kucherov

Hokejisti Tampa Bay Lightning si v piatok doma poradili s Buffalo Sabres a zvýšili tak svoj náskok na čele Atlantickej divízie. Ruský kanonier Nikita Kucherov si pripísal gól a asistenciu, vďaka čomu sa po Connorovi McDavidovi stal druhým stobodovým hráčom v sezóne. V boji o play off si polepšili St. Louis Blues, ktorí zvíťazili na klzisku Chicago Blackhawks 4:1 a v sobotu im na postup stačí jeden bod v priamom súboji v Denveri s Colorado Avalanche.

Český útočník Radek Faksa gólom neodvrátil porážku Dallas Stars na ľade Anaheim Ducks 3:5. Tomáš Jurčo nenastúpil v drese Chicaga a v hre tak nebol ani jeden Slovák.
Tampa Bay Lightning - Buffalo Sabres 7:5
Lightning si vďaka úspechu v prestrelke s najhorším tímom ligy upevnili vedenie v Atlantickej divízii aj vo Východnej konferencii. Majú tak o dva body viac ako Boston Bruins, ktorí odohrajú o jeden zápas viac. Tampe Bay však stačí na istotu prvenstva to, aby bez ohľadu na ich výsledky v sobotu vyhrala v riadnom hracom čase či v predĺžení na ľade Carolina Hurricanes.
Ondřej Palát sa v úvode druhej tretiny podieľal na góle, vďaka ktorému klub z Floridy zvýšil na 4:2. Na vlastnej obrannej modrej čiare založil akciu, po ktorej Nikita Kucherov našiel Dana Girardiho a ten z pozície medzi kruhmi prestrelil Chada Johnsona.
Kucherov predtým strelil aj gól a prvýkrát v kariére v NHL pokoril hranicu 100 bodov. S bilanciou 39 gólov a 61 asistencií je druhým najproduktívnejším hráčom ligy, ale jeho nádej na zisk Art Ross Trophy je mizivá. S jediným duelom do konca základnej časti stráca na Connora McDavida z Edmonton Oilers šesť bodov.
"Bez mojich spoluhráčov by som nebol tam, kde som teraz. 100 bodov nedosiahnete každú sezónu. Je to pre mňa naozaj výnimočný okamih a budem si ho pamätať po zvyšok života," vyhlásil Kucherov. Maximom dvadsaťštyriročného ruského kanoniera doteraz bolo 85 bodov za 40 gólov a 45 prihrávok z 74 duelov v minulom ročníku.
Sabres neodvrátili ôsmu porážku z posledných desiatich duelov, hoci Casey Mittelstadt a Alexander Nylander strelili svoje premiérové góly v NHL.

Chicago Blackhawks - St. Louis Blues 1:4
O prebudenie Blues po štyroch porážkach za sebou sa postaral predovšetkým švédsky útočník Patrik Berglund, ktorý strelil svoj druhý hetrik v NHL. Gólmi v 19. a 49. minúte dvakrát dostal svoj tím do vedenia a 71 sekúnd pred koncom pri hre domácich bez brankára spečatil výsledok do prázdnej bránky.
St. Louis sa posunulo na pozíciu druhej divokej karty v Západnej konferencii o bod pred Colorado Avalanche, na ktorých ľade v sobotu v poslednom zápase základnej časti zvedie priamy súboj o play off. Blues sa vďaka víťazstvu v Chicagu dostali do mierne výhodnejšej pozície a v Denveri im stačí získať jeden bod.
"Myslím si, že dnes sme odohrali naozaj skvelý zápas a je to dobré pre naše sebavedomie. Vieme, čo musíme zajtra urobiť. Musíme si oddýchnuť a byť pripravení," podotkol Berglund pred duelom, ktorý bude buď pre St. Louis, alebo Colorado posledným v sezóne.
V zostave Blackhawks chýbal slovenský útočník Tomáš Jurčo.

Anaheim Ducks - Dallas Stars 5:3
Radek Faksa v 28. minúte znížil na 2:4 a pripísal si tretí gól z posledných piatich duelov. Dvadsaťštyriročný Čech tečoval pred Ryanom Millerom strelu obranca Grega Pateryna. Faksa tak s 33 bodmi v sezóne vyrovnal svoj osobný rekord z minulého ročníka.
Stars v úvode tretej tretiny vďaka Jamiemu Bennovi skorigovali stav aj na rozdiel jediného gólu, ale Anaheim obrat nedovolil. Vďaka výhre sa v Pacifickej divízii posunul na tretie miesto o bod pred Los Angeles Kings. Navyše má stále šancu poskočiť aj na druhú pozíciu pred San Jose Sharks, na ktorých má jednobodové manko.
Ducks vyhrali štvrtý zápas v rade a deviaty z posledných 11 duelov. Jakob Sifverberg si v ich drese pripísal gól a asistenciu. Namiesto zraneného Johna Gibsona nastúpil v bránke Ryan Miller, ktorý zastavil 23 streleckých pokusov Stars..
Pittsburgh Penguins - Ottawa Senators 4:0
Penguins si zaistili druhé miesto v Metropolitnej divízii a výhodu domáceho prostredia v prvom kole play off vo Východnej konferencii. Výrazný podiel na úspechu víťaza Stanley Cupu z minulých dvoch rokov mal brankár Casey DeSmith. Dvadsaťšesťročný nováčik si pripísal 35 úspešných zákrokov a vo svojom 14. zápase v NHL prvýkrát vychytal čisté konto.
"Je to skvelé. Vážim si, že to prišlo v dôležitej chvíli v kľúčovom zápase. Výhoda domáceho prostredia je úžasná. Chceme tu hrať čo najviac zápasov. Naša bilancia na vlastnom ľade hovorí sama za seba," povedal DeSmith. Pittsburgh doma vyhral 30 zo 41 zápasov v ročníku a len deväťkrát vyšiel bodovo naprázdno.
Phil Kessel a Sidney Crosby obaja zaznamenali gól a asistenciu. Pittsburgh porazil Ottawu, ktorú minulý rok zdolal vo finále Východnej konferencie po tvrdom boji 4:3 na zápasy, aj v treťom vzájomnom súboji v sezóne. Štvrtou výhrou z posledných piatich zápasov navyše potvrdil zlepšujúcu sa formu pred play off.
Senators, ktorí sú na Východe predposlední, prehrali deviaty z posledných 11 duelov.

1. Patrik Berglund (STL): 3 góly, 3 plusové body, 6 striel
2. Casey DeSmith (PIT): 35 úspešných zákrokov, 1. nula v NHL
3. Alex Killorn (TBL): 3 asistencie, 5 plusových bodov, 5 striel