MS sú za nami. Ktoré boli najzaujímavejšie momenty?

Lundqvistov triumf, kanadský obrat, slovenské dno... Pozrite si najlepšie momenty skončeného šampionátu podľa

Autor NHL.com/sk / NHL.com

81. majstrovstvá sveta IIHF sú minulosťou. V mnohých smeroch, či už ide o návštevnosť, usporiadateľské mestá, počet hráčov z NHL, drámy v play off alebo súboje veľmocí patrili k najzaujímavejším v histórii.

Ako čerstvú spomienku si s nami pozrite top momenty turnaja v Kolíne nad Rýnom a Paríži podľa NHL.com/sk.

Lundqvist v nájazdoch vychytal zlato pre Švédov

Kanada tretí titul v rade nezískala, prehrala po nájazdoch. Novým majstrom sveta je Švédsko

Autor NHL.COM/SK / NHL.com

Kanadskú túžbu po zlatom hetriku z majstrovstiev sveta IIHF zastavili nájazdy a v nich neprekonateľný velikán Henrik Lundqvist. Brankár New York Rangers vychytal všetkých štyroch strelcov a postaral sa tak o to, že novým majstrom sveta sa stalo Švédsko.

V penaltovom rozstrele finálového duelu o tom rozhodli aj dvaja úspešní strelci Nicklas Backstrom a Oliver Ekman-Larsson.

Rusko ďalší obrat nepripustilo a má bronz

Zborná sa po závere semifinále otriasla a v súboji o tretie miesto zdolala Fínov 5:3

Autor NHL.com/SK / NHL.com

Deň po semifinále s Kanadou, v ktorom Rusi viedli o dva góly a napriek tomu zápas prehrali 2:4, to znovu vyzeralo, že im hrozí ďalší stratený duel. V súboji o tretie miesto zborná tentoraz viedla nad Fínskom dokonca 4:0, ale súper sa dokázal zdvihnúť a troma gólmi v tretej tretine sa vrátil do zápasu. Na rozdiel od soboty si ale Rusi tentoraz záver ustrážili a na majstrovstvách sveta IIHF v Kolíne nad Rýnom vybojovali bronz.

Švédsko zdolalo Fínov a vo finále vyzve Kanadu

Tím s 19 hokejistami z NHL zvládol semifinále šampionátu, o titul si zahrá s obhajcami

Autor Michael Langr / NHL.com/cs

Tím Švédska s 19 hráčmi z NHL postúpil do finále majstrovstiev sveta IIHF, keď v sobotu v Kolíne nad Rýnom porazil Fínov 4:1. Súboj s veľkým rivalom zvládol vďaka dvom využitým presilovkám v druhej tretine, za víťazstvom si však výborným výkonom išiel od začiatku až do konca.

"Darilo sa nám posielať puky na bránku, dobré sme zahrali presilovky. V tom bol nakoniec rozdiel," povedal webu IIHF.com obranca víťazov Jonas Brodin. "Zodvihli sme sa. Na turnaji sme nehrali dobré presilovky, takže je fajn, že nám vyšli v čase, keď to bolo najdôležitejšie."

Kanada bude po heroickom obrate hrať o zlato

Obhajca titulu prehrával po dvoch tretinách s Ruskom 0:2, ale duel otočil a postúpil do finále

Šanca Kanady na zlatý hattrick z majstrovstiev sveta IIHF stále žije. Aj napriek tomu, že v semifinále s Ruskom zámorský výber po dvoch tretinách prehrával 0:2 a ešte päť minút pred koncom doťahoval, dokázal štyrmi gólmi za sebou zápas otočiť a po výhre 4:2 si zahrá o tretie zlato v rade.

"Bol to unikátny zápas, ako sa to všetko zbehlo aj s tým záverom," citoval server IIHF.com obrancu Coltona Parayka. "Rusi dali krásne góly, hrali výborne, všetka česť. Ale my sme dodržiavali taktiku a v tretej tretine sme podali perfektný výkon. Hrať o zlato je veľká vec, keď na to pomyslím, mám husiu kožu. Máme tu skvelý tím a užijeme si to."

V semifinále vyzve Rusko Kanadu a Fíni Švédov

Fínsko vyradilo Američanov a stretne sa s veľkým rivalom. Česi nedali ani gól, ich premožitelia Rusi idú na Kanadu

Rusko - Česko 3:0

Česká reprezentácia na majstrovstvách sveta IIHF v Paríži končí. Stroskotala na Rusku, ktorému nedokázala dať vo štvrťfinálovom dueli ani gól. Zborná postupuje po výhre 3:0 do semifinále, v ktorom vyzve víťaza zápasu Kanada - Nemecko.

