CAN-RUS

Šanca Kanady na zlatý hattrick z majstrovstiev sveta IIHF stále žije. Aj napriek tomu, že v semifinále s Ruskom zámorský výber po dvoch tretinách prehrával 0:2 a ešte päť minút pred koncom doťahoval, dokázal štyrmi gólmi za sebou zápas otočiť a po výhre 4:2 si zahrá o tretie zlato v rade.
"Bol to unikátny zápas, ako sa to všetko zbehlo aj s tým záverom," citoval server IIHF.com obrancu Coltona Parayka. "Rusi dali krásne góly, hrali výborne, všetka česť. Ale my sme dodržiavali taktiku a v tretej tretine sme podali perfektný výkon. Hrať o zlato je veľká vec, keď na to pomyslím, mám husiu kožu. Máme tu skvelý tím a užijeme si to."

Víťazný gól strelil Ryan O'Reilly, ktorý si pripísal aj asistenciu, rovnako ako autor vyrovnávajúceho gólu Nathan MacKinnon. Parayko mal dve prihrávky a po piatich dueloch má sedem bodov. O prvú trefu Kanady sa postaral Mark Scheifele, do prázdnej bránky pečatil Sean Couturier.
Ruské góly vsietili v druhej tretine Yevgeni Kuznetsov a Nikita Gusev. Artemi Panarin mal dva body za asistencie, brankár Andrei Vasilevskiy si pripísal 34 zákrokov. Kanadský gólman Calvin Pickard chytil 26 z 28 striel súpera.
Po prvej tretine, v ktorej mali Rusi navrch, bol stav bezgólový predovšetkým vďaka Pickardovi s Vasilevskiym. V tej druhej už bola Kanada aktívnejšia, ale do problémov sa dostávala častými vylúčeniami. Rusi vďaka presilovkám vyladili súhru a v čase 32:16 využil Kuznetsov krásnu kombináciu strelou prakticky do prázdnej bránky.
O dve a pol minúty neskôr to bolo 2:0 pre zbornú, keď podobne vydarenú pasáž prihrávok zakončil v početnej výhode Gusev. Na kanadský obrat to v tej chvíli naozaj nevyzeralo.
Lenže 17 sekúnd po prestávke sa v presilovke presadil Scheifele a tím kouča Jona Coopera to posadilo do sedla. Po znížení na 1:2 sa rozohrala najkrajšia pasáž zápasu, v ktorej veľký tlak zámorského celku striedali ruské brejky. V jednom z nich trafil Artemi Panarin z boku tyčku.
Výkon Kanady gradoval. Kým v prvej tretine mala sedem a v druhej 12 striel na bránku, v tretej časti zasypala Vasilevskiyho 19 ranami proti piatim ruským pokusom. Aj keď napriek veľkým šanciam nevyužila tri presilovky, jej nápor silnel a v čase 55:07 sa medzi kruhmi presadil MacKinnon, ktorý vydoloval puk a prízemnou strelou prepálil Vasilevskiyho. O 111 sekúnd už zámorský celok viedol, keď O'Reilly ideálne usmernil strieľaný pas Mika Mathesona.
"Po druhej prestávke sme chytili iskru. Potrebovali sme impulz, či už tlak alebo gól. Dali sme ho rýchlo a spadlo to z nás. Bolo dobré, že sme nepanikárili; stále bolo 20 minút do konca a verili sme si. Pridali sme, začali sme vyhrávať súboje. Zdvihli sme hlavy a dokázali sme ich poraziť," tešil sa O'Reilly.
Finále sa hrá v Kolíne nad Rýnom v nedeľu o 20:45 SELČ.