slovak roundup article 1211

Alex Ovechkin sa stal hlavnou hviezdou utorkového programu NHL, keď nastrieľal už 21. hetrik v kariére a Washington s jeho výraznou pomocou zvládol duel proti Detroitu v pomere 6:2. Ruský kapitán bodoval už v 12. zápase v rade.
Útočník David Krejčí zažil najlepšie možné zaokrúhlenie počtu zápasov v základnej časti NHL. Pri výhre Bostonu nad Arizonou 4:3 si vo svojom 800. dueli pripísal tri prihrávky a bol vyhlásený za druhú hviezdu zápasu. Montreal s Tomášom Tatarom utrpel vysokú prehru 1:7 na ľade Minnesoty.

Nezastaviteľný 'Ovie'
Alex Ovechkin si pripísal 21. hetrik v kariére a do výraznej miery tak pomohol Washingtonu k úspechu proti Detroitu po výsledku 6:2. Capitals od začiatku nekompromisne išli za svojím cieľom v podobe tretej výhry za sebou.
Po prvej tretine viedli 3:0, po druhej dokonca 5:0. Ovechkin dal gól v každej tretine, medzi strelcov sa zapísal aj uzdravený forvard T.J. Oshie, ktorý sa vrátil do hry po takmer mesačnej pauze.
Pre Ovechkina to bolo prvé trojgólové predstavenie od 25. novembra minulého roka. V historickom poradí sa odpútal od Pavla Bureho a Darryla Sittlera, rovnako ako Ovechkin majú na 12. priečke Glenn Anderson a Richard Martin, ďalší na dosah je Teemu Selanne na 11. pozícii s 22 hetrikmi.
Ovechkin zároveň predĺžil svoju bodovú sériu na 12 zápasov a len jediné vystúpenie mu chýba na vyrovnanie najlepšej osobnej série v kariére, ktorú zvládol medzi 1. januárom a 1. februárom 2007. Vtedy za 13 duelov zaznamenal 20 bodov (8+12).
Ovechkin vedie tabuľku strelcov s 25 gólmi, už o štyri úspešné strely za ním sú Pastrňák, Brayden Point (Tampa Bay Lightning), Patrik Laine (Winnipeg Jets) a Jeff Skinner (Buffalo Sabres).

Ovechkin nastrieľal 21. hetrik v NHL

Ruský ostrostrelec je na 11. priečke v histórii v počte zápasov s minimálne dvoma strelenými gólmi. Ovechkin ich odohral už 126.
Posledným hetrikom sa navyše stal tretím hráčom v histórii, ktorý dal minimálne 25 gólov v 14 sezónach od svojho vstupu do NHL. Pred ním to dokázali len Jaromír Jágr a Mike Gartner. Gartner ich nakoniec predviedol bez prerušenia 15 (1979-94), Jágr dokonca 18 (1990-2008).
"Naozaj hrá veľmi dobre. Robí tie rozdielové veci a vždy, keď je na ľade, je hrozbou pre súperov," povedal na adresu kapitána tímu gólman Braden Holtby, ktorý pomohol 35 zákrokmi. "Nadviazal na to, ako hral počas minulej sezóny. A nesmierne si to užíva."
Dmitrij Jaškin si za Capitals pripísal asistenciu a jeho spoluhráč Michal Kempný vďaka prihrávke bodoval v druhom dueli po sebe.
Krejčího osemstovka
Tak tomu sa hovorí jubileum. David Krejčí tromi prihrávkami potvrdil, že je predovšetkým tvorca hry, ktorú navyše dokáže skvelo čítať. Tridsaťdvaročný český útočník bodoval štvrtýkrát za sebou a má za toho obdobie sedem bodov (2+5).
Celkovo je na Krejčího konte v základnej časti súťaže 596 bodov vďaka 178 gólom a 418 prihrávkam.
Ale Boston sa na 14. výhru za sebou proti Coyotes poriadne nadrel. Po prvej tretine totiž v TD Garden prehrával 0:2. Úsek dlhý štyri minúty a 50 sekúnd v priebehu druhého dejstva však všetko zmenil.
Bruins počas neho stihli všetky štyri góly. Danton Heinen najprv znížil, David Pastrňák o 33 sekúnd neskôr svojím 21. gólom v sezóne dokonca vyrovnal. Brad Marchand, ktorý predtým asistoval na Pastrňákov gól, potom dokonal obrat dvoma gólmi. Marchand bol nakoniec vyhlásený za prvú hviezdu večera, Krejčí za druhú a treťou hviezdou bol Pastrňák, autor gólu a dvoch asistencií.
"Je to veľká zábava," povedal Krejčí o možnosti hrať v jednej útočnej formácii s Marchandom a Pastrňákom. "Obaja sú hráči svetovej triedy. A ja som veľmi šťastný, že som s nimi v jednom útoku. Užívam si, keď pomáhame tímu vyhrávať zápasy."
Štrnásta výhra v rade proti jednému súperovi je momentálne najdlhšia aktívna séria v NHL a tretia najdlhšia v dlhej histórii Bruins. Datuje sa až do 10. októbra 2010, len o jeden deň skôr vtedy Boston doma podľahol Arizone 2:5, ale vzápätí to svojmu súperovi vrátil výhrou 3:0 na jeho ľade. Coyotes odvtedy uhrali len jeden bod.

