WPG MIN captains shake

Winnipeg Jets v piatom zápase prvého kola v sérii Západnej konferencie porazili Minnesota Wild 5:0 a postupom do druhého kola dokázali, že patria do okruhu favoritov na zisk Stanley Cupu. Jets sa po triumfe 4:1 na zápasy radujú z prvej vyhranej série v histórii klubu.

Philadelphia Flyers sa na ľade Pittsburgh Penguins vyhli vyradeniu, Sean Couturier v závere strelil rozhodujúci gól. Penguins tak vedú už len 3:2 na zápasy a séria bude pokračovať šiestym súbojom. V rovnakej situácii sa nachádzajú aj Colorado Avalanche, ktorí v závere otočili duel proti Nashville Predators a na ľade súpera sa tešili z výhry 2:1.
Winnipeg Jets - Minnesota Wild 5:0 (konečný stav série 4:1)
Kanadský klub naskočil do duelu pred vlastnými fanúšikmi ako uragán a počas prvej tretiny prakticky rozhodol o svojom triumfe. Jets totiž v rozmedzí úvodných dvanástich minút nastrieľali Wild až štyri góly.
Jets udreli už po 31 sekundách hry, keď sa presadil Jacob Trouba. Bol to najrýchlejší gól v histórii klubu, doteraz mal rekord Randy Carlyle, ktorý sa 25. apríla 1985 presadil po 53 sekundách.
Potom rýchlo nasledovali aj ďalšie zásahy. Postupne trafili Bryan Little, Brandon Tanev a Joel Armia. Brankárovi hostí Devanovi Dubnykovi neostalo nič iné, ako so sklonenou hlavou predčasne opustiť ľad.
"Hneď ako máte možnosť niekoho vyradiť, chcete začať dobre, vybudovať si čo najlepšiu pozíciu a potom využiť lepšie rozpoloženie. Presne to sa nám podarilo," konštatoval kapitán Jets Blake Wheeler.
Od druhej tretiny tempo hry trochu opadlo. Winnipeg sa zameral na ubránenie náskoku a Minnesota sa nedokázala ofenzívne presadiť. Narážala totiž na skvelo chytajúceho brankára Connora Hellebuycka, ktorý druhýkrát za sebou vychytal čisté konto. Mark Scheifele stanovil definitívnu podobu výsledku v 41. minúte.
"Spoluhráči predo mnou boli fantastickí," ocenil Connor Hellebuyck. "Vďaka rýchlym gólom sme sa upokojili, práca našich obrancov bola príkladná."

Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 2:4 (stav série: 3:2)
V bránke hostí dostal prednosť Michal Neuvirth, ktorý dokončoval duel pri predchádzajúcom výprasku 0:5. A darilo sa mu výborne, pri svojom prvom štarte od polovice februára stihol 30 zákrokov.
"Milujem chytanie v play off a možnosť čeliť tomu tlaku," vyhlásil Neuvirth. "Ale je to len jeden zápas, ktorý sme sem prišli vyhrať. Podarilo sa nám to, ale teraz treba vyhrať aj ten ďalší."
Na prvý gól sa čakalo až do 18. minúty, keď Claude Giroux po asistencii Jakuba Voráčka otvoril skóre. Šampiónom z posledných dvoch ročníkov, ktorí sa druhýkrát za sebou museli zaobísť bez zraneného Patricea Hornqvista, sa v druhom dejstve podarilo otočiť vývoj, keď najprv presne po 32 odohraných minútach vyrovnal Bryan Rust a v čase 36:45 trafil aj Jake Guentzel.
Lenže Flyers sa naozaj nechcelo ukončiť sezónu a už po minúte a pol prišli s veľmi dôležitou odpoveďou. Keď to v závere tretej tretiny vyzeralo na predĺženie, prišiel smrtiaci úder hostí v podobe gólu Seana Couturiera.
Penguins si vypýtali oddychový čas a odvolali gólmana. Crosby mal ešte veľkú príležitosť vyrovnať, ale Neuvirth ho zastavil lapačkou.
"Cítil som sa výborne a bojoval som o čo najlepší výsledok počas celých 60 minút," uviedol Neuvirth. "Odohrali sme úžasnú prvú tretinu, potom sme mali pár vylúčení v druhej, ale končili sme zase silní a strašne sa tešíme z výhry."
Matt Read potom spečatil víťazstvo Flyers do prázdnej bránky, Valtteri Filppula si asistenciou pripísal tretí bod v zápase.

Nashville Predators - Colorado Avalanche 1:2 (stav série: 3:2)
Fanúšikovia finalistov minuloročného Stanley Cupu sa tešili na zavŕšenie očakávaného postupu, ale Avalanche sa úloha obetných baránkov vôbec nepáčila. Aj vďaka vynikajúcemu výkonu brankára Andrewa Hammonda, ktorý si v zápase pripísal 44 úspešných zákrokov, bol stav až do polovice tretej tretiny bezgólový.
"Keď ide o veľa, snažím sa dostať svoju hru ešte na nejakú vyššiu úroveň," povedal Hammond. "Myslím si, že dnes sa mi to podarilo. Chlapci makali a nevzdávali sa, k ďalšiemu zápasu budeme pristupovať rovnako."
Skóre sa prvýkrát menilo v čase 50:18, keď Hammond vyrazil strelu priamo pred Nicka Bonina. Rozhodca síce jeho gól najprv neuznal, ale po kontrole videa bolo všetko inak. Ani domáci Pekka Rinne potom dlho neudržal čisté konto. Nathan MacKinnon v čase 55:49 našiel osamoteného Gabriela Landeskoga, ktorý vyrovnal do odkrytej bránky.
"Teraz máme sériu späť doma. Bude to vzrušujúce," vyhlásil Landeskog. "To sme si želali a hovorilo sme o tom, že musíme ísť postupne, nedá sa pripísať si tri výhry za jednu noc."
Sven Andrighetto 88 sekúnd pred koncom úspešnou dorážkou zavŕšil šok, vyrovnanie nepriniesla ani hra domácich bez brankára.
"Je to zábava," vyhlásil Andrighetto. "Prehrávate 0:1 gólom, o ktorom si myslíte, že nebol v poriadku... Ale my si veríme, čo je strašne dôležité. Rovnako to bolo aj dnes, preto sa nám v zostávajúcom čase podarilo vyrovnať."
Avalanche sú prvým klubom od roku 2013, ktorý vyhral duel play off ešte v rámci riadneho hracieho času, hoci do poslednej päťminútovky vstupoval s mankom.