sharks ot win

Ruský kanonier Ilya Kovalchuk sa pri svojom návrate do NHL po piatich rokoch bodovo nepresadil a jeho nový tím Los Angeles Kings odštartoval sezónu prehrou so San Jose Sharks 2:3 po predĺžení. V druhom piatkovom zápase sa z víťazstva tešili Carolina Hurricanes, ktorí porazili Columbus Blue Jackets 3:1. Slováci sa nepredstavili.

Kovalchuk sa pri comebacku nepresadil
Kovalchuk pred premiérou vo farbách Kings naposledy hral NHL 27. apríla 2013 proti New York Rangers. Potom jednotka draftu z roku 2001 opustila scénu v Severnej Amerike, hoci mala kontrakt ešte na ďalších dvanásť rokov na celkovo 77 miliónov dolárov. Kovalchuk strávil doma v Rusku päť sezón v Petrohrade a potom ho opäť zlákalo pôsobenie v NHL.
S Los Angeles uzavrel trojročný kontrakt na 18,75 milióna dolárov. V prvom vystúpení si pokazil bilanciu rovného bodu na zápas v kariére NHL. V 816 dueloch za Atlanta Thrashers a Devils zatiaľ v základnej časti nazbieral rovnaký počet bodov za 417 gólov a 399 prihrávok.
Duel sa pre Kings nevyvíjal dobre a Sharks viedli už 2:0. Timo Meier v polovici úvodného dejstva otvoril skóre úspešným tečom a v 14. minúte Evander Kane strelou z pravého kruhu zvýšil náskok. Ešte v prvej tretine Anze Kopitar znížil zakončením do odkrytej bránky Anze Kopitar a Tyler Toffoli po 37 sekundách druhej tretiny vynútil predĺženie.
V závere tretej tretiny mohol v presilovej hre rozhodnúť Tomáš Hertl, ale pred Jonathanom Quickom neuspel. V čase 62:54 však v prospech Sharks, ktorí v stredu prehrali doma s Anaheimom 2:5, rozhodol Kevin Labanc.

Labanc strelil víťazný gól v predĺžení

McElhinney vychytal výhru Caroliny
V bránke Caroliny dostal prednosť tridsaťpäťročný Curtis McElhinney, ktorý pochytal 31 striel a vyslúžil si ocenenie pre prvú hviezdu zápasu. Predstavil sa namiesto českého gólmana Petra Mrázka, ktorý vo štvrtok v úvodnom zápase sezóny 18 úspešnými zákrokmi nezabránil domácej porážke 1:2 po predĺžení s New York Islanders.
"Som vďačný za to, že chytám v tejto lige. Som šťastný, že mi Carolina dala šancu, ale bol to veľmi ťažký týždeň pre mňa aj pre moju rodinu. Ešte stále sú v Toronte a neviem, kedy budeme spolu," povedal McElhinney, ktorého Carolina získala v pondelok zo zoznamu voľných hráčov, na ktorý ho zaradili Toronto Maple Leafs.
Prvé víťazstvo v úlohe hlavného kouča NHL si pripísal Rod Brind'Amour, ktorý sem rokov pôsobil v tíme Hurricanes ako asistent trénera a 8. mája nahradil odvolaného Billa Petersa. "Chlapci bojovali. Síce sme urobili veľa chýb, ale dokázali sme ich napraviť," vyhlásil Brind'Amour.
Sebastian Aho a Micheal Ferland sa na víťazstve podieľali gólom a asistenciou. Útočník Andrei Svechnikov, dvojka tohtoročného draftu, zaznamenal v druhom dueli NHL prvý bod. Po 103 sekundách hry asistoval pri úvodnom góle Jordana Martinooka.
V 13. minúte Brandon Dubinsky vyrovnal, ale v druhej časti v čase 26:33 Aho vrátil Hurricanes vedenie a v 46. minúte Ferland poistil výhru. McElhinney, ktorý v rokoch 2013 až 2017 chytal aj za Columbus, v drese Toronta proti Blue Jackets trikrát prehral. Teraz si v novom pôsobisku konečne pripísal úspech. "Bolo pekné takto sa predviesť v novom klube," dodal McElhinney.
Vo farbách Caroliny sa predstavil aj český útočník Martin Nečas, ktorý rovnako ako v prvom dueli sezóny strávil na ľade viac ako jedenásť minút. Na svoj prvý bod v NHL však stále čaká.