O ruské góly sa už v prvej tretine postarali dvaja hokejisti z NHL: obranca Dmitry Orlov z Washington Capitals a krídlo Nikita Kucherov z Tampa Bay Lightning. Ten pridal aj asistenciu na tretí gól z hokejky Artemiho Panarina, ktorý šesť minút pred koncom tretej časti ukončil akékoľvek zvyšky českých nádejí na možný obrat.

Česi naň však, realisticky vzaté, ani nemali. Do súvislejšieho tlaku sa dostali až v polovici tretej tretiny, lenže proti sformovanej ruskej obrane sa presádzali ťažko. Chýbala im ľahkosť v korčuľovaní a presnosť v kombináciách, ktorou sa naopak prezentoval súper plný ofenzívnych es.

MS naplno odhalili veľké slovenské problémy

Šampionát naplno odhalil slovenské slabiny. V zápase proti Švédsku sa však tím lúčil so cťou

Autor Michael Langr / NHL.com

Hokejisti Slovenska prehrali aj posledný zápas na majstrovstvách sveta IIHF v Kolíne nad Rýnom, keď podľahli Švédsku 2:4. Aj keď to bolo aspoň čestné lúčenie, z dejiska turnaja odchádzajú so zvesenými hlavami.

Slováci sa vyhli zostupu z elitnej šestnástky len vďaka pondelkovej výhre Dánska nad Talianskom, v riadnom hracom čase nevyhrali ani jeden zápas a dosiahli jediné víťazstvo nad Talianskom v predĺžení. Okrem toho získali po jednom bode s Dánskom a Nemeckom za porážky po nájazdoch. V skupine A končia siedmi so skóre 12:28 a s odstupom minimálne siedmich bodov za štvrtým postupujúcim celkom do štvrťfinále.

Dáni zachránili Slovákov v elitnej skupine MS

Kanada vyhrala skupinu B. Hokejisti Dánska porazili Taliansko a vyradili ho tak z top 16

Slovensko ostane aj v budúcom roku členom elitnej šestnástky majstrovstiev sveta IIHF. Jeho účasť v najvyššej kategórii zachránili Dáni, ktorí porazili Taliansko 2:0 a odsúdili ho tak na zostup.

Obaja súperi však dlho napínali nervy slovenských fanúšikov. Výhra Talianov by znamenala zostup Slovenska v prípade, že by v utorok prehralo so Švédmi. Ešte tri minúty pred koncom tretej časti bol stav bezgólový, a aj keď sa outsider sústredil len na defenzívu a nemal skoro žiadne šance, Michele Marchetti ho mohol v polovici tretej tretiny dostať do vedenia.

Po prehre s USA hrozí Slovensku pád do hlbín

Slovenská reprezentácia nestačila na Američanov a hazarduje so zostupom z elitnej skupiny

Autor Michael Langr / NHL.com/SK

Pôvodne živili nádej na postup do štvrťfinále. Keď sa postupne rozplývala, vyzeralo to, že sa v pohode udržia okolo šiesteho miesta v skupine. Teraz si však hokejisti Slovenska skomplikovali situáciu tak, že im reálne hrozí vypadnutie z elitnej skupiny majstrovstiev sveta IIHF.

Slováci musia po prehre s Ruskom riešiť záchranu

Reprezentácia inkasovala od zbornej šesť gólov a nedala ani jeden. Kanada prvýkrát zaváhala

Hokejisti Slovenska podľahli na majstrovstvách sveta IIHF v Kolíne nad Rýnom favorizovanému Rusku vysoko 0:6. Po piatich zápasoch sú so štyrmi bodmi na predposlednom, siedmom mieste skupiny A a namiesto bojov o postup sa budú sústrediť skôr na záchranu v elitnej skupine MS.

"Rusi boli lepší. My sme sa snažili urobiť všetko možné, ale nepremenili sme niekoľko dobrých šancí. Máme tento zápas za sebou a musíme sa koncentrovať na ďalší duel," uviedol podľa sport.sk tréner Zdeno Cíger. Predposledný zápas v skupine A hrá jeho celok hneď v nedeľu od 16:15 proti USA.