GettyImages-901680074

Mladíci Kanady splnili úlohu favorita, keď vo finále juniorského šampionátu v Buffale porazili výber Švédska 3:1 a prvýkrát od roku 2015 sa radujú zo zisku zlatých medailí. Bronz pripadol tímu Spojených štátov, ktorý rozstrieľal Čechov 9:3.
"Mali sme tu tím, v ktorom sme si všetci navzájom verili," vyhlásil obranca Cale Makar. "To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sme nakoniec boli takí úspešní."

Zápas sa začal z oboch strán opatrne. Ani jeden z tímov nechcel začať bezhlavo útočiť, aj preto gól v prvej tretine nepadol a nebolo vidieť veľa naozaj veľkých šancí.
Hra sa trochu rozprúdila až v druhej časti. Ako prví udreli Kanaďania, v čase 01:49 trafil Dillon Dube, ktorý si pripísal tretí zásah na šampionáte.
Severania však rýchlo prišli s odpoveďou. V čase 33:07 sa Tim Soderlund utrhol vo vlastnom oslabení a vyrovnal priebežný stav na 1:1. Ale to bolo zo strany švédskeho tímu všetko, ďalšie góly už strieľali len Kanaďania.
Schovali si ich až na posledné dve minúty riadneho hracieho času. Tyler Steenbergen sa presadil v čase 58:20 a tento gól sa neskôr ukázal aj ako víťazný.
"Dostal skvelú prihrávku zo strany ihriska," spomenul švédsky gólman Filip Gustavsson. "Nám sa toho hráča nepodarilo obsadiť a on sa presadil dobrým tečom."

chart

Alex Formenton potom strelou do odkrytej bránky určil definitívnu podobu výsledku.
"Nemám slov, je to niečo úžasné," radoval sa po záverečnej siréne Tyler Steenbergen. "Mali sme tu obrovskú podporu fanúšikov, chceli sme tento zápas zvládnuť aj pre nich."
To sa Kanaďanom podarilo napriek tomu, že mali možnosť hrať hneď šesť presilových hier, ale nevyužili ani jednu. Boli to naopak Švédi, ktorí v oslabení strelili svoj jediný gól.
Severania nijak neskrývali sklamanie, kapitán Lias Andersson dokonca hodil striebornú medailu jednému z divákov v hľadisku.
"Nechcem ju," stroho vysvetlil. "Ten fanúšik ju chcel viac než ja, tak som mu ju dal."
Na druhej strane logicky panovali emócie. Kanada preletela cez turnaj vo veľkom štýle, za celý šampionát podľahla len Američanom v základnej skupine po nájazdoch. Cez vyraďovaciu časť potom prešla s impozantným skóre 18:5.
"Po treťom góle to z nás všetko spadlo," usmieval sa útočník Robert Thomas. "Ani sa to nedá opísať. Všetci sme tvrdo pracovali a odmenou pre nás je, že sme odohrali taký skvelý zápas."
Američania rozstrieľali Čechov a majú bronz
Česká reprezentácia končí na majstrovstvách sveta do 20 rokov opäť bez medaily. Postarali sa o to domáci Američania, ktorí ju na turnaji v Buffale v súboji o tretie miesto rozstrieľali 9:3 a po minuloročnom titule tentoraz získali bronz.
Českí juniori síce prvýkrát od roku 2005 prelomili štvrťfinálové prekliatie, keď porazili Fínsko po nájazdoch. V semifinále však nestačili na Kanadu (2:7) a v poslednom zápase dostali deväť gólov od Američanov - z toho štyri im nastrieľal útočník Trent Frederick. Vidieť bolo aj syna bývalej hviezdy NHL Briana Bellowsa - Kiefer Bellows dal dva góly a na ďalší prihral.

Američania definitívne rozhodli v druhej tretine, v ktorej nastrieľali šesť gólov. Čechom nepomohla ani výmena gólmanov, keď po treťom inkasovanom góle Josef Kořenář prenechal miesto Jakubovi Škarkovi, aby sa na tretiu tretinu za stavu 0:7 vrátil.
Česi sa predsa len trochu prebrali a zmiernili debakel troma gólmi v poslednom dejstve, o ktoré sa postarali Martin Kaut, Radovan Pavlík a Daniel Kurovský. Bola to však tvrdá lekcia, ktorú v čase 57:10 Patrick Harper uzavrel deviatym gólom USA.