Gaborik

V siedmich štvrtkových zápasoch NHL sa predstavili aj dvaja Slováci. Marián Gáborík dal úvodný gól duelu Los Angeles Kings proti Vegas Golden Knights, ktorý však pomohol len k bodu za porážku 2:3 po predĺžení. Rovnako jeden bod získali aj Boston Bruins so Zdenom Chárom, keď prehrali s Washington Capitals až po samostatných nájazdoch. Richard Pánik bol zase medzi náhradníkmi Chicago Blackhawks, ktorí podľahli 2:5 na ľade Vancouver Canucks.
Jaromír Jágr sa po dvojzápasovej pauze vrátil do zostavy Calgary Flames a s 1731 zápasmi v NHL sa v historickej tabuľke dotiahol na tretieho Rona Francisa. Štyridsaťpäťročný veterán, ktorý v minulých týždňoch bodoval so zranením triesiel, pri porážke na ľade San Jose Sharks 2:4 po nájazdoch nebodoval.

Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights 2:3 po predl.
Golden Knights si pripísali už šieste víťazstvo za sebou a vylepšili rekordnú nováčikovskú bodovú sériu už na 11 duelov. Počas nich dosiahli desať výhier a pripísali si jednu porážku po nájazdoch. Vďaka štvrtkovému úspechu na ľade Anaheim Ducks (4:1) prekonali zápis tímu Florida Panthers, ktorý medzi 8. a 30. januárom 1994 bodoval deväťkrát v rade.
Vegas napriek tomu prehrávalo od deviatej minúty po góle Gáboríka, ktorý šikovne tečoval strelu Dereka Forborta. Tridsaťpäťročný rodák z Trenčína si pripísal už šiesty gól v sezóne a po 16 odohraných dueloch má na konte aj tri asistencie. Presadil sa po štyroch zápasoch bez bodu.
Jonathan Marchessault a Brendan Leipsic otočili stav v prospech Golden Knights, ale Drew Doughty v 56. minúte vynútil predĺženie. V čase 63:30 rozhodol David Perron.
Kings sa tak skončila päťzápasová séria výhier na domácom ľade. Ich gólman Jonathan Quick kryl 36 pukov, brankár víťazov Marc-Andre Fleury prispel k výhre 26 úspešnými zákrokmi.

San Jose Sharks - Calgary Flames 3:2 po nájazdoch
Jágr sa po absencii pred Vianocami v dueloch proti St. Louis Blues (2:1) a proti Montrealu (2:3) v stredu zaradil do tréningu a vydal sa s tímom do Kalifornie, ale o jeho štarte bolo jasné až po rozkorčuľovaní tesne pred zápasom. Dočkal sa tak posunu v historickej tabuľke a vyrovnal sa bývalému spoluhráča z Pittsburgh Penguins Francisovi.
Bývalý hráč tímov Washington Capitals, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Dallas Stars, Boston Bruins, New Jersey Devils a Florida Panthers tak má pred sebou už len Marka Messiera (1756 zápasov) a Gordieho Howea (1767). Na vyrovnanie rekordu nesmie Jágr vynechať viac ako deväť duelov zo zvyšných 45 zápasov základnej časti.
Jágr sa zaradil do tretieho útoku s Mattom Stajanom a Troyom Brouwerom. Veterán z Kladna, ktorý musel vynechať sedem z predchádzajúcich deviatich duelov, strávil na ľade 13 minút a 10 sekúnd. Na gólmana Martina Jonesa vyslal tri strely, ale nebodoval.
Flames sa dostali do vedenia v piatej minúte vďaka gólu Garneta Hathawaya, vzápätí síce v presilovej hre Joe Pavelski prekonal Davida Ritticha, ale v čase 15:45 sa v presilovej hre vďaka Mikaelovi Backlundovi presadili aj hostia. Timo Meier vynútil nadstavenie presne osem minút pred koncom tretieho dejstva. V rozstrele trafili len domáci Joe Pavelski a Joonas Donskoi.
Washington Capitals - Boston Bruins 4:3 po nájazdoch
Bruins viedli vo Washingtone 2:0 aj 3:2, ale šiestu výhru za sebou nedosiahli a nedokázali prelomiť sérii neúspechov proti Capitals. Pripísali si proti nim už 12. porážku za sebou. Bruins aspoň tretíkrát počas tejto série dokázali bodovať. Na úspech proti tímu z hlavného mesta Spojených štátov amerických čakajú od 28. marca 2014, keď zvíťazili vo Washingtone 4:2.
Hlavnou postavou sa stal kanonier Alex Ovechkin. Najskôr v 35. minúte v presilovej hre vyrovnal svojím 24. zásahom v sezóne na 3:3 a dobehol Nikitu Kucherova na čele tabuľky strelcov. V nájazdoch sa potom presadil ako jediný exekútor a v tretej sérii rozhodol.
Zdeno Chára za Bruins nebodoval, strávil na ľade takmer 24 minút a raz vystrelil na bránku. Po 36 zápasov v aktuálnej sezóne má na konte desať bodov za tri góly a desať asistencií aj 14 plusových bodov v hodnotení účasti na ľade. Druhýkrát za sebou vyšiel naprázdno aj hviezdny český útočník David Pastrňák.

