basrkov2

Leto je v hokeji obdobím oddychu, rekreácie a príprav na novú sezónu. Ale aj časom ohliadnutia za tou starou a predpovedí, ako dopadne tá ďalšia. V novom miniseriáli rozoberáme najlepších hráčov na jednotlivých postoch. Ďalší v poradí sú top hokejisti v oslabení. Rebríček s naším bodovaním vznikol z interného hlasovania šiestich redaktorov a editorov NHL.com/sk.

Štatistiky nie sú všetko a hráč, ktorý trávi na ľade najviac času v oslabení, nemusí byť v tejto činnosti automaticky najúspešnejší. A ani nie je.
Najlepší hráči v početných nevýhodách sú mixom útočníkov a obrancov a ako víťaz z nich vychádza útočník Florida Panthers Aleksander Barkov, ktorý má vo svojej zásobárni hokejových zbraní oproti ostatným niečo navyše.
Viac o téme: [Vládcovia presiloviek sú hviezdy Penguins]
Väčší špecialisti sú až za ním. Vrátane Rona Hainseyho z Toronto Maple Leafs, ktorý minulý rok strávil na ľade v oslabení suverénne najviac času zo všetkých v lige.
1. Aleksander Barkov (Florida Panthers) 45 bodov
Šikovný Fín odohral v sezóne 2017-18 takmer 139 minút v oslabení a pre kouča Boba Boughnera je v tejto situácii jasnou voľbou, čo v prípade hviezd tímu nebýva vždy pravidlom. Barkov však dokáže k poctivému bráneniu pridať aj bonus v podobe strelených gólov. Minulý rok ich dal v početných nevýhodách dokonca päť.
2. Zdeno Chára (Boston Bruins) 42 bodov
Slovenská legenda nemusí mať ohromujúce čísla, ale keď postavíte pred bránku chlapa ako je on, má to veľké výhody. Od gólmana odtlačí každého koho si zmyslí a vďaka obrovskému rozsahu rúk ešte všade dosiahne. Veď aj po Ronovi Hainseym odbránil na ľade v oslabení najviac času (266 minút a 25 sekúnd).

Chara

3. Brayden Point (Tampa Bay Lightning) 35 bodov
Všestranný hráč z Tampy zažil veľmi vydarený ročník. Nielenže sa mu darilo zbierať body, ale pre kouča Jona Coopera je cenným hráčom aj z hľadiska oslabení. Jeho svižnosť sa zíde okrem iného aj na pozbieranie piatich bodov v čase, keď sa jeho tím bránil v presilovke súpera. Na rozdiel od Barkova dokáže hrať aj dobre do tela a zbierať hity.
4. William Karlsson (Vegas Golden Knights) 28 bodov
Divokého Billa, ako ho prezývajú, by chcel mať v tíme každý tréner. Švédsky rýchlik v minulej sezóne trojnásobne prekonal osobné maximum v produktivite a ešte pritom stihol odvádzať cenné služby v oslabení - ale štyri góly a päť bodov sú len príjemným doplnkom jeho univerzálnych služieb.
5. Alex Pietrangelo (St. Louis Blues) 22 bodov
Pán nenápadný. Tak by sa po poslednom ročníku dali zhodnotiť výkony opory Blues. Pietrangelo totiž trochu poľavil z predchádzajúcich štandardov, ale aj tak ostáva hráčom, bez ktorého by tím nemohol hrať oslabenia. Pri súperovej početnej výhode odohrá priemerne 2 minúty a 19 sekúnd na zápas.

pietrangelo 121717

6. Ron Hainsey (Toronto Maple Leafs) 17 bodov
Ak hľadáte najväčšieho špecialistu na oslabenia v lige, tak je to práve Hainsey. Tento veterán odohral v štyroch (alebo troch) 318:29 minút, čo je viac ako o 50 minút viac než druhý Chára. Najmä vďaka nemu a solídnemu číslu 6,4 inkasovaných gólov na 60 minút v oslabení sa Maple Leafs v tejto disciplíne dostali aspoň do priemeru NHL.
7. Patrice Bergeron (Boston Bruins) 15 bodov
Bergeron je zástupcom skupiny hráčov, ktorí okrem úloh, ktoré majú vpredu, dokonale plnia aj tie defenzívne. Podobným prípadom je aj Anze Kopitar z Los Angeles Kings, s ktorým sa striedajú v získavaní Frank J. Selke Trophy pre najlepšie brániaceho útočníka. Kvalitná hra v oslabení medzi jej pravidelné (a oceňované) úlohy určite patrí.
8. Andy Greene (New Jersey Devils) 14 bodov*
Opora defenzívy Devils v minulej sezóne strávila na ľade v oslabení 262:29 minúty, čo je tretie najvyššie číslo v súťaži. Určite to teda nie je také ľahké, že súperi by si mohli povedať, aké bude ľahké využiť presilovku, keď je v hre on. Na 60 minút je to len šesť gólov, čo je medzi špecialistami solídny výsledok.

greene-pit-GettyImages-626735140

9. Ryan Ellis (Nashville Predators) 14 bodov\
Klubový spoluhráč Roman Josi trávi pri hre v oslabení viac času, ale je aj častejšie pri inkasovaných góloch, a tak v našom hodnotení dostáva prednosť Ellis. Ten asi aj vďaka drsnej vizáži vzbudzuje rešpekt, aj keď má skôr subtílnejšiu postavu. V tomto smere je teda opakom Cháru, ale tiež je nesmierne užitočný.
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
10. Sean Couturier (Philadelphia Flyers) 14 bodov\

Couturier písal v minulej sezóne rozprávku o tom, ako sa z defenzívneho špecialistu stala opora ofenzívy a pritom nepoľavila zo zabehnutých štandardov (okrem iného bol finalistom Frank J. Selke Trophy). Kouč Flyers Dave Hakstol v ňom objavil neoceniteľného hráča, ktorý sa rýchlo vyšvihol medzi opory tímu vo všetkých herných činnostiach.
\ Greene, Ellis a Couturier mali v našom hodnotení rovnaký počet bodov, o lepších pozíciách rozhodla nižšia hodnota inkasovaných gólov v oslabení v prepočte na 60 minút.*
Tesne pod čiarou: Derek Forbort (Los Angeles Kings), Viktor Arvidsson (Nashville Predators), Michael Grabner (New Jersey/Arizona Coyotes), Zach Hyman (Toronto Maple Leafs)…