20180701-thornton-shot-16x9

Joe Thornton v pondelok podpísal ročnú zmluvu so San Jose Sharks. Finančné podmienky neboli zverejnené.

"Nikto nemiluje hokej viac ako Joe Thornton. Jeho schopnosti na ľade aj mimo neho boli úplne kľúčové pre naše úspechy," povedal generálny manažér Sharks Doug Wilson. "Sme nadšení, že bude naďalej pokračovať v San Jose."
Skúsený útočník, ktorý v pondelok oslávil 39. narodeniny, si v minulej sezóne za Sharks pripísal 36 bodov (13 gólov, 23 asistencií) za 47 zápasov. Zvyšných 35 duelov základnej časti a všetkých 10 zápasov v play off vynechal kvôli zraneniu kolena.
Thornton si poškodil väzy v pravom kolene 23. januára v súboji s Winnipeg Jets. Nasledovala operácia a 23. marca znova začal trénovať s tímom, ale do zápasov už nenaskočil.
Rovnaké väzy, len v ľavom kolene, si cenený veterán poranil 2. apríla 2017 proti Vancouver Canucks. Vtedy však stihol posledné štyri duely série 1. kola Stanley Cupu proti Edmonton Oilers, ktorú jeho tím prehral pomerom 2:4 na zápasy. Následne išiel na operáciu a 2. júla 2017 podpísal so Sharks ročný kontrakt na osem miliónov dolárov.
"Jasne, že chcem byť späť. Budeme sa snažiť urobiť maximum," povedal 8. mája - dva dni po tom, ako sa Sharks skončila sezóna, keďže v 2. kole Západnej konferencie podľahli Vegas Golden Knights. "Nie je žiadne tajomstvo, že som tu ako doma. Viem, že ak sa vrátim, bude to znamenať, že som zdravý. Som si istý, že to vyriešime."
"V klube je dosť peňazí pre všetkých. Za každú cenu chcem, aby tento tím vyhral Stanley Cup. Títo chlapci aj celé mesto si to zaslúžia. Nech už to dopadne akokoľvek, neustále budem mať v hlave snahu o to, aby som mužstvu pomáhal podávať lepšie výkony."
Thorntona si vybrali Boston Bruins ako jednotku draftu 1997. Na konte má už 1 427 bodov (397 gólov, 1,030 asistencií) za 1 493 duelov v priebehu 20 sezón. Zatiaľ nastupoval len za Bruins a Sharks, ktorí ho získali v trejde z 30. novembra 2005. V 160 stretnutiach play off nazbieral 123 bodov (27+96).
To všetko ho zaraďuje na 16. miesto v historickej produktivite NHL, v počte asistencií je na 12. priečke.
"Od chvíle, keď sem Joe v roku 2005 prišiel, sa stal jednou z tvárí nášho klubu. Cítime, že k nám patrí," povedal Wilson. "Je to výnimočný tvorca hry a to, čo dosiahol, ho zaraďuje medzi najlepších hokejistov v dejinách. Viedol náš tím dopredu a naďalej bude patriť medzi najlepších centrov v súťaži."