halak

V sobotnom programe NHL sa po dlhom čase predstavili obaja slovenskí gólmani. Jaroslav Halák predviedol skvelý výkon na ľade Ottawa Senators a 31 zákrokmi pomohol New York Islanders k víťazstvu 2:1. Jeho jediný inkasovaný gól mal na svedomí Matt Duchene, ktorý prvýkrát skóroval v drese Ottawy. Peter Budaj naopak inkasoval päť gólov a jeho 29 zastavených pukov ani zďaleka nestačilo proti strelcom Pittsburgh Penguins, ktorí porazili Tampa Bay Lightning 5:2.

Tomáš Tatar ukončil svoju bodovú sériu na štyroch zápasoch, keď sa nepresadil pri domácej prehre Detroit Red Wings s New Jersey Devils 3:4 po predĺžení. Richard Pánik nebodoval v treťom dueli v rade, jeho Chicago Blackhawks si poradili s Florida Panthers 4:1. Uzdravený Marián Gáborík sa nepresadil pri výhre Los Angeles Kings nad Anaheim Ducks 2:1 po predĺžení.

Ottawa Senators - New York Islanders 1:2
Halák si na ľade Ottawa Senators pripísal svoju šiestu výhru v sezóne a pomohol Islanders k tretiemu víťazstvu v rade. Takmer 45 minút bol nepriestrelný, potom jediný raz kapituloval v presilovej hre.
Prekonal ho len Matt Duchene, ktorý si po trejde z Colorado Avalanche pripísal prvý gól v drese Ottawy. Potom už však Halák nezaváhal a Ducheneov gól tak znamenal len úpravu skóre na 2:1.
Slovenský gólman predviedol spolu 31 zákrokov, prispel tak k tretiemu triumfu Islanders v rade a celkovo šiestemu z posledných siedmich zápasov. O góly víťazov sa postarali Anders Lee a Jordan Eberle.
" Snažil som sa len zastavovať puky a dostať sa do rohov. Ak sa predo mnou udiala nejaká skrumáž, chlapci mi pomohli a vyčistili to," uviedol po zápase tridsaťdvaročný brankár.
"Halák bol výborný. Predviedol niekoľko dôležitých zákrokov. Pôsobil skutočne sebavedomo a niekoľkokrát nás zachránil. Boli sme veľakrát vylúčení, no on bol náš najlepší hráč v oslabeniach. Dosiahli sme cenné víťazstvo," pochválil slovenského brankára tréner Doug Weight.
Halák nastúpil na tretí duel z posledných desiatich súbojov a končil s úspešnosťou takmer 97 percent.

Pittsburgh Penguins - Tampa Bay Lightning 5:2
Súboj dvoch ťažkých váh Východnej konferencie dopadol lepšie pre Pittsburgh Penguins, ktorí na svojom ľade presvedčivo porazili tím Tampa Bay Lightning 5:2.
Obhajca Stanley Cupu sa mohol oprieť o bodový príspevok útočníka Phila Kessela. Americký reprezentant strelil dva góly a na ďalšie dva prihral. Kapitán Sidney Crosby pripojil tri body za dva góly a jednu asistenciu.
"Samozrejme, bol to pre nás skvelý večer," spokojne sa usmieval Phil Kessel. "Darilo sa nám v presilovkách, toto víťazstvo sme skutočne potrebovali."
Penguins udreli v početnej výhode hneď trikrát, raz dokonca aj vo vlastnom oslabení. V drese Lightning raz trafil Ondřej Palát, duel sa však vôbec nevydaril brankárovi Budajovi.
Slovenský reprezentant dostal z 34 striel až päť gólov, pri protiútokoch Bryana Rusta a Kessela sa navyše zdalo, že sa držal zbytočne hlboko v bránkovisku.