Pastrňák sa presadil po prihrávke Marchanda

Blackhawks stále bez bodov
Chicago Blackhawks sú až po uši v problémoch. Tím, ktorý ešte nedávno zbieral vavríny, ostáva na dne Západnej konferencie. Porážka 3:6 na ľade Winnipeg Jets bola pre tradičný tím už ôsmym vystúpením bez bodového zisku za sebou.
Osemzápasová séria porážok je navyše pre Chicago už druhá v sezóne, na konci októbra a v prvej polovici novembra však počas nej uhrali aspoň dva body.
Klubu tak určite napadá, či ešte len tridsaťtriročný Jeremy Colliton bez trénerskej skúsenosti v NHL bol tou správnou voľbou ako náhrada za odvolanú trénerskú legendu Joela Quennevillea. Už jeho vyhadzov bol krokom, ktorý mnohých zarazil.
Jets vyhrali hneď prvú tretinu jasne 3:0, Kyle Connor potom v úvode tej druhej svojím druhým gólom večera ešte zvýšil. Dylan Strome, Dominik Kahun a Alex DeBrincat potom síce pre Chicago vykresali nádej, ale na viac sa už nezmohli.
"Toto už naozaj nie je sranda," utrúsil útočník Strome. "Prehrávame 0:2, alebo aj 0:3 prakticky po každej prvej tretine, ktorú odohráme. Naozaj neviem... ale skrátka musíme nájsť cestu, ako to zlomiť."
Jets si v kontraste s trápením hostí mohli vychutnať šiestu výhru z posledných siedmich duelov a v Západnej konferencii sú druhí, len jeden o bod za Nashville Predators, ktorí navyše odohrali o duel viac. Dustin Byfuglien, ktorý si v minulosti obliekal aj dres Blackhawks, zaznamenal tri asistencie.
Obrancovia porazených Brent Seabrook a Duncan Keith sa stali siedmou dvojicou v histórii NHL, ktorá spoločne odohrala aspoň 1000 duelov v NHL.

Connor bekhendom prekonal Warda

Oilers pod Hitchcockom naďalej žiaria
Edmonton Oilers pod vedením uznávaného trénerského barda naďalej kvitnú. Ken Hitchcock potvrdzuje, že v jeho prípade bolo na dôchodok naozaj zbytočne skoro.
Oilers si mohli vďaka triumfu 6:4 na ľade tímu Colorado Avalanche vychutnať už štvrtýkrát za sebou radosť víťazov a pripísali si siedmu výhru z posledných ôsmich duelov.
Od nástupu šesťdesiatšesťročného Hitchcocka tak z 11 odohraných duelov len dvakrát nebodovali a naďalej stúpajú v tabuľke Západnej konferencie.
Edmonton po dvoch odoraných tretinách viedol už 5:1. Finiš domácich, za ktorých drese Gabriel Landeskog (2+2) a Mikko Rantanen (1+3) obaja zaznamenali štyri body, prišiel neskoro.
Vo farbách víťazov sa najviac činili útočníci Ryan Nugent-Hopkins (2+1) a Leon Draisaitl (1+2), ktorý hral svoje 300. stretnutie v NHL.
Mrázek nezastavil Maple Leafs
Brankár Petr Mrázek dostal dôveru v bránkovisku tímu Carolina Hurricanes, ale silného soka s obávanou ofenzívou zastaviť nedokázal.
Český gólman síce predviedol 25 zákrokov, ale aj štyrikrát inkasoval. Za hostí otvoril skóre Tyler Ennis, na ktorého gól síce odpovedal Justin Williams, ale potom už triafali lej hráči Toronta Morgan Rielly, Patrick Marleau a John Tavares.
Ten už 19. gólom v sezóne oslávil svoj 700. zápas v základnej časti NHL. Stihol v nich nazbierať dokopy 654 bodov za 291 gólov a 363 asistencií.
William Nylander priložil ruku k dielu dvoma asistenciami a zaznamenal tak prvé body od svojho návratu do tímu po dlhom vyjednávaní o novej zmluve. "Toto vám pomôže cítiť sa fajn. Hrať dobre a vytvárať šance je dôležité," pochvaľoval si Nylander. "Určite na tom môžem stavať. Snažím sa do toho dostať najrýchlejšie, ako sa dá. A v každom zápase je to lepšie."
Nylander hral ešte len tretí zápas v sezóne, na kontrakte sa totiž dohodol až 1. decembra, keď uzavrel šesťročnú zmluvu s ročným príjmom 6,9 milióna dolárov.

Mrázkov perfektný zákrok proti Johnssonovi

Ostatné zápasy: Wild tradične porazili Canadiens, Buffalo po dlhom čase vyhralo, Canucks dobyli Columbus
Minnesota nastrieľala prvýkrát v sezóne sedem gólov a deklasovala Montreal 7:1, Canadiens tak porazila už siedmykrát za sebou pri celkovom skóre 35:10. Tomáš Tatar za Canadiens nebodoval prvýkrát po troch dueloch.
Buffalo Sabres uťali sériu piatich porážok, ktorá vystriedala skvelú šnúru desiatich výhier. O triumfe 4:3 po predĺžení nad Los Angeles rozhodol v čase 61:49 tradičný strelec Jeff Skinner.
Vancouver Canucks zaskočili domácich Columbus Blue Jackets a vyhrali 3:2, hoci ešte s blížiacim sa koncom 57. minúty prehrávali. Josh Leivo a Elias Pettersson si pripísali gól a prihrávku, Pettersson je prvým hráčom s 32 bodmi po 27 úvodných dueloch kariéry v NHL od Alexeia Yashina (1993-94).
Nashville Predators si zobrali späť prvé miesto v Západnej konferencii a výhrou 3:1 nad Ottawou potvrdili, že proti tímom z Východu sa im v tejto sezóne darí. Majú s nimi bilanciu deväť výhier z deviatich zápasov. Obranca Christián Jaroš sa znova nezmestil do zostavy Senators.
St. Louis Blues prekonali tím Florida Panthers 4:3. O tretej porážke hostí v rade rozhodol v divokom treťom dejstve gól Braydena Schenna necelé štyri minúty pred koncom.