swedish roundup mw 0318

Suverénny líder NHL Tampa Bay si vďaka víťazstvu v pondelkovom zápase NHL nad Arizonou 4:1 definitívne zaistil premiérový zisk Presidents' Trophy pre najlepším tím základnej časti. Lightning vládnu súťaži o 21 bodov pred Calgary Flames a Boston Bruins, ktorí ich s 10 duelmi do konca už nestihnú predbehnúť.

Z triumfu sa na ľade radoval aj slovenský obranca Erik Černák. Hrdinom večera bol kapitán Steven Stamkos, ktorý strelil svoj 384. gól v NHL a prekonal klubový rekord Vincenta Lecavaliera. Richard Pánik prihral na jediný gól Coyotes.
Lightning ovládli základnú časť
Tampa Bay vyhrala piatykrát za sebou a získala Presidents' Trophy v 73. zápase v sezóne. Rýchlejšie sa to v histórii podarilo len Detroit Red Wings, ktorí to v ročníku 1995-96 stihli v 71 dueloch. Lightning si tak zaistili domácu výhodu vo všetkých sériách play off.
Obhájili aj víťazstvo vo Východnej konferencii a v Atlantickej divízii. "Je naozaj ťažké získavať trofeje. Môžeme byť na seba naozaj hrdí," povedal tréner Lightning Jon Cooper.
Tampa Bay síce od šiestej minúty prehrávala po góle Claytona Kellera, na ktorý asistoval aj Pánik, ale Stamkos už po 111 sekundách vyrovnal. Tečoval strelu Ryana McDonagha a prekonal zápis Lecavaliera, ktorý strelil 383 gólov v 1037 dueloch za Tampu Bay. Stamkos ho prekonal v 737 zápasoch.
Pri jeho góle boli na ľade aj Černák a český útočník Ondřej Palát, ale do štatistík sa bodovo nezapísali. Favorit strhol víťazstvo na svoju stranu v tretej tretine. Víťazný gól strelil Victor Hedman a v závere aj napriek Stamkosovmu vylúčeniu Lightning dvakrát využili hru Arizony bez brankára, keď sa presadili Anthony Cirelli a Yanni Gourde.
"Netušil som, ako budem reagovať, ale bolo to emotívne. Som vďačný za všetku tú lásku a podporu od priateľov, od rodiny, spoluhráčov a trénerov," povedal Stamkos a považoval za pikantné, že sa mu to podarilo proti Arizone, ktorú trénuje Rick Tocchet.
"Veľmi mi pomohol pri vstupe do tejto ligy, keď som bol mladý. Aj to je pre mňa výnimočné," povedala jednotka draftu z roku 2008. Po Tocchetom hral od svojej premiéry do sezóny 2009-10. "Vedel som, že bude líder a kapitán. Som naňho hrdý," vyhlásil Tocchet.
Arizona prvýkrát po troch zápasoch vyšla naprázdno a po druhej prehre za sebou v Západnej konferencii drží druhú divokú kartu o jeden bod pred Minnesota Wild.

Stamkos vytvoril gólové maximum Lightning

Víťazná jazda Blackhawks sa skončila
Chicago prehralo prvýkrát po piatich zápasoch, keď doma podľahlo Vancouveru 2:3 po predĺžení. Napriek tomu vymazalo časť svojej straty na Arizonu v boji o play off v Západnej konferencii a z 11. pozície stráca štyri body s 10 zápasmi do konca.
K zisku bodu Blackhawks pomohol dvoma asistenciami útočník Patrick Kane, ktorý sa dostal cez hranicu 100 bodov v sezóne. Teraz ich má na konte 101 za 41 gólov a 60 asistencií zo 71 duelov a je tretí v produktivite za Nikitom Kucherovom z Tampy Bay (117 bodov) a Connorom McDavidom z Edmonton Oilers (105).
V drese víťazov si pripísal jednu asistenciu dvadsaťročný švédsky nováčik Elias Pettersson a prekonal nováčikovský rekord Ivana Hlinku a Pavla Bureho s 61 bodmi za 27 gólov a 34 prihrávok v 62 duelov. "Znamená to pre mňa veľa a z rekordu sa teším. Ale teraz sa budem zase sústrediť na ďalší zápas," povedal Pettersson.
O výhre Canucks rozhodol po 16 sekundách predĺženia Bo Horvat.

Horvat rozhodol po 16 sekundách predĺženia

Jets majú ďalšiu výhru
Winnipeg Jets splnili povinnosť, keď uspeli na ľade jasne najhoršieho tímu v Západnej konferencii Los Angeles Kings, hoci sa poriadne zapotili.
Po výsledku 3:2 si nakoniec pripísali tretí úspech v rade a Kings vyšli tretíkrát za sebou naprázdno.
Na začiatku to vyzeralo na jasnú výhru favorita, lebo v prvej tretine sa v priebehu 65 sekúnd presadili Kevin Hayes a Kyle Connor.
Sean Walker však o chvíľu znížil a Dustin Brown v polovici zápasu vyrovnal v početnej výhode.
Ale posledné slovo mal nakoniec Winnipeg, keď už v čase 36:50 uzavrel gólový účet Tyler Myers.
Jets na Západe zaostávajú za Calgary len o päť bodov.

Myers zakončil presne do horného rohu

Vegas rozobrali domácich Sharks
Po súboji San Jose Sharks a Vegas Golden Knights mali radosť hostia, finalista minulej sezóny deklasoval Sharks na ľade arény SAP Center 7:3.
Golden Knights si pripísali deviatu výhru z o série posledných 10 duelov, počas ktorej podľahli len lídrovi Západnej konferencie Calgary Flames, hokejisti San Jose v dostihoch s Flames opäť prehrali.
San Jose tretíkrát za sebou nebodovalo, hoci všetky zápasy hralo doma. Najprv podľahli 2:4 Florida Panthers a potom rovnakým výsledkom aj Nashville Predators.
Už po 30 sekundách pritom Logan Couture zasadil Vegas prvý úder a ten istý strelec sa potom presadil ešte raz. William Karlsson a Mark Stone sa však postarali o rýchly obrat.
Joe Thornton v 10. minúte ešte vyrovnal na 2:2, ale zvyšok duelu patril hosťom, v ktorých drese zažiarili najmä štvorbodoví Jonathan Marchessault (2+2) a Reilly Smith (1+3).
Sharks tak nevyužili šancu opäť vystriedať Flames na čele Západnej konferencie a majú o jeden bod menej. Golden Knights majú v porovnaní s lídrom o osem bodov menej.