MarincinMW

V piatok sa v NHL odohralo šesť zápasov a predstavil sa len jeden slovenský hokejista. Obranca Martin Marinčin však prvým gólom v sezóne pomohol k obratu Maple Leafs proti Philadelphii a Toronto nakoniec uspelo 7:6. Matthew Tkachuk riadil triumf Calgary nad Rangers piatimi bodmi a Flames sa vrátili na čelo Západnej konferencie.

Toronto zvládlo obrat
James van Riemsdyk nastrieľal hetrik, Flyers viedli v Scotiabank Arene už 5:2 a nakoniec to bolo aj tak málo pretože nezískali ani bod. Maple Leafs otočili vývoj piatimi gólmi po sebe a vybojovali výhru 7:6.
Maple Leafs zvrátili trojgólové manko už druhýkrát v sezóne, prvýkrát sa im to podarilo 23. februára proti Montreal Canadiens.
Marinčin sa presadil v tretej tretine, keď jeho strelu od modrej čiary tečoval obranca Robert Hagg a skóre bolo vyrovnané na 5:5. Pre dvadsaťsedemročného beka to bol prvý gól v sezóne a dokonca prvý zásah od 11. novembra 2016, keď tiež skóroval proti Flyers.
Rodák z Košíc má po 18 dueloch v ročníku bilanciu päť bodov, okrem piatkového gólu nazbieral aj štyri asistencie.
Flyers otvorili skóre zásluhou Jakuba Voráčka, ktorý sa strelou bez prípravy presadil devätnásty raz v sezóne. Patrick Marleau potom dal vyrovnávajúci gól už v 777. zápase za sebou, z ktorých nevynechal ani jeden. Je to šiesta najdlhšia séria medzi 'železnými mužmi' v histórii NHL.
Potom v úvode druhej tretiny otvoril svoj gólový účet van Riemsdyk, ktorý tečoval strelu Radka Gudasa. Práve český obranca potom v polovici duelu zvýšil na 4:2 a o necelú minútu nato ho nasledoval Shayne Gostisbehere. Domáci sa však ešte do druhej pauzy vrátili vďaka dvom gólom Jakea Muzzina.
Po návrate z kabín vyrovnal Marinčin, v čase 55:00 dokonal obrat Auston Matthews a po chvíli zvýšil aj na 7:5. Van Riemsdyk potom síce zavŕšil druhý hetrik v sezóne a svoj piaty v NHL, ale na výhru Flyers to bolo málo.
"Je super takto sa vrátiť do zápasu a vyhrať. Tieto dva body sú pre nás veľmi dôležité," vyhlásil Muzzin. "Radšej by sme sa k nim dostali trochu iným spôsobom, ale výhra je výhra. Ukázali sme veľa charakteru, pretože sme sa nevzdali a hrali sme svoj hokej ."

Marinčin sa presadil od modrej čiary

Flames opäť pred Sharks, Tkachuk zažiaril
Calgary znova vládne Západnej konferencii a najvýraznejší podiel na tom mal Matthew Tkachuk.
Ten si celý večer v Scotiabank Saddledome ukradol pre seba a stal sa tretím hráčom Flames, ktorý stihol aspoň päť bodov za zápas. Johnny Gaudreau nedávno 12. marca exceloval proti New Jersey Devils šiestimi bodmi (3+3), Sean Monahan uzavrel minulý kalendárny rok piatimi prihrávkami proti San Jose.
Gaudreau proti Rangers otvoril skóre presne po 10 minútach, už po 70 sekundách odpovedal Neal Pionk. Ale od druhého dejstva mali Flames duel pevne vo svojich rukách.
Michael Frolík zvýšil na 4:1 po zakončení zblízka v 46. minúte, keď ho Tkachuk našiel skvelou zadovkou naslepo. On sám potom aj uzavrel výsledok.
Flames majú odohraných 71 duelov a nazbierali v nich 95 bodov. Opäť sú tak najlepším tímom ligy za suverénnym lídrom, ktorým je Tampa Bay Lightning. San Jose odohralo rovnaký počet zápasov a má o jeden bod menej.
"Je pekné opäť byť na špici Pacifickej divízie, ale teraz musíme aj tak pokračovať," vyhlásil Tkachuk. Svoj osobný výkon nepreceňoval. "Len som mal dnes šťastie, že som hral s hráčmi, ktorí si vedia poradiť v zakončení."
"Vyzerá to tak, že to bude bitka až do konca," podotkol Frolík o dostihoch s Sharks. "Je to nesmierne vyrovnané a asi to tak bude až do úplného záveru. Ale my sa musíme sústrediť na každý zápas, ktorý nasleduje."
Gólman David Rittich pomohol k triumfu 24 úspešnými zákrokmi. Chmáry na strane domácich spôsobilo len odstúpenie jedného z ofenzívnych hviezd Flames Monahana, ktorý po prvej tretine už nezasiahol do hry.

