Halak

NHL v utorok pokračovala deviatimi duelmi. Jaroslav Halák sa po viac ako mesiaci radoval z víťazstva, New York Islanders aj vďaka jeho výkonu porazili Ottawa Senators bez zraneného Mariána Gáboríka 4:3. Trojbodové predstavenie Connora McDavida síce neodvrátilo porážku s Columbus Blue Jackets, ale kapitán Edmonton Oilers si okrem dvoch asistencií pripísal aj 40. gól v sezóne a v druhom ročníku po sebe sa dostal na métu sto bodov.

Ottawa Senators - New York Islanders 3:4
Islanders pred fanúšikmi Ottawy ukončili trojzápasovú sériu prehier, po ktorej definitívne stratili aj teoretickú šancu na postup. Utorkový zápas však ovládli 4:3 a výrazne k tomu prispel aj slovenský gólman Jaroslav Halák.
Tridsaťdvaročný rodák z Bratislavy zastavil 33 pokusov súpera a tešil sa z úplne prvej výhry od 15. februára, keď zažiaril úžasnými 50 úspešnými zákrokmi a čistým kontom proti rivalom z New York Rangers.
Rozhodujúci gól strelil Andrew Ladd, ktorý sa presadil dve minúty pred koncom záverečnej tretiny. Pripísal si 11. gól v sezóne, keď tečoval strelu Thomasa Hickeyho.
Matt Duchene a Bobby Ryan v drese domácich zaznamenali tri body za gól a dve asistencie. Senators nastúpili bez zraneného slovenského útočníka Mariána Gáboríka a tretíkrát v sezóne prehrali už šesť zápasov po sebe.
" Je to frustrujúce. Aj keď tie body teraz nič neznamenajú, každý chce vyhrávať. Je sklamaním, že hoci sme dnes hrali dobre, dostali sme štyri góly a dali iba tri," uviedol sklamaný Matt Duchene.

Edmonton Oilers - Columbus Blue Jackets 3:7
Súboj Edmontonu s Columbusom sa zmenil na jednoznačnú záležitosť, Blue Jackets vyhrali na ľade svojho súpera drvivým výsledkom 7:3.
Parádne predstavenie predviedol hosťujúci útočník Thomas Vanek, ktorý rozložil nádeje Oilers tromi góly. Rakúsky veterán nastrieľal už 11. hetrik v kariére, medzi európskymi hráčmi mu v tomto smere patrí šiesta priečka.
K bodovému zisku domácich nepomohol ani skvelý výkon kapitána Connora McDavida, ktorý si pripísal gól a dve asistencie a druhýkrát za sebou sa prehupol cez hranicu 100 bodov v sezóne.
Navyše sa stal prvým hráčom Oilers od sezóny 1990-1991, ktorý nastrieľal 40 gólov. Naposledy sa to v spomínanej sezóne podarilo Petrovi Klímovi.

Winnipeg Jets - Boston Bruins 5:4 po nájazdoch
Zápas medzi Winnipegom a Bostonom sa zmenil na divokú prestrelku, domáci Jets sa nakoniec radovali z triumfu 5:4 po samostatných nájazdoch.
Všetkých hráčov zatienil Brandon Tanev, ktorý zažiaril hetrikom. Stihol to za 14 minút na ľade.
"Bol to pre mňa špeciálny zápas, niečo nezabudnuteľné," priznal Tanev. "Nečakal som, že by sa niečo také mohlo stať. Dôležité je, že sme ten zápas zvládli ako tím."
V drese hostí, ktorí hrajú bez zraneného kapitána Zdena Cháru, sa gólovo presadil David Pastrňák, ale pripísal si aj tri záporné body v hodnotení účasti na ľade.
Dramatický duel dospel až do samostatných nájazdov, domáci kanonier Patrik Laine rozhodol v ich štvrtej sérii o zisku bodu navyše pre Jets.
Bruins sa však aj napriek prehru priblížili k úplnému čelu tabuľky Východnej konferencie, majú o jeden bod menej ako prvý tím Tampa Bay Lightning.
"Ale snažíme sa o tom nepremýšľať. Sústredíme sa na každý ďalší zápas. V poslednom čase sa nám celkom darí, chceme v tom pokračovať," povedal Pastrňák, ktorý má na konte už 31 gólov.
Gólman Connor Hellebuyck pridal v bránke Jets jubilejnú 40. výhru v ročníku. Stal sa úplne prvým brankárom Jets, ktorý sa dostal na toto číslo. K výhre nad Bruins prispel 28 úspešnými zákrokmi.