Vancouver Canucks - Chicago Blackhawks 5:2
Hlavnou hviezdou duelu sa stal útočník Thomas Vanek, ktorý bol pri všetkých piatich góloch Canucks. Dvakrát skóroval a na ďalšie tri góly prihral. Zažiaril aj Brock Boeser, ktorý si pripísal štyri body za gól a tri asistencie.
Pánik bol opäť vyradený zo zostavy Blackhawks potom, ako sa pred vianočnou pauzou na dva zápasy vrátil. V nich nebodoval a pripísal si dokopy tri mínusové body v hodnotení účasti na ľade pri strelených a inkasovaných góloch.
Jeho herná kríza trvá už od konca októbra, posledný gól strelil 21. októbra a v posledných desiatich zápasoch zaznamenal len jednu asistenciu. Kouč Joel Quenneville na to reagoval opätovným vyradením zo zostavy.
V drese Blackhawks naopak zažil premiéru v NHL český útočník David Kämpf, ktorého Chicago v stredu povolalo z Rockfordu v American Hockey league. V 30 zápasoch na farme zaznamenal 17 bodov za sedem gólov a 13 asistencií.
Tampa Bay Lightning - Montreal Canadiens 3:1
Lightning potvrdili pozíciu lídra ôsmou domácou výhrou za sebou a celkovo dosiahli desiate víťazstvo z posledných jedenástich duelov. Dvoma gólmi zažiaril kapitán Steven Stamkos, Ondřej Palát si pripísal dve asistencie.
Najprv sa podieľal po 30 sekundách tretej tretiny na víťaznom zásahu Braydena Pointa a v 45. minúte v presilovej hre prispel aj k druhému gólu Stamkosa, ktorý tak zavŕšil výsledok.
Útočník Jonathan Drouin sa vo farbách Montrealu nepresadil proti svojim bývalým spoluhráčom. "Emotívne bolo len rozkorčuľovanie. V zápase som to hodil za hlavu a snažil som sa hrať hokej. Rovnaké to bolo aj na druhej strane. Neboli tam žiadne vtipy a sústredili sme sa na zápas," uviedol Drouin.

Florida Panthers - Philadelphia Flyers 3:2
Panthers zažívajú najúspešnejšie obdobie sezóny a tešili sa už zo štvrtej výhru za sebou. Vďaka gólom Jareda McCanna, Dereka MacKenzieho a Jonathana Huberdeaua viedli v 34. minúte už 3:0 a finiš Flyers v záverečnom dejstve bol už márny.
Scott Laughton síce Philadelphii vykresal nádej a Sean Couturier 122 sekúnd pred koncom znížil na rozdiel jedného gólu, ale James Reimer už ďalší gól nedopustil. Pri zranení Roberta Luonga odchytal desiaty zápas v rade a pripísal si 29 úspešných zákrokov.

Arizona Coyotes - Toronto Maple Leafs 4:7
Maple Leafs vyhrali tretí z posledných štyroch duelov a Patrick Marleau sa stal prvou hviezdou zápasu vďaka dvom gólom a jednej prihrávke. Mitchell Marner zaznamenal v drese víťazov tri body za gól a dve asistencie.
Medzi strelcov sa zapísal aj hviezdny útočník Auston Matthews a jednotka minuloročného draftu sa radovala z úplne prvého gólu proti Arizone, odkiaľ pochádza.

1. Thomas Vanek (VAN): 2 góly, 3 asistencie, 5 plusových bodov, 5 striel
2. Brock Boeser (VAN): 1 gól, 3 asistencie, 4 plusové body, 1 strela
3. Patrick Marleau (TOR): 2 góly, 1 asistencia, 2 plusové body, 4 strely