Gaudreau dal pekný gól po brejku

Bolestivá strata Avalanche
Hráči tímu Colorado Avalanche stratili veľmi cenné body, keď prehrali s Anaheim Ducks 3:5. Aj keď Ducks ešte nie sú definitívne mimo hry, Avalanche sú k vyraďovacím bojom oveľa bližšie. A táto strata ich môže naozaj veľmi mrzieť.
Bol to už tretí zápas Colorada bez bodového zisku z posledných štyroch vystúpení. Na druhú divokú kartu v Západnej konferencii, ktorú momentálne držia Arizona Coyotes, tak teraz Avalanche strácajú päť bodov.
Obidvom tímom pritom do konca základnej časti ostáva odohrať už len 11 zápasov a navyše sú medzi nimi aj Minnesota Wild, ktorí majú na Arizonu trojbodové manko.
Na začiatku pritom zlyhaniu Avalanche vôbec nič nenasvedčovalo.. Po prvej tretine viedli 2:0, keď sa presadili tradiční strelci Nathan MacKinnon a Mikko Rantanen.
Lenže Ducks v druhej tretine v priebehu necelých ôsmich minút otočili skóre na 3:2. Sven Andrighetto v 49. minúte ešte vyrovnal, ale v čase 59:03 Corey Perry rozhodol o výhre hostí svojím druhým gólom večera a Hampus Lindholm zaklincoval víťazstvo do prázdnej bránky.
Útočník hostí Ryan Getzlaf stihol tri body za gól a dve prihrávky. Vďaka svojej prvej asistencii v zápase sa v trinástej sezóne za sebou dostal na métu 30 prihrávok, čo je najdlhšia aktívna séria v NHL.

MacKinnon využil situáciu dvaja na jedného

Mrázek na všetko nestačil
Carolina prehrala dôležitý zápas dvoch aktuálnych držiteľov divokých kariet vo Východnej konferencii.
Blue Jackets určili ráz zápasu dvoma zásahmi v úvodných šiestich minútach, keď sa presadili Adam McQuaid a David Savard.
Brankár Petr Mrázek bol potom bezchybný a pripísal si 17 zákrokov, lenže jeho spoluhráči v útoku už nič nevymysleli. Josh Anderson gólom do prázdnej bránky v záveru zaistil výhru domácich.
Sergei Bobrovsky predviedol v bránkovisku víťazov perfektný výkon. Vychytal už šiestu nulu v sezóne a celkovo tridsiatu v kariére, ale tentoraz pri čistom konte stanovil aj svoj najvyšší počet zákrokov (46).
"Cítil som sa skvelo" pochvaľoval si Bobrovsky. "Videl som veľa pukov a keďže na mňa išlo veľa striel, dostal som sa do zápasu. Darilo sa mi ustrážiť vyrazené puky, dnes som to mal pod kontrolou."
Blue Jackets sa tak bodovo vyrovnali Hurricanes, obidva tímy majú o dva body viac ako Montreal Canadiens a o štyri body viac ako oni majú teraz Pittsburgh Penguins.
"Bol to jeden z tých večerov, keď takmer určite viete, že budú fungovať veci, ktoré fungujú zvyčajne," pripustil kouč porazených Rod Brind'Amour. "Ale aj nášmu brankárovi sa v sezóne podarilo ukradnúť pre nás pár zápasov."
Výhra Blue Jackets definitívne vyradila z hry o vyraďovacie boje New Jersey Devils.

Mrázkov skvelý zákrok proti Andersonovi

Skvelý Fleury
Hráči Vegas Golden Kniights zaznamenali siedmu výhru z posledných ôsmich duelov a a napravili tak predchádzajúcu porážku 3:6 z Calgary, keď tesne vyhrali v aréne Dallas Stars 2:1.
Na úspechu minuloročného finalistu Stanley Cupu mal leví podiel brankár Marc-Andre Fleury, ktorý si pripísal 40 úspešných zákrokov a uľahčil tak výber prvej hviezdy zápasu.
V American Airlines Center však tridsaťštyriročný brankár nadviazal na svoje predchádzajúce výborné výkony. Vychytal totiž šiestu výhru za sebou, počas tejto série inkasoval len päť gólov a s 35 víťazstvami kraľuje brankárom v celej NHL.
"Na strane súpera je viacero talentovaných hráčov," pripomenul Fleury, ktorý chytal už svoj 796. duel základnej časti NHL. "A je zábava, keď sa vám darí brániť im v tom, aby dostali puk za váš chrbát, nie je to tak?"
O góly víťazov sa postarali Ryan Reaves a Max Pacioretty, ktorý otvoril skóre už po 18 sekundách. Roope Hintz vyrovnal na začiatku piatej minúty.
Za Fleurym veľmi nezaostával ani Anton Khudobin, ktorý si v bránkovisku Stars pripísal 35 zákrokov. Dallas prehral ešte len druhý zápas z posledných ôsmich a drží druhú divokú kartu na Západe.

Pacioretty trafil po 18 sekundách hry

Obrat Devils vo Vancouveri
New Jersey Devils zvíťazili na ľade Vancouver Canucks 3:2 po nájazdoch, hoci na začiatku tretej tretiny prehrávali v súboji dvoch tímov, ktoré sú ďaleko za pozíciami do play off už 0:2
V 24. minúte Elias Pettersson otvoril skóre v presilovke, Tanner Pearson v úvode tretej časti zvýšil, ale Kevin Rooney najprv znížil a v 54. minúte Stefan Noesen zaistil pokračovanie.
Lenže predĺženie nerozhodlo a tak prišli na rad veľmi dlhé nájazdy. Damon Severson až v ich siedmej sérii rozhodol o druhom úspechu Devils po predchádzajúcej sérii siedmich porážok.