New Jersey Devils - Carolina Hurricanes 4:3
Hráči New Jersey urobili ďalší dôležitý krok k postupu, keď na svojom ľade porazili Carolinu 4:3 a upevnili si postavenie na ôsmom mieste tabuľky Východnej konferencie.
Na úspechu Devils sa podieľal aj český útočník Pavel Zacha, ktorý v čase 5:47 po prihrávke Kylea Palmieriho otvoril skóre.
Carolina síce ešte do prvej sirény gólmi Phillipa Di Giuseppeho a Warrena Foegela skóre otočila, ale nakoniec triumfovali domáci, ktorí sa mohli spoľahnúť na výborný záver.
Najprv v čase 51:05 Palmieri zužitkoval presilovú hru a Stefan Noesen len 93 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času rozhodol o dôležitom triumfe.
"Toto je jedno z najdôležitejších víťazstiev v celej sezóne," pochvaľoval Noesen. "Všetci v šatni veríme, že teraz nám už play off neunikne."
Devils majú na ôsmom mieste o tri body viac ako Florida Panthers, ktorí však disponujú dvoma zápasmi k dobru.
St. Louis Blues - San Jose Sharks 3:2 po predl.
Hráči St. Louis sa priblížili k vysnívanému postupu do bojov o Stanley Cup, keď pred zrakmi svojich fanúšikov zdolali San Jose Sharks 3:2 po predĺžení.
Rozhodujúci gól strelil v čase 62:33 Vladimir Tarasenko, pre ruského útočníka to bol už druhý zárez v zápase a celkovo 31. v sezóne.
"Vedeli sme, že tieto body veľmi potrebujeme," vyhlásil útočník St. Louis Brayden Schenn. "Dokázali sme pridať v kľúčovom okamihu, išli sme výhre oproti."
Blues síce v priebehu riadneho hracieho času dvakrát prehrávali, ale vždy dokázali prísť s odpoveďou. Na šiestom triumfe St. Louis v rade sa jednou asistenciou podieľal aj Vladimír Sobotka.

Ďalšie utorkové zápasy:
Detroit Red Wings - Pittsburgh Penguins 5:2
Nashville Predators - Minnesota Wild 2:1 po náj.
Vancouver Canucks - Anaheim Ducks 4:1
Dallas Stars - Philadelphia Flyers 3:2 po predl.
Hokejisti Dallasu dokázali ukončiť sériu ôsmich porážok v rade, keď doma porazili Philadelphiu 3:2 po predĺžení. Radek Faksa sa na triumfe podieľal 15. gólom v sezóne.
Hráči Detroitu vybojovali cenný skalp, ktorí na svojom ľade zdolali obhajcu Stanley Cupu Pittsburgh 5:2. Penguins aktuálne strácajú päť bodov na prvé miesto v Metropolitnej divízii.

Nashville si upevnil pozíciu najlepšieho tímu ligy, keď v súboji dvoch špičkových celkov Východnej konferencie zdolal Minnesotu 2:1 po predĺžení. Víťazný nájazd dal už v prvej sérii Kyle Turris.
Vancouver sa odrazil z dna Západnej konferencie, keď doma pretlačil Anaheim 4:1. Canucks sa skvele vydarila záverečná časť, v ktorej súperovi nastrieľali tri góly.
1. Thomas Vanek (CBJ): 3 góly, 1 asistencia, 5 striel
2. Brandon Tanev (WPG): 3 góly, 5 striel, 13:37 čas na ľade
3. Connor McDavid (EDM): 1 gól, 2 asistencie, 2 strely