mcdavid

NHL.com/sk vám aj v sezóne 2018-19 každý pondelok prináša pohľad na horúce trendy a dianie v National Hockey League. Od sérií výhier či prehier cez veľké výkony jednotlivcov až po novinky okolo ligy, s Pulzom NHL budete vždy v rovnakom rytme ako najlepšia hokejová súťaž sveta.
V tomto diele budeme na príklade Connora McDavida rozoberať pozitíva aj riziká vyťaženosti najväčších hviezd.

Nedeľné pokračovanie bitky o Albertu to opäť dokázalo. Kapitánovi Edmonton Oilers Connorovi McDavidovi stačí malá chvíľa bez dozoru, aby dokázal rozhodnúť. Kouč Ken Hitchcock to veľmi dobre vie a svoju najväčšiu hviezdu nasadzuje do hry tak často, ako sa len dá. Dokonca až tak, že sa blíži k rekordom.
[Vyberajte kapitánov na 2019 NHL All-Star Game!]
Je to jednoduchá úmera. Čím častejšie bude McDavid na ľade, tým je väčšia šanca, že Oilers uspejú.
"Pri tom góle sme skrátka urobili chybu. Dvaja hráči vyštartovali na jedného a McDavid ostal voľný. Rozobrali sme si to, aby sa to nabudúce neopakovalo," smútil gólman Flames David Rittich po porážke 0:1.
Líder Edmontonu mal okrem víťazného gólu do siete Calgary na svedomí aj rozdielový gól v piatkovom dueli s Minnesota Wild. Oilers majú v Pacifickej divízii vďaka poslednej výhre na dosah postupové priečky.
"V takých zápasoch ako proti Flames si skrátka musíte nájsť cestičku, pretože táto liga je a vždy bola o minimálnych rozdieloch," tvrdil McDavid.

McDavid bez prípravy zavesil prihrávku Chiassona

Práve on je tou zbraňou, ktorá Edmontonu dáva nádej. Keby sa dalo, Hitchcock by najväčšiu hviezdu Oilers asi nasadzoval na celých 60 minút. Ale priestor, ktorý kouč McDavidovi zveril, je naozaj obrovský.
Od Hitchcockovho príchodu k tímu, pri ktorom na lavičke nahradil Todda McLellana, bolo McDavidovo zvýšenie času na ľade viac ako desaťpercentné. Z 22:13 minúty na 24:34!
Šesťdesiatšesťročnému trénerovi sa však nemožno čudovať. Pohľad na štatistiky hovorí, že keď je McDavid na ľade, Oilers sú jedným z najlepších tímov v NHL. A jedným z najhorších, keď kapitán medzi mantinelmi práve chýba...
Z 82 edmontonských gólov v sezóne ich takmer polovica padla počas McDavidovho pobytu na ľade. Hitchcock tak na hráča s číslom 97 ukazuje stále častejšie.
"Jeho schopnosť zotaviť sa v krátkom čase je naozaj ohromujúca," povedal podľa TSN Hitchcock, ktorý vraj niečo také nezažil od čias, ako v Dallas Stars viedol ruského beka Sergeia Zubova, ktorý bol pritom počas aktívnej kariéry ťažký fajčiar.
"Connor je schopný dať sa na striedačke rýchlo dokopy a pokračovať v rovnakom, teda maximálnom tempe," vidí Hitchcock.

