Malkin sa prebral, Penguins chýba krok k titulu

Možno kľúčové víťazstvo v ceste za ziskom Stanley Cupu vybojovali hráči Pittsburgh Penguins, ktorí zvíťazili na ľade San Jose Sharks 3:1 a rovnakým pomerom vedú aj v celej finálovej sérii. K vysnívanému triumfu im tak chýba jediná výhra.

"Pre nás to ale neznamená koniec. Rozhodne sa nevzdávame. Sme najlepším vonkajším tímom v lige," zdôraznil kouč porazených Peter DeBoer. "Pokúsime sa vybojovať šiesty zápas v domácom prostredí. Kým niektorý tím nemá štyri výhry, nie je koniec."

Hlavným hrdinom duelu sa stal hráč, ktorý sa doteraz v súbojoch proti Sharks poriadne trápil. Útočník Evgeni Malkin si v úvodných troch dueloch série nepripísal ani bod, tentokrát však zaznamenal gól a asistenciu a bol kľúčovým strojcom extrémne dôležitého triumfu svojho tímu.

Penguins sa vo štvrtom zápase podarilo to, čo vo všetkých predchádzajúcich dueloch finálovej série. Strelili prvý gól. Už v 8. minúte vletel do obranného pásma Sharks Phil Kessel, jeho strelu gólman Martin Jones ešte vyrazil, na pohotovú dorážku Iana Colea už ale stačiť nemohol.

Hostí strelený gól upokojil, domáci sa naopak trápili v ofenzíve. Proti dobre organizovanej obrane Pittsburghu sa presadzovali len veľmi zložito, hosťujúci brankár Matt Murray navyše pôsobil veľmi istým dojmom.

V 23. minúte navyše Penguins svoj náskok zdvojnásobili. Stalo sa tak vo chvíli, kedy domáci Melker Karlsson pykal na trestnej lavici za nedovolené bránenie.

Penguins dobre zakombinovali v útočnom pásme, puk putoval po ose Kris Letang, Phil Kessel až k Evgeni Malkinovi, ktorý pri ľavej tyčke bránky Sharks pohodlne navýšil vedenie a oslávil svoj prvý gól vo finálovej sérii.

"Bohužiaľ musíme celú sériu doháňať náskok súpera, to nás dostáva z rytmu," uviedol DeBoer. "Toto treba zmeniť. Musíme nájsť spôsob, ako sa presadiť skôr než súper."

San Jose si za celú strednú časť pripísalo len štyri strely na bránku, Penguins sa darilo mať priebeh zápasu úplne pod kontrolou. To sa ale v tretej časti zmenilo.

Sharks zvýšili aktivitu a čoskoro si začali vytvárať šance. V 45. minúte Logan Couture skvelo vysunul do úniku Patricka Marleaua, veterán kalifornského klubu ale v priamej konfrontácii s Murraym neuspel.

V 49. minúte sa už domáci dočkali. K odrazenému puku sa najrýchlejšie dostal Melker Karlsson a svojím štvrtým zásahom v tohtoročnom play off vrátil San Jose späť do hry.

O tri minúty neskôr už mohlo byť vyrovnané. Murray zaváhal pri rozohrávke, puk sa dostal na hokejku kapitána Joe Pavelskiho, ten ale z bezprostrednej blízkosti mieril len do hrude gólmana Penguins.

Sharks vrhli v závere všetky sily do útoku, udrieť ale mohlo na druhej strane. V 57. minúte predviedol rýchly výpad Matt Cullen, ktorý sa šikovnou sťahovačkou zbavil obrancu, trafil však len pripraveného Jonesa.

O niekoľko desiatok sekúnd neskôr už Penguins mohli oslavovať. Po skrumáži v strednom pásme sa k puku dostal Carl Hagelin, presne našiel Erica Fehra, ktorý sa nemýlil a zaistil Penguins vedenie 3:1.

Rovnakým pomerom vedie Pittsburgh aj v celej sérii a už vo štvrtok môže na svojom ľade oslavovať vysnívaný zisk Stanley Cupu.

"Musíme hrať tak, ako sa nám zatiaľ darí celú sériu," vyzval kapitán Penguins Sidney Crosby. "Vieme, čo je v hre, ale musíme sa sústrediť len na hru. Ostatné potom príde samo."

V drese Sharks kvôli zraneniu znovu nenastúpil český útočník Tomáš Hertl, obranca Roman Polák strávil na ľade 14 minút, do štatistík zápasu sa ale nezapísal.