Skip to main content

Na farmě v Budějovicích: Kotalík nemůže hrát NHL, tak si užívá v extralize.

Autor Michael Langr
Jako kotel plný páry vletěl do extraligy Aleš Kotalík. Útočník, jenž figuruje na výplatní listině klubu Buffalo Sabres může díky benevolenci svého zaměstnavatele hrát za České Budějovice a působení v mateřském klubu si užívá do sytosti.

Hned v prvním zápase po návratu do extraligy vstřelil gól, v říjnu nasbíral 8 bodů v 10 zápasech. Jeho pověstná tvrdá střela byla postrachem gólmanů, Kotalík hrozil v protiútocích i v přesilovkách. Po jeho příchodu se Jihočeši dostali do čela celé ligy.

Kotalík jako kdyby do Budějovic spadl rovnou z nebe. Tím spíš, že klub nemusí dvaatřicetiletému útočníkovi platit gáži. Kontrakt na tři miliony dolarů za sezonu má totiž české křídlo s americkým týmem. "Jediné omezení je v tom, že v případě potřeby si mohou Aleše kdykoliv vzít zpět do NHL. Takže jsme vlastně farma Buffala," řekl v nadsázce generální manažer jihočeského klubu František Joun.

Se Sabres má Kotalík jednocestný kontrakt, jenž uzavíral ještě s Calgary Flames. Z Kanady ho vedení Buffala získalo v létě výměnou, ale po tréninkovém kempu vyřadilo Kotalíka ze soupisky. Jinak by se totiž nevešlo pod platový strop.

Místo na farmu do Rochesteru ovšem Sabres vyhověli přání rodáka z Jindřichova Hradce a nechali ho odejít do Evropy. "Hraju tam, kam mě Buffalo poslalo. Že to je v mém mateřském celku a ne na farmě, to je jen o benevolenci Sabres, kde už jsem v minulosti něco odehrál," doplnil zkušený útočník, jenž ve zmiňovaném klubu nastřílel většinu ze 136 gólů v NHL. "Pokud se třeba někdo z týmu zraní a mě si zavolají zpátky do NHL, jsem samozřejmě připravený."

Výkony v extralize i jeho dřívější renomé skvělého kanonýra vynesly Kotalíka až do národního týmu. Kouč Alois Hadamczik ho nominoval na Karjala Cup ve Švédsku a Finsku. Souhlas k tomu muselo znovu dát Buffalo.  "Z hostování v Budějovicích mě přesunuli na týdenní hostování do reprezentace. Pak mě zase papírově přesunuli zpátky do Budějovic," popsal hokejista složité procedury.

Na turnaji ve Skandinávii však budějovický bombarďák neoslnil. A ve sbírání bodů výrazně zpomalil i po návratu. V listopadu získal jediný, za gólovou asistenci v utkání s Libercem.

Zdá se, že v posledních týdnech téhle výkonné mašině trochu dochází pára. Kotalík by zkrátka potřeboval znovu přiložit pod kotel.
Čítajte viac