
O úvodný gól sa po 98 sekundách zápasu postaral Ryan Strome, ktorý využil prihrávku Filipa Chytila. Mathew Barzal vzápätí vyrovnal a Jordan Eberle ešte v prvej tretine dokonal obrat.
Doťahovanie však pokračovalo. V úvode druhej tretine Kevin Shattenkirk vyrovnal, lenže Anders Lee o chvíľu opäť posunul dopredu Islanders. Jesper Fast vrátil nádej Rangers, ale všetko rozhodol gól Josha Baileyho v čase 58:34.

Barzal si vychutnal Lundqvista blafákom do bekhendu

Mrázek statočne čelil lídrovi
Český brankár Hurricanes Petr Mrázek dostal dôveru, aby čelil drvivej ofenzíve Lightning. Jasný líder súťaže naňho však dlho nenachádzal recept a Hurricanes dokonca od 25. minúty viedli zásluhou Justina Williamsa.
Mrázek nakoniec odolával 51 minút a 56 sekúnd. O čisté konto ho v presilovke pripravil jeho krajan Ondřej Palát, ktorý mal veľké šťastie. Steven Stamkos skúšal vystreliť z kruhu, ale jeho strela bola zrazená a Palát poskakujúci puk nezasiahol naplno, ale aj tak skončil v bránke.
V 57. minúte využil ďalšiu početnú výhodu Brayden Point, ktorý potom pri hre hostí bez brankára aj uzavrel skóre. Má tak na konte 28 presných zásahov.
Mrázek si nakoniec po veľmi dobrom výkone pripísal 27 úspešných zákrokov, strážca domácej bránky Andrei Vasilevskiy mal o jeden menej.
Domáci švédsky obranca Victor Hedman odohral zápas číslo 663 a prekonal tak bývalého beka Pavla Kubinu, ktorý medzi obrancami držal klubový rekord v počte odohraných duelov v drese Lightning.
Z výhry sa radoval aj slovenský obranca Erik Černák, ktorý si pripísal až päť hitov, dve strely a jeden zablokovaný puk.
Ostatné zápasy: Skvelý McDavid, Tavares má tristo gólov, Ottawa znova uspela
Connor McDavid mal leví podiel na víťazstve Edmonton Oilers nad Florida Panthers 4:3 po nájazdoch, ktoré pre hostí znamenalo už štvrtú porážku v rade. Kapitán domácich si pripísal tri body za dva góly a asistenciu. Uspel aj v nájazdoch, ten víťazný však premenil Ryan Nugent-Hopkins.

McDavid vyrovnal po prihrávke Draisaitla

John Tavares sa pri výhre Toronto Maple Leafs na ľade New Jersey Devils 4:2, ku ktorej prispel dvoma gólmi, stal prvým hráčom z draftu 2009, ktorý pokoril métu 300 gólov. Viac zásahov nastrieľali od jeho vstupu do súťaže len dvaja hráči: Alex Ovechkin (418) a Steven Stamkos (348).
San Jose Sharks síce zaskočil rýchly gól Tomáša Noska, lenže Vegas Golden Knights nakoniec nezískali ani bod. Aj preto, že pod dva z troch gólov hostí sa podpísal Tomáš Hertl. Vegas sa tak skončila sedemzápasová víťazná séria.
Columbusu chýbal z nejasných dôvodov na tento zápas z kádra vyradený gólman Sergei Bobrovsky. Blue Jackets si však po výsledku 4:3 po predĺžení poradili s Nashville Predators. Autor víťazného gólu Artemi Panarin zažil rovnako ako jeho spoluhráč Boone Jenner dvojgólový večer.

Panarinov rozhodujúci gól v predĺžení

Ottawa Senators sa po výhre Flyers odmietli zmieriť s pádom na dno Východnej konferencie a po výsledku 4:1 uspeli na ľade najhoršieho mužstva Západu Los Angeles Kings. Pre domácich to bola štvrtá prehra z posledných piatich zápasov. Obranca víťazov Christián Jaroš si za takmer 17 minút na ľade pripísal tri bloky, jeden hit a dve strely.
St. Louis Blues presvedčivo porazili Montreal Canadiens 4:1. Hostia vyšli tretíkrát za posledné štyri odohrané zápasy bodovo naprázdno. Montreal sa presadil až za stavu 0:3. Tomáš Tatar nepremenil tri strelecké pokusy a skončil s bilanciou -1 v hodnotení plus/mínus.
O tesnej výhre Minnesota Wild nad Winnipeg Jets 3:2 rozhodol dvoma zásahmi Jason Zucker. Domáci viedli už 3:0, Jets ešte zdramatizovali koncovku, ale Wild si už nenechali zobrať štvrtú výhru z posledných piatich vystúpení.