McDavid ušiel McNabbovi a vychutnal si Fleuryho

V období od 20. novembra do 6. decembra Oilers pri rovnovážnom počte hráčov na ľade nastrieľali päť gólov s McDavidom - a len šesť bez neho.
Ako to vyzerá bez kapitána, si Oilers výnimočne vyskúšali v súboji s bývalým Hitchockovým klubom z Dallasu - a prehrali 1:4. Bola to McDavidova prvá absencia po 222 zápasoch. Ale hneď ako sa muž s písmenom C na drese vrátil do hry, Edmonton trikrát vyhral.
Hitchcockov úspech, ktorý dokazuje bilancia 7-2-1, je teda úzko spojený s McDavidovou zvýšenou účasťou na ľade. Tréner Oilers hneď na začiatku svojho angažmánu naznačil, že sa bude snažiť posunúť kapitánove limity.
Proti St. Louis mal McDavid ice time dokonca 28 minút a jednu sekundu! V ďalších dvoch zápasoch prekonal hranicu 21 minút.
Ak by kouč Oilers posielal svoju hviezdu na ľad s rovnakou vytrvalosťou, McDavid by sa mohol dotknúť dokonca hranice 24 minút, čo by bolo medzi útočníkmi najviac od čias, keď Rus Ilya Kovalchuk ešte pred svojím odchodom z NHL v roku 2013 dosiahol v New Jerssey priemer 24:47 minúty.
Po nedeli mal McDavid vedľa menovky priemerne odohraných 22:43 minúty.

McDavidov nádherný gól proti Minnesote

Pozoruhodným číslom je aj údaj 18 minút a 29 sekúnd priemerne odohraných pri hre 5 na 5, ktorý z McDavida robí kandidáta na prekonanie rekordu stanoveného útočníkom. Tieto štatistiky sa v NHL detailne zaznamenávajú od sezóny 1997-98.
Odvtedy za 20 rokov pokorilo hranicu 18 minút v sezóne pri hre 5 na 5 len sedem forvardov. A len jeden - Pavel Bure v sezóne 1998-99 - mal na konte viac ako devätnásť minút, presne 19:12 minúty.
Pre porovnanie: Sidney Crosby v kariére pri rovnovážnom stave hráčov na ľade odohral priemerne necelých 16 minút na zápas (15:49). McDavid tak v súčasnosti pri hre 5 na 5 každý večer odohrá o tri až štyri minúty viac.
Ale keď sa na chvíľu prestaneme opájať možnosťou rekordných zápisov, vynoria sa aj riziká s tým spojené.
McDavid je v každom zápase najsledovanejším hráčom Edmontonu, práve proti nemu sa zložito vytvárajú taktické plány, ktoré kapitán Oilers zatiaľ väčšinou dokáže postaviť na hlavu.
Lenže sezóna je dlhá a pri maximálnom vyťažení sa zvyšuje riziko únavy a zranení. Čo by bol Edmonton bez McDavida?
Viac o téme: [Súboj o Richard Trophy sľubuje slušnú prestrelku]
Superstar Oilers však v maximálnom vyťažení medzi útočníkmi nie je sama. Porovnateľné čísla majú aj Aleksander Barkov z Florida Panthers, Mark Scheifele z Winnipeg Jets, líder Los Angeles Kings Anze Kopitar alebo Patrick Kane z Chicago Blackhawks.
Jeho situácia je podobná ako tá McDavidova: po vyhadzove kouča Joela Quennevillea začal nový tréner Jeremy Colliton udeľovať Kaneovi o dve minúty viac času.
"Keď sa hrá 5 na 5, Connor môže ísť na ľad v každom druhom striedaní. A to je niečo, čo nám dá obrovskú výhodu," je presvedčený Hitchcock.
Edmontonský kouč by však mal nechať svoju najväčšiu zbraň aj trochu zvoľniť, aby v priebehu základnej časti dokázala nazbierať sily, ktoré potrebuje v boji o play off aj vo vyraďovacej časti samotnej. Aby potom McDavid v prípade postupu nebol len tieňom svojej uhrančivej hokejovej osobnosti.
Hitchocka, ktorý kanadský zázrak v posledných dňoch zmenil za stachanovca, tak bude čakať stále zložitejšia cizelérska práca, aby McDavida nevyšťavil. To by mu nielen fanúšikovia, ale asi aj manažment Oilers nikdy neodpustili.