Arizona Coyotes - Vegas Golden Knights 2:4
Tím Vegas Golden Knights naďalej píše úžasný nováčikovský príbeh. Tentoraz uspel na ľade Arizona Coyotes 4:2 a oslávil už piate víťazstvo v rade.
"Neustále sa nám darí hľadať rôzne cesty k víťazstvu," pochvaľoval si tréner Golden Knights Gerard Gallant. "V tretej tretine to s nami síce nevyzeralo dobre, ale gólman nás podržal niekoľkými skvelými zákrokmi."
V bránke Vegas sa prvýkrát od 21. októbra objavil uzdravený Malcolm Subban, herný výpadok na ňom však vôbec nebolo vidieť. Pripísal si 23 úspešných zákrokov, vyzreli naňho len Oliver-Ekman Larrson a Brendan Perlini.
Na víťazstve Vegas sa jedným gólom podieľal aj český útočník Tomáš Nosek, ktorý udrel v čase 7:23, keď vo vlastnom oslabení ušiel po pravej strane a zakončil presnou strelou k tyči.
Golden Knights sa úspechom v púšti dostali na pätnásť výhier v sezóne. Potrebovali na to o tri duely menej ako New York Rangers v ročníku 1926-1927.

Toronto Maple Leafs - Washington Capitals 2:4
Hráči celku Washington Capitals si pripísali cenný skalp, keď zvíťazili na ľade rozbehnutých Toronto Maple Leafs 4:2 a pripísali si tretí triumf v rade.
Hlavný podiel na ňom mal kapitán Capitals Alex Ovechkin. Ruský útočník nastrieľal hetrik, čím sa dostal na celkovú métu 574 gólov. Toto číslo zaraďuje Ovechkina na 21. miesto v historických tabuľkách, o ktoré sa delí s Mikeom Bossym.
"Že sa mi podarilo dorovnať takého hráča, to je niečo špeciálne," rozplýval sa Alex Ovechkin. "Moja rodina je na mňa hrdá, ale stále mám pred sebou veľa práce."
V drese Capitals sa darilo aj Jakubovi Vránovi. Mladý útočník sa strelecky presadil v čase 31:02 a pripísal si svoj tretí gól v posledných troch dueloch. Predtým pritom stihol za pätnásť štartov len dva góly.´

Montreal Canadiens - Buffalo Sabres 3:0
Hlavnou hviezdou domáceho triumfu Montreal Canadiens nad Buffalo Sabres bol domáci brankár Carey Price. Ten sa vrátil do akcie po desaťzápasovej pauze vynútenej zranením a ihneď zažiaril čistým kontom. Price spolu pochytal 36 striel súpera a oslávil svoju jubilejnú 40. nulu v kariére.
"Cítil som, že som naozaj pripravený," potvrdil po zápase Carey Price. "Veľa som o mojom návrate premýšľal a mám veľkú radosť, že to dopadlo práve takto."
Prvú výhru v NHL si užil český obranca Jakub Jeřábek, ktorý strávil na ľade šestnásť minút. Pripísal si jeden plusový bod v hodnotení účasti na ľade, strelu na bránku, hit aj zblokovaný pokus súpera.
Ďalšie sobotné výsledky:
Detroit Red Wings - New Jersey Devils 3:4 po predl.
Florida Panthers - Chicago Blackhawks 1:4
San Jose Sharks - Winnipeg Jets 4:0
Los Angeles Kings - Anaheim Ducks 2:1 po náj.
St. Louis Blues - Minnesota Wild 6:3
Gólman Petr Mrázek vydržal v bránke Detroitu len 46 minút. Českého reprezentanta nahradil Jimmy Howard potom, ako Mrázek inkasoval tri góly z 24 striel. Red Wings doma podľahli New Jersey 3:4 po predĺžení. Tomáš Tatar nepremenil štyri strely na bránku.
San Jose si pripísali suverénny triumf nad Winnipeg Jets. Jedným gólom prispel aj český útočník Tomáš Hertl. Jets navyše prišli o gólmana Stevea Masona, ktorý musel odstúpiť z duelu po prvej tretine kvôli zraneniu v hornej časti tela.
Súboj Los Angeles s Anaheimom okorenila bitka medzi domácim Kurtisom MacDermidom a hosťujúcim Andrewom Coglianom. Skúsený útočník Ducks vyzval obrancu Kings preto, aby pomstil spoluhráča Ondřeja Kašeho, ktorému v minulom vzájomnom zápase MacDermid spôsobil otras mozgu.
St. Louis Blues potvrdili pozíciu aktuálne najlepšieho tímu na Západe, keď pred zrakmi priaznivcov prestrieľali celok Minnesota Wild 6:3. Jedným gólom sa na výhre podieľal aj Paul Stastny.